Çocuğunla Tatile Çıkarken Nelere Dikkat Etmelisin?

Buradasınız

Yaşa 25 Temmuz 2021

çocuk, aile, tatil, seyahat, gezi, anne, baba

Sonunda yaz aylarının sıcak yüzü kendisini gösterdi ve tatil mevsimi geldi çattı. Pandeminin etkisi altında neredeyse son 2 yıldır herhangi bir yere tatile gidemeyen birçok kişi, tedbirlerin de gevşetilmesi ile farklı lokasyonlara doğru yola çıktılar bile. Uzun süredir evlerinde kalmak zorunda kalan çocuklu aileler de vaka sayılarının azalması, seyahat kısıtlamalarının kaldırılması, uçak seferlerinin açılması ve birçok turizm merkezinin faaliyete geçmesiyle tatil planları yapmaya başladılar. Covid-19’la mücadele konusunda büyük adımlar atılsa da ve aşılanmalar konusunda epey ilerleme olsa da özellikle tatile giderken anne babalara büyük görevler düşüyor. Sen de ailenle ve çocuklarınla tatile çıkma planları yapıyorsan nelere dikkat etmen konusunda farklı önerilerimize kulak verebilirsin.

Öncelikle hazırlıkları kontrol etmelisin

çocuk, aile, tatil, seyahat, gezi, anne, baba

Tatile çıkmadan önce hem kendin hem de çocukların için hazırlık yapmakla işe başlayabilirsin. Eğer 2 yaş altında çocuğun varsa tatil çıkmadan önce mutlaka sağlık kontrollerini yaptırmalı, gerekli aşılarını tamamlamalı ve kronik bir hastalığı varsa mutlaka doktoruyla görüşmelisin. Eğer çocuğunda astım, diyabet, kalp rahatsızlıkları, kanser vb. bir hastalık varsa bunlar için kendi doktoruna tatilde neler yapmayı düşündüğünü anlatmalısın. Bunun yanında gideceğin lokasyonda çocuklarının rahat etmesini sağlayacak kıyafetler, pandemiyi düşünerek yeterince maske ve alkol bazlı dezenfektan almalısın.

Hangi aracı tercih etmelisin?

çocuk, aile, tatil, seyahat, gezi, anne, baba

Çocuklarınla birlikte tatile giderken kullanacağın aracın hangisi olacağına karar verirken dikkat edeceğin nokta tabii ki mesafe olacaktır ancak halen pandeminin etkileri devam ettiğinden bu yıl mümkün olan en az derecede insanla temas etmeye de dikkat etmelisin. Şahsi aracın varsa ve gideceğin lokasyonda buna izin veriyorsa en iyisi bu aracı kullanmaktır. Yolda istediğin yerde mola verebilir, hemen hemen hiç kimseyle temas etmeden çocuklarınla tatile gidebilirsin. Eğer uçak, tren, otobüs gibi toplu taşıma araçlarıyla tatile gideceksen de özellikle çocuklarını kalabalık noktalardan uzak tutmalı ve sosyal mesafe, izolasyon kurallarına uymalısın.

Koruma için güneş kremini unutma

çocuk, aile, tatil, seyahat, gezi, anne, baba

Yazın çocuklu ailelerin yaşadığı en büyük sıkıntılardan biri, tatilin ilk günlerinde yoğun güneş ışığına maruz kalan çocukların yanık vb. sorunlarla uğraşmasıdır. Genelde güneşe hazırlıksız çıkan ve deniz ya da havuzun keyfini daha uzun çıkarmak isteyen çocuklar, çok fazla güneş ışığı aldıkları için farklı sorunlar yaşayabilirler. Bunun için mutlaka çocuklarına uygun, sağlıklı ve koruma faktörü yüksek olan güneş kremlerinden birini almalısın. Bu kremi de her gün mutlaka kullanmalı ve çocuklarını korumalısın.

Eğlenceyi de unutma

çocuk, aile, tatil, seyahat, gezi, anne, baba

Çocuklu bir aile olarak tatile giderken dikkat etmen gereken noktalardan bir diğeri de eğlencedir. Hem yolculuk sırasında hem de tatil için gittiğin lokasyonda çocuklarının eğlenceli vakit geçirmesini sağlayacak oyuncaklar, oyunlar, tablet gibi dijital cihazları da almalısın. Eğer çocuklarının yaşları biraz daha küçükse buna göre onun en sevdiği oyuncağı yanına alırsan daha rahat edebilirsin.

Sağlıklı beslenme için de önlem almalısın

çocuk, aile, tatil, seyahat, gezi, anne, baba

Çocuklarınla birlikte seyahat ederken ve tatile giderken beslenme de çok dikkat etmen gereken noktalardan bir diğeri. Yolculukta ve tatilde, yeni bir yerde olacağın için çocukların yiyeceklerden rahatsız olabilir. Mide bozulmaları ya da farklı rahatsızlıklar ortaya çıkabilir. Bunun için özellikle yolculuk sırasında, eğer çocuklarının yaşları da küçükse yanına onların sevdiği, sağlıklı ve rahat yiyebilecekleri yiyecekler almalısın.

Yaz mevsiminde, Covid-19’la birlikte yaşadığımız sıkıntılı günleri geride bırakmak için ailenle ve çocuklarınla güzel bir tatil yapabilirsin. Tatilini güzel, sağlıklı, eğlenceli ve neşeli geçirmek için tüm önlemleri alsan da olası sağlık sorunları için de hızlıca destek almak ve ihtiyaç duyacağın sağlık hizmetlerine ulaşmak için QNB Sigorta’nın sunduğu Tamamlayıcı Sağlık Sigortası ile tatile güvenle çıkabilirsin.

YORUM YAP

CAPTCHA
This question is for testing whether or not you are a human visitor and to prevent automated spam submissions.
11 + 0 =
Bu basit matematik problemini çözün ve sonucu girin. Ör: 1+3 için 4 giriniz.