Ana içeriğe atla

Şuan Çok Popüler

Yüksek Etkileşimli

Yazarların Gözdesi

Ev Kurmak Hiç Bu Kadar Hesaplı Olmamıştı
Ev Kurmak Hiç Bu Kadar Hesaplı Olmamıştı

iyihisset.com

12 May 2016

Kendimizi en huzurlu hissettiğimiz yer evimizdir, dolayısıyla ev kurmak aslında bu huzuru inşa etmektir. Ama doğru evi bulmak, birçok kritere bağlı. Bütçenizi sarsmayan, ulaşımı kolay ve içinde huzurla oturabileceğiniz evi bulmak sandığınız kadar zor olmayabilir. Hesaplı ve işe yarar önerilerle ev kurmak şimdi çok daha kolay!

Hayalimizdeki Evi Tutmak

Toplu taşımaya yakın mı, otoparkı var mı, çevresi güvenilir mi, gece geç vakitte eve dönerken tüyler ürperir mi, bina eski mi, eskiyse kentsel dönüşüme gider mi ya da ev sahibinin Almanya’daki oğlu çat diye Türkiye’ye döner mi? Özellikle kirada oturanlar için bu detaylar çok önemli. Tabii bir de ev sahibi ile anlaşabilme konusu var. Bir iki arkadaşınız geldi mi sorun çıkaran, zam dönemini dört gözle bekleyen, nereden ne kâr elde ederim diye bekleyen ev sahipleri ile karşılaşabilirsiniz. Tüm koşullar size uysa dahi, ev sahibi ile pek anlaşamayacak gibiyseniz önerimiz o evden uzak durmanız yönünde. Emin olun, bir yerlerde sizin için daha iyi bir seçenek vardır, sadece biraz araştırmak lazım.

Ev Sahibi Olacaksanız

Kiralamak yerine satın almaya niyetliyseniz, öncelikle oturmak için mi, yoksa yatırımlık mı alacağınıza karar verin. Buna göre evin konumu, iç yapısı, size çıkaracağı masrafı vs. değişkenlik gösterebilir. Kendinizin oturacağı bir ev almayı düşünüyorsanız, kiralık evde araştırdığınız detaylara bir nebze daha dikkat etmenizi öneririz. Lâkin, bu devirde ev almak kolay değil. İnce eleyip sık dokumakta fayda var. Ayrıca bütçe değerlendirmesi de yapmak lâzım. Ev krediye uygun mu, takasla mı alacaksınız, banka kredibiliteniz ne durumda? Bunlara dikkat!

Pazarlık Önemli!

Evi alacaksanız da kiralayacaksanız da pazarlık önemli. Tabii çok da cıvımamaya dikkat etmek lâzım. Ama ev kiralamaya giderken son model bir arabadan inmek, hakkınızda farklı izlenimler yaratabilir. Bu da kira kontratının aleyhinize işlemesine sebeptir. Aynı şekilde çok fazla fakir edebiyatı yapmak da kirayı ödeyemeyeceğiniz konusunda karşınızdakine endişe verir. Bu yüzden kendinize güvenin ve net olun.

Eve Girdik, İyi de Nasıl Döşeyeceğiz? 

Evinizi tuttunuz ya da satın aldınız. Sıra geldi yerleşmeye. İşin zor kısmını atlatmış gibi görünseniz de şimdi çok daha detaylı bir araştırmayla karşı karşıyasınız belirtelim. Beyaz eşyadan oturma grubuna, yemek odasından yatak odasına, tabak çanaktan toplu iğneye derken yüzlerce detayı bir arada düşünmeniz gerekebilir. Önerimiz, acele etmemeniz yönünde.

  1. İlk önce temel ihtiyaçları karşılayın. Elektronik alışverişlerinizde ne çok ucuz ne de çok pahalı ürünlere yönelin. Tanınan markaların ortalama fiyatlardaki ürünlerinden iyi sonuç alabilirsiniz.
  2. Yatak odası, yemek odası, mutfak, oturma grubu gibi büyük eşyaları alırken de en başta biraz para harcamaktan zarar gelmez. Çok ucuz ürünler her zaman çok iyi sonuç vermez ve zaman geçtikçe daha büyük masraflar çıkarabilirler. Bu yüzden tercihinizi kaliteden yana kullanın, yine de çok uçmaya gerek yok.
  3. Diğer detaylar da zamanla olur zaten. Sizin huzurunuz yerindeyse gerisi bir şekilde hallolur.

Önlem Almakta Fayda Var

Huzurunuzu kaçırmayalım tabii ama evi kurduktan sonra da iş bitmeyebiliyor. Tadilat, nakliyat ve temizlik gibi işleri indirimli bir şekilde halledip, bir de üzerine olası kazalara karşı kendinizi ve sevdiklerinizi güvence altına almak hiç fena olmazdı değil mi? Buradan buyurun. 

  • 0
  • 0
  • 0
  • 0
  • 0
  • 0
  • 0
En Fazla 3 Tepki Verebilirsiniz

 

Kendinizi iyi hissettirecek kaliteli yaşam tavsiyeleri almak için kayıt olmak ister misiniz?

Kendinizi iyi hissettirecek kaliteli yaşam tavsiyeleri
almak için kayıt olmak ister misiniz?

Günümüzde ıslak mendiller, hızlı ve pratik bir temizlik aracı olarak sıklıkla tercih ediliyor.