Bunlar Fotoğraf Değil Resim: Hiperrealizm

Buradasınız

Yaşa 15 Nisan 2016

 

Bunlar Fotoğraf Değil Resim: Hiperrealizm

Dirk Dzimirsky

Kaynak

Hiperrealizm, 1970’li yılların başında ortaya çıkmış bir sanat akımıdır. 1960’lı yılların başında Amerika’da ortaya çıkan “Fotogerçekçi” akımının bir uzantısı olan hiperrealizmi, bazı kaynaklar süperrealizm ve hipergerçekçilik olarak alır. Hiperrealizm akımının temelinde “Özgün olarak görülen eserlerin birçoğu birbirinin aynı ve sanatçılar çoğu zaman kendini tekrar ediyor. O zaman sanatı özgün duygu ve düşüncelerden arındırarak üretmek gerekir.” düşüncesi yatar.

Resimler Nasıl Bu Kadar Gerçekçi Olabiliyor?

Kaynak

Hiperrealist ressamlar çoğunlukla bir fotoğrafı projeksiyon makinesiyle tuvale yansıtır, tuvali grid’lere ayırarak yağlı ya da akrilik boyalarla üzerinde çalışırlar. Bu noktada akıllara “O zaman bir çeşit taklit etme değil mi?” sorusu takılabilir ama aslında bu sadece fotoğrafik gerçekliği resmetmekten başka bir şey değil. Amaçlanan şey, realizm akımında olduğu gibi tuvali konunun üzerine değil, konuyu tuvalin üzerine çıkarmaktır.

Hiperrealizm, günümüzde sokak sanatını da etkilemiştir. Sprey boyama ve Air Brush tekniğinde ustalaşan grafiticiler, şehirlerin sokaklarını tıpkı fotoğraf gibi görünen duvar resimleriyle renklendirmektedirler.

Hiperrealist Sanatçılar

Jason Degraaf

Kaynak

Eserlerinde “Adeta canlıymış gibi” etkisi yaratan heykeltıraşlar ve bir nesneyi, bir insanı ya da bir mağazanın vitrinini, her türlü gölge ve ışık yansıması dâhil, gerçeğinden ayırt edilemeyecek şekilde resmeden ressamlar bu akımın öncüleridirler.

Fotoğraf Çeken Çizen Sanatçılar

Kaynak

Ses, görüntü ya da dokunsallığın herhangi birinden model alınıp, bu modele aşırı bağlı kalınarak başka bir alanda yeniden üretilmesi, tam olarak hiperrealizmin tanımı. Hiperrealist sanatçılar, bir kavramı ya da eseri başka bir dalda tekrar üretiyorlar, bir sinema karesi resme, bir resim ise heykele dönüşebiliyor.

Alyssa Monks

Alyssa Monks kendi amacını “Benim amacım bir fotoğrafı yeniden yaratmak değil, dinamik ve keyifli bir resim tadı yakalayarak, o resmin, kendisine yaklaşıldığında yavaşça ayrılan bir illüzyona dönüşmesi.” sözleriyle açıklıyor.

Paul Cadden

Kaynak

Şimdilerde 3D illüstratör olarak çalışan1964 doğumlu İskoç Cadden’in karakalem yeteneği karşısında şapka çıkarmamak elde değil.

Kamalky Laureano

Kaynak

Dominik Cumhuriyeti asıllı 1983 doğumlu sanatçı şu sıralarda Mexico City’de süpergerçekçi resimlerini üretmeye devam ediyor.

Ron Mueck

Alman asıllı yetenekli sanatçının ürettiği hiperrealist heykeller şu sıralar koleksiyonerlerin yeni gözdesi.

 

YORUM YAP

CAPTCHA
This question is for testing whether or not you are a human visitor and to prevent automated spam submissions.
1 + 0 =
Bu basit matematik problemini çözün ve sonucu girin. Ör: 1+3 için 4 giriniz.