Çarpıcı bir fotoğraf serisi: Bir gülümseme insanlara dair algımızı nasıl değiştirir?

Buradasınız

Yaşa 02 Ağustos 2016

Fotoğrafçı Jay Weinstein 2013’te, Hindistan, Rajasthan çöllerinde yaptığı bir seyahat sırasında ilginç bir olay yaşar. İnsanlara bakışını hayli etkileyen bu olayı Weinstein daha sonra şöyle anlatır: “Yoğun tren istasyonunun yanında, fotoğrafını çekmek istediğim bir adam gördüm. Tereddüt ettim. Gözünün içine baktım ve katı, sert görünümü gözümü korkuttu. Bir fotoğrafı öldüren her zaman o tereddüt anıdır. Ondan uzak durmaya ve diğer insanları çekmeye karar verdim. Ta ki adamın şen şakrak bir sesle ‘Benim de fotoğrafımı çek!’ dediğini duyana dek.”

Weinstein, kameranın lensini ayarlar. Eli deklanşöre gider ve öznesine “gülümse” deyiverir. O an karşısındaki adamın bambaşka bir insana dönüştüğünü görür. Adamın yüzü aydınlanmış, gözleri parlamaya başlamıştır. Hatta duruşu bile değişmiştir. Weinstein bir sonraki fotoğraf serisinin temasına işte o an karar vermiştir. Bir yabancının yüzündeki gülümsemenin etkisini belgelemek ister.

Jay Weinstein gulumse portre 6

Jay Weinstein bu seri kapsamında kamerasının karşısına geçen sayısız “yabancı”dan gülümsemesini ister. Karşısına çıkan insanların gülümsemeden önce ve gülümserken fotoğraflarını çeker. Ortaya çıkan sonuç yabancılara dair algımızın bir gülümsemeyle bile şekillenebileceği yönündedir: “Yani isimler yok. Meslekler yok. Teyit edilmiş dinler ve etnik kökenler yok. Büyüleyici hayat dersleri veya kalp tıngırdatan anılar yok. Yalnızca bir insan yüzü var. Gülümserken ve gülümsemezken.”

Jay Weinstein gulumse portre 2

Jay Weinstein gulumse portre 3Jay Weinstein gulumse portre 4Jay Weinstein gulumse portre 5 Jay Weinstein gulumse portre 7Jay Weinstein gulumse portre 8Jay Weinstein gulumse portre 9Jay Weinstein gulumse portre 10Jay Weinstein gulumse portre 11Jay Weinstein gulumse portre 12Jay Weinstein gulumse portre 13Jay Weinstein gulumse portre 15Jay Weinstein gulumse portre 17Jay Weinstein gulumse portre 18Jay Weinstein gulumse portre 19Jay Weinstein gulumse portre 20Jay Weinstein gulumse portre 21Jay Weinstein gulumse portre 22Jay Weinstein gulumse portre 23Jay Weinstein gulumse portre 24Jay Weinstein gulumse portre 25Jay Weinstein gulumse portre 1

Kaynak: Nolm.us

 

YORUM YAP

CAPTCHA
This question is for testing whether or not you are a human visitor and to prevent automated spam submissions.
14 + 6 =
Bu basit matematik problemini çözün ve sonucu girin. Ör: 1+3 için 4 giriniz.