Dünya Kanser Günü için Ne Yapabilirsin?

Buradasınız

Yaşa 04 Şubat 2017

Her yıl 4 Şubat tarihinde kanserle ilgili farkındalık yaratmaya dikkat çeken Dünya Kanser Günü, Uluslararası Kanser Kontrol Örgütü (UICC) ve paydaşlarının çalışmalarıyla kansere savaş açıyor. Bu yılki bildiride ise hem bireysel hem de toplumsal olarak bu mücadeleye nasıl katkıda bulunacağımızın altı çiziliyor.

UICC, tüm dünyada kanserle mücadelede çalışmalar yürüten sivil ve resmi örgütleri bir araya getirerek, kanserin kontrol altına alınabilmesi için güç birliği oluşturuyor. 1947’den bu yana faaliyetlerini sürdüren Türkiye’nin kanserle ilgili en eski sivil toplum örgütü Türk Kanser Araştırma ve Savaş Kurumu Derneği (TKASK) ise ülkemizin ilk kanser hastanesi, ilk kanser dergisi, ilk kanser kongresi gibi birçok alanda ilklere imza atan bir kuruluş. UICC ve TKASK bünyesinde yayınların yapıldığı dunyakansergunu.org sitesinde paylaşılan bu yılki bildiride, toplum ve bireyler olarak nasıl somut adımlar atabileceğimizi daha net görmek mümkün. İşte farkındalığımız artırıp kanserin kontrol edilmesine katkı sunacak o öneriler: 

NE YAPABİLİRİM?

Açıkça Konuşabilirim: Kanser hastaları ve yakınları kanser politikalarında alınan kararları etkilerken, diğer bireyler de hastaların sesini duyurmak için sosyal kampanyalara ve gruplara katılabilirler.

Başkalarını Destekleyebilirim: Arkadaşların, ailelerin, işverenlerin ve meslektaşların desteği, kanser hastalarının hayat kalitesini yükseltmesine ve hastalığın etkilerine uyum sağlamalarına yardımcı olur.

Destek İsteyebilirim: Sosyal destek ağlarını sürdürmek ve kanser hakkında konuşmak, hem kısa hem de uzun vadede kanserin duygusal etkileriyle başa çıkmak için önemlidir.

Erken Teşhisin Önemini Anlayabilirim: Kanserin tanısı her zaman kolay değildir; çünkü her kanser erken belirti ve bulgu göstermez. Bireylerin kendi vücutlarını çok iyi tanımalarının yanında sağlık çalışanları da erken teşhiste önemli bir rol oynar.

Hikayemi Paylaşabilirim: Kanseri yenen bireylerin, kendi hikayelerini kanser hastalarıyla paylaşması, onların hastalık sonrası günlük hayata dönmelerini kolaylaştırır.

İşe Dönebilirim: Kanser tedavisi sonrası işe yavaş yavaş dönmek, normalleşmek, rutin oluşturmak, sosyal iletişim ve geliri yeniden düzenlemek için önemlidir.

Kendim Olabilirim: Kanser ve tedavisi, bireylerin hem hastalıkları hem kendileri hem de nasıl göründükleriyle ilgili duygularını değiştirebilir. Doğru destekle hastaların kendilerini yine eskisi gibi görmeleri sağlanabilir.

Sağlıklı Yaşam Tarzını Seçebilirim: Herkes sağlıklı beslenme, sigarayı bırakma ve egzersiz yapma gibi sağlıklı seçeneklere yönelerek kanser riskini azaltabilir.

Sevebilirim, Sevilebilirim: Kanser tedavisi çiftler arasında iletişim, samimiyet ve cinsellik gibi konularda sorunlar yaşanmasına neden olabilir. Kanserle mücadele eden hasta ve birlikte oldukları bireylerin ilişkilerini eskisi gibi sürdürmeye çalışmaları önemlidir.

Kanser Yolculuğumu Yönetebilirim: Kanser hastalarının tedavi süresi boyunca bakımlarıyla ilgili konularda kendi kararlarıyla aktif rol oynamaları, hastalık yolculuklarını kontrol edebilmelerini sağlar. 

NE YAPABİLİRİZ?

Algıları Değiştirebiliriz: Kanserin tabu olmaya devam etmesi, hastaların yakın çevrelerinde bile izole edilmiş hissetmeleri, tedavi bakım almaktan vazgeçmelerine sebep olabilir. Bu nedenle toplumsal gruplar, iş yerleri, basın kuruluşları, okullar ve sağlık kurumları başta olmak herkes bu algıyı değiştirmek için çabalamalıdır.

Bağlantılarımızı Kullanabiliriz: Küresel kanser toplulukları, kanser kontrolünü dünya sağlık ve kalkınma programına entegre etmek için bağlantılarını kullanabilir.

Birlikte Çalışabiliriz: Hükümetler, sivil toplum ve özel kuruluşların iş birlikleriyle küresel kanser yükü azaltılabilir.  

Çalışmalar Düzenleyebiliriz: Sağlık hizmetinde görevlilerin eğitimindeki eksiklikler, kanser bakımının önündeki engellerden. Dolayısıyla onların eğitimlerinin kesiksiz tamamlanması, tedavi süresince ihtiyaçların karşılanmasını hızlandırır.

Harekete Geçebiliriz: Harekete geçmekteki ilk adım kanser hastalarına daha kaliteli bir yaşam vermek ve yaşam oranları yükseltmektir. Bu ortak hedefler etrafında birleşen çalışmalar, hükümetleri kanser ve diğer bulaşıcı olmayan hastaları kalkınma planına dahil etmek için yönlendirmelidir.

Kanseri Önleyebiliriz: Kanserin önlenmesindeki ilk adım ise eğitim ve yaşam tarzının kanser riskiyle bağlantısı hakkında bireyleri bilgilendirmektir.

Politikaları Şekillendirebiliriz: Tütün, alkol, sağlıksız gıda ve çevresel faktörlerin yasalarla düzenlenmesi kanser riskini azaltmada önemli rol oynar.

Sağlıklı Çevre Yaratabiliriz: Okullar ve iş yerleri, günlük hayattaki sağlıklı alışkanlıkları teşvik etmeye ve sürdürmeye özen göstermelidir.

Tedaviye Erişimi Artırabiliriz: Kanserle mücadelede kaliteli ve düşük maliyetli tedavi hizmetlerine erişimdeki açığın kapatılması hayati önem taşır.

Yatırım Yapabiliriz: Kanser konusunda yapılan ekonomik analizler, devletlerin sağlık planlamalarında kanser kontrolüne yer vermeleri açısından önemli bir araçtır.

Siz de Dünya Kanser Günü kapsamında bu bilgileri sosyal medyada #wecanican ve #worldcancerday hashtag’lerini kullanarak paylaşabilirsiniz.

Kansere karşı farkındalığı artırmada tüm bu çalışmaların yanında Kansere İnat Yaşasın Hayat Sigortası ile kendinizi kansere karşı maddi güvence altına da alabilirsiniz. Bu sigorta ile birlikte  Cigna Ayrıcalıklar Kulübü’ne ücretsiz üye olup, spor ve beslenme danışmanlığı gibi destekleyici sağlık hizmetlerinden %40’a varan indirimlerle faydalanabilirsiniz.

YORUM YAP

CAPTCHA
This question is for testing whether or not you are a human visitor and to prevent automated spam submissions.
2 + 2 =
Bu basit matematik problemini çözün ve sonucu girin. Ör: 1+3 için 4 giriniz.