Çalışan Anneler İçin Suçluluk Duygusunu Yenme Rehberi

Buradasınız

Yaşa 20 Ekim 2016

Çalışan anneler için çocuğunu bakıcıya bırakıp işe gitmek pek kolay değil. Ama bu konuda yalnız değilsiniz ve suçluluk duygusuna kendinizi kaptırmanızın bir anlamı yok. “Peki ama nasıl?” diyorsanız, işte cevapları.

Suçluluk duygusu nedir?

Öncelikle suçluluk duygunuzun gerçekten suçluluk duymanızı gerektirecek bir konu olup olmadığına karar verin. Bunu gerçekleştirmek için de bu duygunun kaynağına inmelisiniz. Yani sebebi siz misiniz yoksa başkası mı? Örneğin çocuğunuz hastayken izin alıp çıkabileceğiniz halde, bu hakkınızı tatil için kullanmayı tercih ettiyseniz, suçluluk duymakta haksız sayılmazsınız. Ama yurtdışında iş seyahatindeyken çocuğunuzun ateşlendiğinizi öğrendiğinizde suçluluk hissetmeniz pek doğru değil. Uçağınızı öne alabiliyorsanız alın ama mümkün değilse yapacak bir şey yok. Çalışan anneler için bu durumda önerimiz: Durumu kabullenin.

Çocuğunuza kısa ve net açıklamalar yapın

Çocuklar, suçluluk duygusuna kapıldığınızı hisseder. Ve emin olun bu durumda daha çok üstünüze gelirler. “Herkesin annesi çocuğunu servise geçiriyor” veya “Herkesin annesi gösteriye geldi, bir sen yoktun” gibi cümleler kurduğunda ona vicdan azabınızı belli eden uzun açıklamalar yapmayın. Çünkü çocuklar uzun açıklamaları dinlemez, onlara karşı kısa ve net olmalısınız.

Kendinizi affedin ama hatalarınızdan ders alın

Hatasız kul olmaz. Çocuğunuzun kaçırmamanız gereken bir gösterisini kaçırmış olabilirsiniz. Veya okulun ilk gününde yanında olamamış olabilirsiniz. Çalışan anneler, bu hatalarınızdan ders alın. Böyle önemli günleri takviminize işleyin; o günlere toplantı koymayın ve önceden izin alın. 

Önceliklerinizi iyi düşünün

Ana odaklanmak en önemlisi. Yani işteyken çocuğunuzu düşünmeye, çocuğunuzlayken de iş düşünmeye son verin. Ne yapıyorsanız hakkını vererek yapın. Böylece “sorumluluklarının altında ezilen çalışan anne” psikolojisinden de uzaklaşacaksınız. İlla ki arada suçluluk duygusu gelecek ama bu duyguyla barışmaya bakın. O anki önceliğiniz neyse tamamen ona odaklanın.

Suçluluk duygusunun hasta edeceğini unutmayın

Suçluluk duygusunu fazladan stres yüklenmenize sebep olur. Stres altında iştahınız kesilebilir veya tam tersi kilo alabilirsiniz. Daha da kötüsü, suçluluk duygusu anksiyete veya depresyona zemin hazırlar. Bu zihinsel sağlığınızı etkilediği gibi sindirim sisteminizde de sorunlara yol açabilir. Kısacası çocuğunuzun her şeyden önce sağlıklı bir anneye ihtiyacı var. Yani çocuğunuzu düşünüyorsanız, geldiğini hissettiğiniz anda suçluluk duygusunu uzaklaştırmaya bakın.

Çalışan anneler, suçluluk değil gurur duyun

Her şeyin ötesinde çocuğunuza güzel bir rol model olduğunuzu unutmayın. Üreten, kendi ekmeğini kazanan anne, çocuğuna da aynı mesajı verir. Uzmanlara göre çalışan annelerin çocukları gelecekle ilgili beklentileri fazla ve özgüveni yüksek bireyler olarak büyüyorlar. Çocuklarımızın üstünde gözetimimizi ve desteğimizi aşamalı olarak kaldırmalı ve hayatta kendi başına var olabilecek bir birey haline getirmeliyiz. Çünkü çocukla gereğinden fazla ilgilenmek çocuk gelişimini olumsuz etkiliyor.

Çalışırken doğal olarak sadece bugünü değil geleceği de düşünüyorsunuz. Geleceği düşünürken sıkıntı çekmeden kolay birikim yapmak hoş olmaz mıydı? O zaman Cigna’nın Hanımeli Bireysel Emeklilik Planı tam size göre. Ayda sadece 100 TL ödeyerek 25 TL devlet katkısıyla aylık 125 TL birikim elde edebilirsiniz. Hanımeli Bireysel Emeklilik Planı’na dahil olan tüm kadınlar ve onların yakınları, aynı zamanda sağlık, anne ve bebek, restoran zincirleri gibi indirimli ya da ücretsiz hizmetlerden de faydalanabilirler. Detaylar için tıklayın.

 

YORUM YAP

CAPTCHA
This question is for testing whether or not you are a human visitor and to prevent automated spam submissions.
1 + 0 =
Bu basit matematik problemini çözün ve sonucu girin. Ör: 1+3 için 4 giriniz.