Ana içeriğe atla

Gezi Önerileri

Şuan Çok Popüler

Yüksek Etkileşimli

Yazarların Gözdesi

19 Mayıs'ta Mutlaka Görmen Gereken Yerler
19 Mayıs'ta Mutlaka Görmen Gereken Yerler

iyihisset.com

19 May 2023

19 mayıs, atatürk, samsun, gençlik, spor, bayram

19 Mayıs 1919, tarihimizin dönüm noktalarından biri sayılan ve Mustafa Kemal Atatürk önderliğinde Milli Mücadele'ye adım attığımız, bağımsızlık savaşını başlattığımız, özgürlük meşalesini ateşlediğimiz gün. Mustafa Kemal’in Bandırma Vapuru ile İstanbul’dan Samsun’a gelerek yurdumuzu düşmanlardan kurtarma yolundaki ilk durağı olan bugün, Türkiye Cumhuriyeti’nin de temellerinden biri sayılıyor. 19 Mayıs 1919'da Samsun'a gelerek milli mücadeleyi başlatan Mustafa Kemal Atatürk, Anadolu'yu dolaşarak halkı tek bir hedef etrafında birleştirerek başladığı yolculuğu 1923'te Türkiye Cumhuriyeti'nin kuruluşuyla sonuçlandırdı. 19 Mayıs’ı bir kere daha coşku ile kutlarken bu özel günde mutlaka görmen gereken yerlerin bir listesini hazırladık.

Samsun

19 mayıs, atatürk, samsun, gençlik, spor, bayram

19 Mayıs'ın belki de en anlamlı mekanlarından biri Samsun’dur. Mustafa Kemal’in İstanbul’dan yola çıkarak, Bandırma Vapuru’nda geldiği Samsun, bağımsızlığa giden yolun da ilk durağıdır. Burada halkı örgütlemeye başlayan Mustafa Kemal, Anadolu’da aldığı gücü milletin azmi ile birleştirerek büyük mücadeleyi burada başlattı. 19 Mayıs ruhunun en güzel yaşanabileceği yerlerden biri olan Samsun’da Bandırma Vapuru ve 19 Mayıs Müzesi'ni ziyaret edebilirsin. Yine 19 Mayıs Saat Kulesi’ni de görmeyi ihmal etme.

Erzurum

19 mayıs, atatürk, samsun, gençlik, spor, bayram, erzurum, kongre, salon

Samsun’a çıktıktan sonra hızla etrafındakileri organize etmeye başlayan Mustafa Kemal ilk iş olarak buradaki işlerini bitirip Amasya’ya yol aldı. Burada 21-22 Haziran gecesinde tarihe Amasya Tamimi olarak geçecek bildirgeyi yayınladı. Bu bildirgede “Vatanın bütünlüğü, milletin istikbali tehlikededir” ifadesi ile düşmana karşı harekete geçme vakti olduğunu söylüyordu. Bunun için hızla bir toplantı yapılması ve durumun detaylıca konuşulması gerekiyordu. Bu toplantı için seçilen yer ise Erzurum’du. 23 Temmuz-7 Ağustos tarihleri arasında gerçekleştirilen Erzurum Kongresi’nde milli sınırlar ilan edilmiş ve geçici bir hükümet kurularak savaşa doğru gidilmesi kararlaştırılmıştı. 19 Mayıs’ın en güzel yaşanabileceği yerlerden bir olan Erzurum’u da görmen gereken yerler listesine ekleyebilirsin.  Atatürk Evi Müzesi ve Kongre Müzesi’ni mutlaka görmelisin.

Sivas

19 mayıs, atatürk, samsun, gençlik, spor, bayram, sivas, kongre, salon

19 Mayıs’ı yaşamak için gitmen gereken yerlerden bir diğeri de Sivas’tır. Erzurum’dan sonra Mustafa Kemal’in bir sonraki durağı olan Sivas, Erzurum’da alınan kararların hayata geçirileceği yer olacaktı. 4 -11 Eylül tarihleri arasında toplanan kongre, milli mücadelenin de en önemli anlarından biriydi. Kongrede Türk milletinin esareti kabul etmeyeceği, işgale uğrayan toprakların bir an önce kurtarılmasının kaçınılmaz olduğu, bunun için çareler araması gerektiği konularında herkes hemfikir kaldı. Sivas da bu yönüyle 19 Mayıs’ta görebileceğin en güzel yerlerde arasında bulunuyor. Kongre Binası ve Atatürk Kongre ve Etnografya Müzesi mutlaka görmen gereken yerler listesinde olmalı.

Ankara

19 mayıs, atatürk, samsun, gençlik, spor, bayram, tbmm, meclis

19 Mayıs’ta başlayan yolculuğun önemli duraklarından biri olan mekanlardan bir diğeri de Ankara’dır. Büyük Millet Meclisi’nin kurulduğu ve daha sonrasında başkentimiz de ilan edilen şehir. Türkiye'nin en önemli milli yerlerinden biridir. 19 Mayıs ve sonrasında yaşananları hatırlamak için Ankara’yı da mutlaka görmen gereken yerler listesine alabilirsin. Eski meclis, Anıtkabir ve sayısız müze Ankara’da seni bekliyor.

  • 0
  • 0
  • 0
  • 0
  • 0
  • 0
  • 0
En Fazla 3 Tepki Verebilirsiniz
Öne çıkan Gezi Önerileri yazıları
Yazardan sana özel yazılar

 

Kendinizi iyi hissettirecek kaliteli yaşam tavsiyeleri almak için kayıt olmak ister misiniz?

Kendinizi iyi hissettirecek kaliteli yaşam tavsiyeleri
almak için kayıt olmak ister misiniz?

Günümüzde ıslak mendiller, hızlı ve pratik bir temizlik aracı olarak sıklıkla tercih ediliyor.