Euro 2016: İkinci Turda Neler Olur?

Buradasınız

Yaşa 23 Haziran 2016

Kaynak

 

Euro 2016: İkinci Turda Neler Olur?

Yeni statüsüyle farklı bir dinamik kazandırılmak istenen Euro 2016 heyecanı Fransa’da yaşanıyor. Ancak en iyi üçüncüler sendromu, futbolun bu şölenine darbe vurmuş gibi…

Turnuvaların en keyifli, her yaştan sporseveri bir araya getiren ve turnuva ülkesini bir karnavala dönüştüren dönemi, daima grup maçlarının oynandığı süreçtir. İster Şampiyonlar Ligi olsun, ister Dünya Kupası veya Avrupa Şampiyonası… Futbolun en prestijli organizasyonlarında karşılıklı bol gollerin atıldığı, kıyasıya bir rekabetle donanmış seyir zevkinin olduğu maçları ve “turnuvadayım” farkındalığını en iyi bu süreçte yaşarsınız. Sonraki turlarda her takım kendini garantiye almak ve anlık hatalara/sürprizlere yer vermemek için her anlamda kısır maçlar çıkarmaya başlar. Genellikle de uzatmalar ve penaltılar belirler kazananı. Euro 2016’nın şu ana kadar çizdiği görüntü maalesef yukarıda sayılan “futbolun güzellikleri”ni pek barındırmıyor. Sanki 2. tur maçları oynanıyormuşçasına 1 ve 0’ların egemenliğinde geçiyor karşılaşmalar. Takım sayısı fazla, grup daha çok, daha fazla maç var ancak keyif yok denecek kadar az!

 

18 Ülkenin Taraftarında Hüsran

Kaynak

En iyi dört üçüncünün turlaması, gol averajını hayati bir noktaya getirdiğinden takımlar 2. tur garanticiliğine şimdiden girmiş durumda. Esprilere konu olan “Gruptan çıkmak için A Grubu’nda X takımın yenilmesini, F Grubu’nda Y takımın 3 gol atmasını bekleyeceğiz” gibi ihtimaller artık Euro 2016 literatürüne geçiyor. İlk maçlar sonunda gol ortalamasının 16 takımlı ilk Avrupa Şampiyonası olan Euro 1996 dışında, sonraki hiçbir şampiyonayı geçememesi bu savı kanıtlar nitelikte. İlk maçlar sonunda 1,83 gol ortalaması yakalanırken, bu oran Euro 2012’de 2.5’taydı. Bu yazı yazılırken tamamlanmış olan 28 maç sonunda tabelada en çok gördüğümüz sonuç altı kez ile 1-0 olmuş. Onu beşer kez ile 1-1 ve 2-0 takip ediyor. Bu 28 maçın 18’inde sahadaki taraflardan sadece biri gol atabilmiş ki bu da 18 ülkenin taraftarının maçtan gol sevinci yaşayamadan ayrılması anlamına geliyor.

 

Galler’e Büyük Alkış

Kaynak
 

Burada bir takıma parantez açmadan geçmemek gerek. İlk kez Avrupa Şampiyonası’nda yer alan Galler, kattığı heyecanla alkış topluyor. Galler seyircisinin tribünlerdeki o organize ve büyüleyici coşkusunu dinlemek, diğer birçok maça bedel olsa gerek. Hep bir ağızdan söyledikleri şarkılar ve takımlarına koşulsuz destekleri, şampiyonada olmayı ne kadar çok istediklerinin belirtisi. Hele bir de Euro 2016’nın bu yazıya kadarki en çok gol izleten takımı olmaları da, rakipleri için kolay bir lokma olmadıklarını gösteriyor. Üç maçta tam dokuz gol izletmişler futbolseverlere. Yukarıdaki sayıları düşününce ilk deneyimini yaşayan bir takım için gerçekten muazzam… Futbola uzaksanız ya da göz ucuyla bakıyorsanız, bu turnuvada en azından Galler’in maçlarını takip edin.

 

Peki Favorilerde Durum Nasıl?

Kaynak

Özellikle alışılagelmiş savunma yapısından uzak, dinamik bir görüntü çizen İtalya, Euro 2016 şampiyonluğu için ciddi sinyaller veriyor. Fenerbahçeli Nani ve Beşiktaşlı Quaresma’nın Cristiano Ronaldo’ya ciddi destek verdiği Portekiz de soluksuz maçlar izlettiriyor. Her ne kadar istedikleri puanları henüz alamamış olsalar da... Son şampiyon İspanya ve son Dünya Kupası’nın sahibi Almanya ise bir şeyler söylemek için henüz erken olan favoriler. Yanlış anlaşılmasın favoriler elbette  ancak henüz ciddi bir sınava çıkmadılar. Bekleyip görmek gerek.

En iyi üçüncüler statüsünün turnuvadan heyecanı çaldığını görmek gerek. Umarız 2. tur maçları klişenin tersine döner de sonuç için değil, seyir için futbol izleriz.

 

YORUM YAP

CAPTCHA
This question is for testing whether or not you are a human visitor and to prevent automated spam submissions.
16 + 2 =
Bu basit matematik problemini çözün ve sonucu girin. Ör: 1+3 için 4 giriniz.