Çeşme vs. Bodrum Siz Hangisini Tercih Edersiniz?

Buradasınız

Yaşa 06 Mayıs 2017

Yılın en tatlı zamanlarına yani yaz tatiline çok az zaman kaldı. Yavaş yavaş yaz planları yapılmaya başlanırken akıllarda da son zamanların en büyük tartışma konularından biri var yine; Bodrum mu, Çeşme mi? Ülkemizin en popüler tatil mekanları arasında yer alan bu iki güzide beldemiz, kendilerine has özellikleriyle kıyasıya bir yarışa devam ediyorlar. Bodrum, dantel gibi işlenmiş koyları, renkli gece hayatı, havalı beachleri, pahalı restoranları ve tarihi mekanlarıyla öne çıkıyor. Son yıllarda onun tahtını sarsmaya başlayan Çeşme ise Alaçatı’sı, dünyaca ünlü Ilıca plajı, serin havası, butik eğlence mekanları ve elbette sörf için ideal denizi ile Bodrum’u zorluyor.

Son döneme damgasını vuran bu tatlı rekabet daha uzun süre devam edecek gibi. Şimdi gelin ülkemizin bu iki cennet köşesini biraz tanıyalım, neler var neler yok bir bakalım. Sonra da siz tarafınızı seçin; Çeşmeci misiniz, Bodrumcu mu?

BODRUM

Homeros'un “Ebedi Mavilikler Ülkesi” dediği Bodrum, önceki adıyla Halikarnassos, tarih boyunca paylaşılamayan ve uğrunda hep mücadele edilen bir yer oldu. Bodrum, doğu ve batı limanlarının birleşmesinden meydana gelen yarımada üzerinde yükselen kalesi ve iki limanın kıyılarına dizilmiş bembeyaz evleri, koyları ve denize inen daracık sokakları, şöhreti dünyaya yayılmış yatları, tersaneleri ile her yıl hem yabancı hem de yerli turistlerin akınına uğruyor.

bodrum

Bodrum, her yıl kendisine gelen binlerce misafiri akvaryumu anımsatan koylarıyla serinletiyor. Bodrum’a yakın koyların her biri, doğanın armağanı gibi sanki.

Bodrum’un avantajlarından biri çok yakınında bir havalimanı olması. Karayolu ve denizyolunun dışında bu yolla da rahatlıkla Bodrum’a ulaşabilirsiniz.

Gitmişken adı “Çökertme” türküsünde geçen ve Yunanca bağlık, bahçelik anlamına gelen Bitez’de mantı keyfinin denemeye değer olduğunu söylemeden geçmeliyim.

ÇEŞME

Ege denizine kıyısı olan belde, tarihi taş evleri ve rüzgar sörfüne en elverişli plajları ile ünlü. Mozaik döşeli pazarı, daracık sokakları, begonvillerle süslü evleri ve değirmenleriyle adeta İzmir'in arka bahçesi…

Alaçatı'da ilk dikkati çeken mimari doku. “Alaçatı taşı” adı verilen ponza taşı görünümlü kesme taşlardan yapılan evler, kışın sıcak yazın da serin tutma özelliğine sahip.

Ev yapımı reçeller, Ege peynirleri, mis kokak ekmeklerin sofraya geldiği bir kahvaltıyla güne başlamanızı öneriyoruz. Elbette sadece kahvaltıyla yetinmeyin. Gitmişken gün batımında denize nazır balık yemeyi de ihmal etmeyin.

Çeşme’nin sunduğu avantajlardan biri rüzgar sörfü. Yılın önemli bir bölümünde rüzgar alan bölge bu spor için ideal.Alaçatı’ya deniz yoluyla veya 90 km uzaklıkta olan İzmir Adnan Menderes Havaalanından veya karayolundan ulaşabilirsiniz.

Siz siz olun Bodrum ya da Çeşme hangisini tercih ederseniz edin, hayatınızın bir bölümünde her ikisini de ziyaret etmeyi ihmal etmeyin. Tatile çıkarken de tüm önlemlerinizi alarak olası kazaların ve istenmeyen durumların da önüne geçin. Seçiminizi “Benim Seçimim Hayat Sigortası”ndan yana kullanın, aklınız sadece tatilinizde olsun.

 

YORUM YAP

CAPTCHA
This question is for testing whether or not you are a human visitor and to prevent automated spam submissions.
16 + 0 =
Bu basit matematik problemini çözün ve sonucu girin. Ör: 1+3 için 4 giriniz.