Geleceğin Seyahat Trendlerine Çok Şaşıracaksınız

Buradasınız

Yaşa 15 Nisan 2020

Son 20 yılda yaşanan ve günümüzde etkileri giderek artan teknolojik gelişmeler ve dijitalleşme yalnızca iş hayatımızı değil özel hayatımızdaki birçok alanı da derinden değiştiriyor. Bu alanlardan biri de hemen hemen hepimizin ortak zevklerinden olan hatta kısalığından yakındığı seyahatler. Dijital dönüşümle birlikte yeniden şekillenen seyahat kültürü bizleri çok şaşırtacak yenilikleri beraberinde getiriyor.

Hyperloop sayesinde ulaşım kolaylaşacak

SpaceX ve Tesla gibi pek çok başarılı girişimin kurucu ortaklarından olan Elon Musk tarafından geliştirilmekte olan üst düzey bir hızlı ulaşım aracı Hyperloop, belki de seyahat alışkanlıklarımızı tamamen değiştirecek. Toplu taşımacılıkta yeni nesil ulaşım aracı olarak tanımlanan Hyperloop projesi sonlandığında iki nokta arasındaki mesafenin en hızlı şekilde kat edilmesini sağlanacak. Gelecekteki toplu ulaşım alışkanlıklarını tamamen değiştirecek Hyperloop, çevresel koşullardan ve iklim şartlarından etkilenmeyecek.

Akıllı oteller geliyor

Dijitalleşmenin etkilediği alanlardan biri de tatilimizi ve iş seyahatlerimizi geçirdiğimiz oteller olacak. Gelecekte oteller yine bizleri misafir edecek ancak şu andaki yapılarından çok ama çok farklı bir hizmet anlayışıyla karşılaşacağız. Akıllı otel konsepti ve bu konsept içinde yer alan yapay zeka uygulamaları ve robotlar, siz değerli konuklarına özel hizmetler sunacak yeteneklerle donatılmış olacak. Hangi ülkeye giderseniz gidin bu robotlar ana dilinizi konuşacak, aklınıza takılan tüm sorulara ise anında cevap verecek.

Her odada 3D yazıcı

Sanal ortamda tasarlanmış 3 boyutlu nesneleri katı formda ve somut nesnelere dönüştüren makineler olarak tanımlayabileceğimiz 3D yazıcılar, hayatın her alanında olduğu gibi otellerde de yerlerini alacak. Gelecekte akıllı otel konsepti içinde her odada bulunacak üç boyutlu yazıcılar ile yeni bir ayakkabı, t-shirt, elbise hatta yiyecek ya da içecek gibi arzu ettiğimiz her şeyi gerçek zamanlı olarak üretebileceğiz.

Datalar sizi yönlendirecek

Facebook, Twitter, Instagram gibi sosyal medya ağlarında yayınladığımız iletiler ve yaptığımız tüm paylaşımlar bizlerin dijital dünyadaki ayak izlerini oluşturuyor. Günümüzde de kullanılmaya başlanan ve gelecekte her anımızı daha da derinden analiz edecek yapay zeka uygulamaları sayesinde seyahatlerinizde sosyalleşme konularında sizinle aynı zevkleri paylaşan kişilerle karşılaşma ihtimalinizin daha yüksek olacak.

Seyahat avatarınız sağ kolunuz olacak

Zaman, metropollerde yaşayanlar için altın değerinde. Özelikle de yoğun bir iş ve aile temposuna sahip bireyler için. Gelişen teknolojinin sunacağı kişisel seyahat avatarı, bu tip bireylerin zaman kazanmasını ve daha az yorulmalarını sağlayacak. Kişisel seyahat avatarı, gelecekte otel rezervasyonlarınızı sizin yerinize gerçekleştirecek ve baştan sona yönetecek.

Sanal olarak ziyaret imkanı

5G teknolojisinin yaygınlaşmaya başlamasıyla birlikte hayatımıza daha fazla nüfuz edecek teknolojilerden biri sanal gerçeklik olacak. Henüz emekleme aşamasında olan ancak gelecekte online eğitimden sohbet kültürüne, iş hayatından özel hayata kadar birçok alanı etkileyecek sanal gerçeklik ile birlikte seyahat etmek istediğimiz yerleri, otelleri hatta seyahat edeceğimiz araçları ve yemek yiyebileceğimiz restoranları dahi önceden gezerek fikir edinebileceğiz.

YORUM YAP

CAPTCHA
This question is for testing whether or not you are a human visitor and to prevent automated spam submissions.
1 + 2 =
Bu basit matematik problemini çözün ve sonucu girin. Ör: 1+3 için 4 giriniz.