1 Dünya 7 Kıta; Kıtaların Bilinmeyen Özellikleri

Buradasınız

Yaşa 08 Ağustos 2020

Herkesin bildiği üzere dünyamızın ¾’ü sularla kaplıdır. Geri kalanı ise 7 farklı kıtaya ayrılmaktadır. Bunlar; Asya, Avrupa, Kuzey Amerika, Güney Amerika, Afrika, Antartika ve Okyanusya’dır. Birbirinden farklı özelliklere sahip bu kıtalar, dünyanın farklı noktalarında, farklı coğrafyalar, kültürler, toplumlar ve ülkelere de ev sahipliği yapmaktadır. Sizler için kıtaların bilinmeyen özelliklerini derledik.

Dünyanın dibi ve çatısı Asya Kıtası

Asya Kıtası dünyanın en büyük kara parçası olarak öne çıkmaktadır. Yüz ölçümü konusunda çeşitli tartışmalar yapılmaktadır çünkü Asya ile Okyanusya arasında yer alan pek çok küçük adanın nereye ait olduğuna dair fikir birliği kurulamamıştır. Yüz ölçümü 43.7 milyon km2 ile 44.7 milyon km2 arasında sayılmaktadır. Asya ayrıca dünya üzerinde en çok insanın yaşadığı kıta olarak da bilinmektedir. 8.848 metre yüksekliğinde Everest’e de ev sahipliği yaptığı için dünyanın çatısı sayılmaktadır. Yine dünyanın karalar üzerindeki en alçak noktası olarak Lut Gölü (Deniz seviyesinden 392 metre aşağıdadır) Asya’da bulunmaktadır.

Güneşin battığı taraf Avrupa Kıtası

Avrupa, kelime olarak “güneşin battığı taraf” anlamına gelmektedir. Avrupa Kıtası dünya üzerinde en büyük sosyal, kültürel ve ekonomik olayların yaşandığı yer olarak öne çıkar. Tarihi açından sahip olduğu bu özelliklerin yanında Avrupa Kıtası fiziksel olarak en küçük kıtalardan biridir. Yüz ölçümü 10 milyon 523 km2’dir. Asya Kıtası ile iç içe geçmiş durumdadır ve temel olarak ayrıldığı iki nokta İstanbul ve Çanakkale Boğazları’  dır.

En uzun nehir, en farklı iklimler Afrika Kıtası’nda

30 milyon 365 bin 700 km2 yüz ölçümü ile Asya Kıtası’ndan sonraki en büyük kıtadır. Afrika Kıtası, dünyanın çeşit bakımından en fazla dilin konuşulduğu yerdir. İçerisinde 2 bin farklı dil barındırdığı tahmin ediliyor. Yüz ölçümünün çok büyük olması sebebiyle 3 farklı iklim tipi bulunmaktadır. Kimi yerlerinde bol yağışı olan ormanlar, kimi yerlerinde Savana olarak bilinen bozkırlar, kimi yerlerinde ise çöller bulunmaktadır. Dünyanın en uzun nehri olan Nil Nehri (6.650 km) burada bulunmaktadır.

Dinozor fosillerinin merkezi Kuzey Amerika

 

Kuzey Amerika 42 milyon km2’lik yüz ölçümü ile büyük bir kıta olmasına rağmen dünya nüfusunun sadece %8’ine ev sahipliği yapmaktadır. Dünyada en çok dinozor fosillerinin çıktığı kıtadır. Coğrafi yönünden bakıldığında engebeli ve dağlık alanları fazladır. Aynı zamanda yağmur ormanları bakımından zengin bir doğaya da sahiptir.

Antik uygarlıkların merkezi Güney Amerika

Bugün Latin esintilerinin hakim olduğu ve egzotik yapısıyla oldukça ilgi çeken Güney Amerika, eşsiz doğası ve tarihiyle öne çıkan bir kıta.Yüz ölçümü 17 milyon 840 bin km2 olan Güney Amerika’nın genelinde ekvatoral ve ılıman iklim hakim. Kıtanın öne çıkan özelliği ise antik uygarlıkların beşiği olması. Mayalar; İnkalar gibi mistik ve gizemli birçok topluluğun doğuş yeri olan Güney Amerika, dünyaca ünlü antik kent Machu Picchu’ya da ev sahipliği yapar. Yine Ekvador’da Galapagos Adaları, Brezilya’da Rio de Jeneiro ve Arjantin’de İguazu Şelaleleri en çok ilgi gören bölgeleridir.

Okyanuslarla çevrili bir ada, kanguruların vatanı Okyanusya

Okyanusya, diğer hiçbir kıta ile doğrudan kara bağlantısı olmayan tek yerdir. Yüz ölçümü 9 milyon km2’dir. Bu sebeple en küçük kıta olma özelliğine sahiptir. Okyanusya denilince akla ilk gelen yer Avustralya’dır. Avustralya Okyanusya’yı oluşturan en büyük kara parçasıdır. Dünyada kanguruların yetiştiği tek yer olan Okyanusya, aynı zamanda Aborjinlerin de vatanıdır.  

Dünyanın en büyük soğuk çölü, ülkesiz kıta Antartika

Dünyanın en kurak bölgelerinden biri olarak bilinen Antartika Kıtası aynı zamanda dünyadaki en soğuk çöldür. Bazı bölgelerine birkaç milyon yıldır yağmur yağmadığı düşünülmektedir.  14.4 milyon km2’lik yüz ölçümüne sahiptir. Dünya üzerinde topluluk olarak yerleşim olmayan tek kıtadır. Antartika’daki buzların kalınlığı 2 km’yi bulmaktadır. Üzerinde hiçbir ülke bulunmayan tek kıtadır.

YORUM YAP

CAPTCHA
This question is for testing whether or not you are a human visitor and to prevent automated spam submissions.
1 + 1 =
Bu basit matematik problemini çözün ve sonucu girin. Ör: 1+3 için 4 giriniz.