Doğrusuyla Yanlışıyla Instagram Mitleri

Buradasınız

Yaşa 20 Haziran 2016

Sosyal medyanın, en sevilen uygulamalarından biri Instagram. İster fotoğraf günlüğü olarak kullanın ister markanızı tanıtın, isterseniz satış yapın, ekranınızda Instagram simgesi mutlaka vardır. Sosyal medya mecraları arasında görsele dayalı en fazla kullanıcısı olan Instagram’a dair her şeyi bildiğinizden emin misiniz?

 

Profile bakanlar görünüyor mu?

Herkesin en çok merak ettiği konu, profile bakan kişinin Instagram tarafından açık edilip edilmediği. Hayır, Instagram profil ziyaretlerini haber vermez. İster karşınızdaki kişiyi takip edin ister etmeyin. Bir profilin ziyaret edilip edilmediğini haber veren bir sistemi yok. Ancak bu konuyu kafaya takan bazı yazılımcılar “profilime kim baktı?” uygulaması geliştirmiş olsa da bu uygulamaların sağlıklı sonuçlar verdiğini söylemek pek doğru olmaz.

 

Hashtag’in gücü adına!

Hashtag bir profilin daha çok görünür olması, takipçi sayısını artırması için olmazsa olmazdır. Fotoğrafınızın açıklamasına, fotoğrafınızla ilgili hashtag eklerseniz, ilgili aramalarda fotoğrafınız çıkar ve görünür olursunuz. Örneğin kahvenizdeki süt köpüğüyle yapılmış kalp resmini çektiniz ve paylaştınız. Açıklamaya İngilizce ya da Türkçe dilediğiniz dilde aşk, kahve, mutlu gibi kelimeleri hashtag olarak ekleyebilirsiniz, hatta ekleyiniz. Tabii hesabınız dışarıya kapalıysa hashtag ile görünür olmanızın imkanı yok.

 

Gizli hesapları görüntülemek

Az biraz stalker’lık içeren gizli hesaplarda yer alan fotoğrafı görüntüleme arzusu hemen herkeste var. Fakat bunun oluru yok. Gizli hesabı takip isteği gönderdikten sonra, karşınızdaki bu isteğe onay vermediği sürece o hesaptaki fotoğrafları görmek imkansız.

 

#FF, #TBT ve diğerleri

Instagram’da her güne özel icat edilmiş bir hashtag var diyebiliriz. Bu furyayı ilk kim çıkardı bilinmez ama gelenek gelenektir. Cuma günleri Follow Friday günüdür. Keşfedilmesini istediğiniz hesapları ya da birbirinden haberdar olmasını istediğiniz hesapları mention’layarak #FF hashtag’iyle paylaşabilirsiniz. #TBT ise, Throw Back Thursday’den geliyor. Eski günlerden bir fotoğrafı paylaştığınızda #TBT hashtag’ini ekleyebilirsiniz. Paylaştığınız günün perşembe (Thursday) olmasına dikkat! Haftanın diğer günler için de hashtagler mevcut. Pazartesi için #MM (Muse Monday), salı için #TT (Transform Tuesday), çarşamba için #WBW (Way Back Wednesday), cumartesi için #Caturday (Sevimli kedi fotoğrafı içermeli mutlaka) ve son olarak pazar içinse #SS (Selfie Sunday) kullanılıyor, fakat bu hashtag’lerin Türkiye’de kullanımı pek yaygın değil.

 

Takip edilen kişilerin ne yaptığını öğrenmek

Bir hayli uzun zamandır olmasına rağmen hala pek bilinmeyen ve kullanılmayan bir özelliği var Instagram’ın. Kalp simgeli “Hareketler” sekmesi altında, takip edilen kullanıcıların kimi takip ettiği, hangi fotoğrafı beğendiği hatta fotoğrafı nerede beğendiği bile görülebiliyor. Yaşasın stalker’lık!

 

Bilgisayardan fotoğraf yükleyebiliyor muyum?

Ne yazık ki hayır. Instagram’da o hep gördüğünüz muhteşem kalitede fotoğrafların hepsi tabii ki telefondan çekilmiyor. Birçok Instagram fenomeni, profesyonel makineyle çekim yapıp, sonra onları telefona aktarıp öyle paylaşım yapıyor. Özellikle hızlı çekim yapmak gerektiğinde akıllı telefonlar hala refleks fotoğraf makinelerinin yerini alamıyor. Biraz zahmetli ama emin olun hashtag’ler de sağ olsun hemen karşılığını alıyorsunuz...

 

 

 

YORUM YAP

CAPTCHA
This question is for testing whether or not you are a human visitor and to prevent automated spam submissions.
10 + 6 =
Bu basit matematik problemini çözün ve sonucu girin. Ör: 1+3 için 4 giriniz.