Ana içeriğe atla

Gezi Önerileri

Şuan Çok Popüler

Yüksek Etkileşimli

Yazarların Gözdesi

Çanakkale Ruhunu Yaşamak İçin Görmen Gereken Yerler
Çanakkale Ruhunu Yaşamak İçin Görmen Gereken Yerler

iyihisset.com

18 Mar 2023

18 mart, çanakkale, boğaz, savaş, kurtuluş, şehitlik, abide

Türk milletinin kurtuluş mücadelesinin mihenk taşı sayılan Çanakkale Zaferi, her yıl 18 Mart’ta düzenlenen çeşitli törenlerle ve etkinliklerle kutlanıyor. Türk tarihinin en önemli olaylarından birine tanıklık eden Çanakkale’de bugün atalarımızın verdiği mücadele hala yaşatılıyor. 18 Mart Çanakkale Zaferi ve Şehitleri Anma Günü’nde veya daha sonrasında görebileceğin, Çanakkale ruhunu yaşatan ve tarihe tanıklık eden lokasyonları senin için listeledik.

57. Piyade Alayı Şehitliği ve Anıtı

18 mart, çanakkale, boğaz, savaş, kurtuluş, şehitlik, abide

Çanakkale Savaşı’nda gösterdikleri kahramanlık ve ortaya koydukları mücadele ile tüm dünyada emsali görülmemiş bir fedakarlığın ve zaferin mimarları olmayı başaran 57. Piyade Alayı, Çanakkale denilince akla gelen ilk kuvvettir. Şehitlerimizin anısını ve ruhunu yaşatmak için 12 Aralık 1992 yılında inşa edilen 57. Piyade Alayı Şehitliği ve Anıtı görmen gereken ilk lokasyon olarak ön plana çıkıyor. Kabatepe-Conkbayırı yolu kenarında yer alan anıt mezarda şehitlerin naaşları yer almıyor. Gerçek şehitlikleri görmek istiyorsan, Kesikdere Şehitliği, Anafarta Köy Mezarlığı Şehitliği ve Akbaş Şehitliği’nin de aralarında olduğu yerleri ziyaret edebilirsin.

1915 Seddülbahir Savaş Malzemeleri Müzesi

18 mart, çanakkale, boğaz, savaş, kurtuluş, şehitlik, abide, müze

Tarihçi ve Çanakkale Savaşları Araştırmacısı Ahmet Uslu’ya ait özel bir sergi olan 1915 Seddülbahir Savaş Malzemeleri Müzesi, Çanakkale ruhunu iliklerine kadar hissedebileceğin bir diğer lokasyon olarak karşımıza çıkıyor. Türkiye’nin çeşitli illerinde gezici sergi olarak da açılan bu müzede, savaş döneminden kalma kılıçlar, silahlar, askeri üniformalar, şehit ve gazi mektupları ile Çanakkale Savaşı’nı anlatan çeşitli belgeseller ve maketler bulunuyor.

Kilitbahir Kalesi 

18 mart, çanakkale, boğaz, savaş, kurtuluş, şehitlik, abide, kilitbahir

Çanakkale Savaşı sürecinde kilit bir rol üstlenen Kilitbahir Kalesi, Fatih Sultan Mehmet tarafından Çanakkale’nin Kilitbahir Köyü’ne yaptırılmış bir mimari yapı olarak karşımıza çıkıyor. Şehrin ve özellikle de turistlerin en fazla ziyaret ettiği yerlerden biri olan kale, 1980 yılından itibaren Kültür Bakanlığı tarafından “Korunması Gereken Kültürel Varlık” olarak tescil edildi. Çanakkale Savaşları’nda da savunma amaçlı kullanılan kale, savaşın en şiddetli olduğu yerlerden birinde bulunuyor.

Arıburnu 

18 mart, çanakkale, boğaz, savaş, kurtuluş, şehitlik, abide, arıburnu

Her yıl binlerce kişinin katılımıyla düzenlenen törenlerde Anzak askerlerinin anıldığı Arıburnu, Mustafa Kemal Atatürk ve silah arkadaşlarının oluşturduğu stratejilerle savaşın kaderini belirleyen kilit bölgelerden biridir. Savaş zamanında Anzak askerlerinin karaya çıktığı yer olarak anılan Arıburnu, tarihe tanıklık etmenin yanı sıra eşsiz güzellikleriyle de dikkat çekmeyi başarıyor.

Conkbayırı

18 mart, çanakkale, boğaz, savaş, kurtuluş, şehitlik, abide

Çanakkale’de görülmesi gereken yerlerden biri yine Çanakkale zaferimizde kilit bir bölge olan Conkbayırı’dır. Gelibolu Yarımadası’nın batısında yer alan ve coğrafi olarak bölgeye en hâkim tepe olduğu için savaş döneminde büyük önem taşıyan Conkbayırı’nda günümüzde Şehitler Haftası’nda birçok anma töreni düzenleniyor. Savaşın şiddetini ve zaferin büyüklüğünü anlamak isteyenlerin listesinde Conkbayırı’nın kesinlikle olması gerekiyor.

  • 0
  • 0
  • 0
  • 0
  • 0
  • 0
  • 0
En Fazla 3 Tepki Verebilirsiniz
Öne çıkan Gezi Önerileri yazıları
Yazardan sana özel yazılar

 

Kendinizi iyi hissettirecek kaliteli yaşam tavsiyeleri almak için kayıt olmak ister misiniz?

Kendinizi iyi hissettirecek kaliteli yaşam tavsiyeleri
almak için kayıt olmak ister misiniz?

Günümüzde ıslak mendiller, hızlı ve pratik bir temizlik aracı olarak sıklıkla tercih ediliyor.