Biri Tatil Sonrası Sendromu Mu Dedi?

Buradasınız

Yaşa 22 Haziran 2016

 

Biri Tatil Sonrası Sendromu Mu Dedi?

İşe karşı motivasyon eksikliği yaşıyorsanız, hiç endişelenmeyin bu hislerinizde yalnız değilsiniz. Bu uzun bayram tatili hepimizin ayarlarını bozdu... En işkoliklerimiz bile tatil sonrası sendromu yaşıyor! İşte bu sendromu aşmanın yolları.

 

İlk Kural: Son Gece Eve Dönmeyin

Tatilden ayağınızın tozuyla işbaşı yapmak, şehir ve ofis hayatına uyumu zorlaştırır. Mümkünse tatilden iki üç gün önce eve dönün. Yoksa evin ortasında nur topu gibi boşaltılmayı bekleyen bir tatil bavulu sahibi olabilirsiniz; bu da tatil sonrası sendromunu uzattıkça uzatır. Öte yandan son gün trafik ve havaalanı çilesi sizi tatile gittiğinize pişman edecek hale bile getirebilir.

 

Gelsin Yeni Programlar

“Daha üç gün önce tam bu saatlerde sahilde kahvemi yudumluyordum” melankolisi yapmayın. Kendinizi depresif bir moda sokmak yerine, şehirdeki ilk günler için plan yapın. Örneğin arkadaşlarla bir akşam yemeği, ofis çıkışı kısa bir yürüyüş veya bir sinema ziyafeti iyi gelecektir. Hatta imkanınız varsa bir sonraki hafta sonu için kısa bir kaçamak planlayın. Düşüncesi bile mutlu etti değil mi!

 

Kendinize Zaman Tanıyın

Uzun bir tatil sonrası ilk gün işe konsantre olamamanız çok normal. Bu nedenle kendinize bir yapılacak işler listesi hazırlayın ve bu listeyi bitirmek için kendinize zaman tanıyın. Hemen ilk günde her şeyi halletmek zorunda değilsiniz. Biriken işlerin altında ezilmeyin.

 

Enerjinizi Doğru Kullanın

Belki ne zamandır gitmek istediğiniz bir yere gittiniz, yeni insanlarla tanıştınız, güzel yemekler yediniz, dinlendiniz... Daha ne olsun... Ama bu yaşadıklarınız belki de hayat tarzınızı sorgulamanıza sebep oldu. Çünkü zihniniz açıldı, aslında nasıl bir hayat istediğinizi fark ettiniz. Bu hisleriniz tatil sonrası sendromu yaşamanızı değil, yeni kararlar almanızı sağlasın. Hayatın yeniliklerine açık olun!

 

Ve Tabii Ki Müzik Dinleyin

Ofis ortamınız müziğin sesini açmaya elverişli değilse en azından 2 dakikalığına masadan kalkın ve kulaklığınızı takın. Tatilde size en çok keyif veren şarkıyı dinleyin. Ofis yolunda müzik dinlemek de güne enerjik başlamak için birebir.  

 

Çalışmak Olmasa Tatilin Ne Anlamı Kalır!

                                

Unutmayın tatili değerli yapan çalışmaktır. Kış olmasa yazın, gece olmasa gündüzün, iş olmasa da tatilin bir anlamı olmaz. Ayrıca çalışarak hem kendi hayatınıza hem de başkalarının hayatına artı değer kattığınızı kendinize hatırlatın. Ve kendinizle gurur duyun.

YORUM YAP

CAPTCHA
This question is for testing whether or not you are a human visitor and to prevent automated spam submissions.
5 + 1 =
Bu basit matematik problemini çözün ve sonucu girin. Ör: 1+3 için 4 giriniz.