Bu Deneyimi Yaşamak İçin Gelin Hamamını Beklemeyin

Buradasınız

Yaşa 11 Kasım 2016

Neredeyse tamamen turistik bir amaca dönüşen hamam kültürü, aslında sağlığımız için çok faydalı. Neymiş bu faydalar derseniz…

Stresten Eser Kalmıyor

İş yoğunluğu, trafik, ilişkiler ve daha birçok neden günümüzü stresle doldurabiliyor. Böyle bir anda gelip biri “Hamama git iyi gelir” dese, “Bunca iş arasında ne hamamı” dersiniz muhtemelen. Ama hamamın zihni dinginleştiren en âlâ terapi olduğunu bilseniz fikriniz değişir belki…

Kas Ağrılarının Düşmanı

Hamam fikri bile insanı gevşetirken kaslarımız nasıl direnir ki bu rahatlamaya. Kas ve eklem ağrılarına faydası olduğu gibi sıkça kramp sorunuyla karşılaşanlar için de ilaç gibidir. Bu yüzden spor sırasında yorulan kasların rahatlaması için hamam ya da sauna öneriliyor. Ayrıca hamam, lenf sisteminin temizlenmesine aktif rol oynuyor.

Oksijen İçeri Toksinler Dışarı

Hamam demek, sıcak ve buhar demek. Haliyle bu ortama dayanamayıp terleyen vücudumuz da biz fark etmeden toksinleri dışarı atıyor. Hatta bu hizmetle kalmayıp üstüne bir de yağ yakımını hızlandırıyor ki, özellikle kilo vermek isteyenler için süper bir haber bu! Öte yandan hem buhar hem de kesenin etkisiyle ölü deri atıldığı için cilt daha fazla oksijen almaya başlıyor.

Bağışıklık Sisteminin de Dostu

Hastalıklara karşı önlem alırken hep bağışıklık sistemini güçlendiren besinlere odaklanıyorsunuz değil mi? İşte size bir yöntem daha. Hiç değilse ayda bir kez hamama gitmekte fayda var.

Kimlere Önerilir, Kimlere Sakıncalı?

Sinüslerin açılmasını sağladığı için astım ya da alerjisi olanlara ya da enfeksiyon derdinden yakınanlara öneriliyor. Tabii başka hastalığınız varsa ya da hastalığınız kronik düzeydeyse öncelikle doktorunuza danışmalısınız. Bunun dışında hamamın sıcaklığı nedeniyle kalp ritmi ve metabolizma hızlandığı için kalp hastaları için sakıncalı.

Henüz Denemeyenlere İstanbul’un En Ünlü Hamamları

Çinili Hamam (Üsküdar): Kösem Sultan tarafından 1640 yılında yaptırılan Çinili Hamam, ihtişamlı yapısıyla günümüzde de hizmet vermeye devam ediyor. Tarihi yapısıyla sinema dünyasının da çokça ilgisini çeken hamamda, köpük masajı, kese ve yağlı masaj hizmetleri de sunuluyor.

Cağaloğlu Hamamı: Sadece İstanbul’un değil, dünyanın da en ünlü hamamı diyebiliriz. Cameron Diaz, Kate Moss gibi ünlü isimlerin yanında her yıl binlerce turisti ağırlayan bu hamam, New York Times’ın “Ölmeden önce görmeniz gereken bin yer” listesinde yer alıyor. Sultan I. Mahmud tarafından 1741’de yaptırılan hamamın içinde berber, kafe ve lokanta gibi bölümler de var.

Çemberlitaş Hamamı: 1584 yılında  II. Selim’in eşi Nûrbánû Sultan’ın isteğiyle Mimar Sinan tarafından inşa edilen hamamda, kadınlara özel bölümde havuz bulunuyor. Hizmet çeşitliliği ise oldukça geniş: Kese köpük ve sultan banyosu, aromaterapik yağ masajı, refleksoloji, Hint baş masajı ve kil maskesi.

Süleymaniye Hamamı (Fatih): 1557 yılında Mimar Sinan imzasıyla yapılan bu eser, adından da anlaşılacağı üzere Kanun Sultan süleyman için yaptırılmış ve içinde ona özel bir locası bulunuyor. Hamamın dış mimarisindeki kubbe ve bacaları en orijinal kısımlarını da oluşturuyor. Kese, köpük masajı, peeling gibi hizmetleri bulunan hamama gitmeden önce rezervasyon yaptırmanızı tavsiye ederiz.  

YORUM YAP

CAPTCHA
This question is for testing whether or not you are a human visitor and to prevent automated spam submissions.
7 + 9 =
Bu basit matematik problemini çözün ve sonucu girin. Ör: 1+3 için 4 giriniz.