Doğa Anne Optik İllüzyon Yapmayı Sever: 13 Olağanüstü Manzara

Buradasınız

Yaşa 23 Temmuz 2016

Doğa anne, yeryüzünün en başarılı ebedi sanatçısı. Olağanüstü doğa manzaralarıyla yeryüzünü tam anlamıyla rengârenk bir tuvale dönüştürmüş ve uzayın karanlığında onu mavi ışıltılarla parlayan bir inciye benzetmiş.

Doğa anne sanatını icra ederken farklı tarzlar denemeyi çok seviyor. Şimdiye kadar ortaya çıkmış bütün sanat akımları onun verdiği ilhamla ortaya çıkmış; kendisi zarafetiyle dâhileri büyülemeyi çok seviyor.

Madem doğa anneyi bu kadar övdük; şimdi biraz size eserlerinden gösterelim. Karşınızda optik yanılgılar yaratan dünyadan en güzel doğa manzaraları:

Deniz Altı Şelalesi

Hint Okyanusu’nda bulunan Mauritius’u gökyüzünden izleme imkânı bulunanlar, bir optik yanılgının oluşturduğu inanılmaz bir güzel manzara ile karşılaşıyorlar. Suların bir anda derinleştiği yerde kumluk bölge ilginç bir şekil alıyor; sanki denizin altında bir şelale varmış gibi görünüyor!

Paha Biçilemeyen Tablo

Hayır, bu bir ekspresyonist ressamın elinden çıkmış bir tablo değil. Sadece arka planı Namibya’nın kızıl kumluklarıyla dolmuş, ölü ağaçların gün batımında çekilmiş bir fotoğraf.

Gökyüzünde Fırtınalı Deniz

Korkmaya gerek yok; bunlar sadece “Undulatus Asperatus” ismi verilmiş ve çok ender bir şekilde görülen bir bulut tipi. Ürkünç görünümlerine rağmen asla bir fırtınaya ya da hortuma neden olmuyorlar.

Sihirli Göl

Sihre inanmıyor musunuz? O zaman Bolivya’da bulunan Uyuni Gölü’nü henüz görmemişsiniz demektir. “Dünyanın En Büyük Aynası” denilen tuz gölü görüntüleri o kadar iyi yansıtıyor ki kendinizi iki gökyüzü arasına sıkışmış ince bir çizgide yaşıyormuş gibi hissediyorsunuz.

Uçurumun Kenarında

Adamın bir uçurum kenarında gamsızca yürüyebildiğini düşündeyseniz yanıldınız; aslında kendisi Glen Kanyonu’nda bulunan bir nehir yatağının kenarında ferah bir yürüyüşe çıkmış.

Sonsuzluğa Atlamak

Çocuklar sanki sonsuzluğa zıplamış gibiler ama tabii ki göründüğü gibi değil. Texas’ta bulunan Jacob’s Well, kristal berraklığında suya sahip bir artezyen kaynağı (yer altı suyu). Suya atlarken sanki dünyanın merkezine giden bir deliğe zıplıyor gibi hissediyorsunuz ama suyun derinliği sadece 9 metre.

Ağaç mı Nehir mi?

Şaşırtmacalı soru, bu görüntü bir ağaca da nehre de ait değil. Bu ağaç görünümlü şekil, Meksika’da bulunan Baja California bölgesindeki sığ suların, sert esintilerle kumları biçimlendirmesiyle oluşmuş.

Taştan Dalgalar

Arizona ve Utah arasında kalan sınırda, doğa annenin üzerinde milyonlarca yıldır çalıştığı taş formasyonları bulunuyor. Yumuşakmış gibi görünseler de oldukça sert olan bu kaya katmanlarını oluştururken doğa anne rüzgâr ve yağmuru kullanmış.

Dağ Yolu

İlk resme bakınca bir dağın üzerinden devam eden otoban görüyoruz. Neden Kolorado Nehri’ni bir otobanmış gibi görüyoruz? Çünkü nehrin rengi ve gölgeleri göz yanılması yaratıyor. İkinci resimdeki gibi başka ışık altında bakınca duruma uyanıyoruz.

Yan Yatmış Alevli Hortum Fırtınası

Merak etmeyin, hiçbirimiz tehlike altında değiliz.

 

İspanya’da bulunan Rio Tonto Nehri, çevredesinde madencilik faaliyetleri yüzünden asidik hale gelmiş. Yakın pozlamayla ilk resimde görünen sahne gibi sıra dışı anlar yakalayabiliyorsunuz.

Güneş’in Kardeşleri

“Parheli” denilen bu optik ilüzyon; Güneş ışınlarının atmosferdeki buz kristallerinden yansımasıyla ortaya çıkıyor.

Yağmurun Başlangıcı

Sanki yağmurun ilk anı çok başarılı bir şekilde fotoğraflanmış gibi görünse de; gerçek sahnemizi örümcek ağında belirmiş çiğ damlaları oluşturuyor.

Çift Kafalı Zebra

Doğa resimleri bizi şaşırtmaya devam ediyor: Çift kafalı zebra?

Siyah ve beyaz şekiller bir aradayken gözü sıkça yanıltır; çünkü köşe çizgilerini fark edemezsiniz. Bu fotoğrafta mutasyon geçirmiş bir zebra yok yani; farklı yönlere bakan iki zebra var.

YORUM YAP

CAPTCHA
This question is for testing whether or not you are a human visitor and to prevent automated spam submissions.
1 + 2 =
Bu basit matematik problemini çözün ve sonucu girin. Ör: 1+3 için 4 giriniz.