Bu Önerilerle E-Dolandırıcıların Kurbanı Olmayın

Buradasınız

Yaşa 07 Nisan 2020

Teknolojik gelişmeler ve dijital dönüşüm, internet odaklı işlerin gelişmesine ve e-ticaret ile birlikte büyük bir para akışının sağlanmasına yardımcı oldu. Dolayısıyla yeni bir kavram olarak e-dolandırıcılık, gündemi sıkça meşgul etmeye başladı. Şüpheli linkler üzerinden gerçekleştirilen e-dolandırıcılık faaliyetleri gün geçtikçe artış gösteriyor. Peki, e-dolandırıcıların hedefi olmamanızı ve kişisel bilgilerinizin ele geçirilmemesini sağlayacak önlemler neler? Sizler için kaleme aldık.

Şüpheli linklere tıklamayın

E-dolandırıcılık faaliyetleri genellikle yönlendirilen linkler üzerinden gerçekleştiriliyor. Dolayısıyla e-posta veya sosyal medya yoluyla tanımadığınız kişiler tarafından size yönlendirilen şüpheli linkleri açmamanız gerekiyor. Bu linkleri açtığınız takdirde cihazınıza zararlı yazılımlar indirebilir ve kişisel bilgilerinizi kötü niyetli kişilere sunabilirsiniz.

Korkularınıza yenik düşmeyin

E-dolandırıcıların en fazla başvurdukları yöntemlerden biri de korkutmadır. Size yönlendirilen bilgilendirme mesajlarında çeşitli isteklerin yerine getirilmemesi durumunda kötü şeylerin olacağı iddia edilebilir. Bu gibi durumlarda sakin kalmaya özen göstermeli ve gerekli yasal yollara başvurmalısınız.

Sanal kredi kartı kullanın

E-ticaret son dönemlerde büyük bir ivme yakaladı. Buradaki büyük para akışını gören e-dolandırıcılar da doğal olarak bu alana yöneldi. Online alışverişlerinizde kredi kartı yerine sanal kredi kartları kullanarak dolandırıcılık vakalarının önüne geçebilirsiniz. Bu sayede dolandırıcılar kişisel bilgilerinize erişemez.

Antivirüs programı kullanın

Bilgisayarınızda, tabletinizde, akıllı telefon ve diğer tüm akıllı cihazlarınızda orijinal antivirüs programları kullanmaya dikkat etmelisiniz. Ayrıca tüm önlemlerin yanı sıra ekstra güvenlik önlemleri de alabileceğinizi unutmayın.

Tasarımlara dikkat edin

Giriş yaptığınız web sitelerini dikkatlice kontrol etmelisiniz. Sahte sitelerin de gerçek siteler gibi görünebileceğini unutmayın. Kişisel bilgilerinizi, kullanıcı adı ve şifre gibi bilgilerinizi paylaşacağınız sitelere doğrudan internet adresini yazarak girmelisiniz.

YORUM YAP

CAPTCHA
This question is for testing whether or not you are a human visitor and to prevent automated spam submissions.
1 + 0 =
Bu basit matematik problemini çözün ve sonucu girin. Ör: 1+3 için 4 giriniz.