Zorluklarla Kazandığınız Parayı Ellerinizle Çöpe Attığınızın 5 Belirtisi

Buradasınız

Yaşa 16 Ocak 2020

 

Günümüzde birçok insan, yoğun ve stresli çalışma rutinlerine sahip. Durum böyle olunca kazanılan paranın değeri de bir hayli artıyor. Peki zorluklarla kazandığınız parayı en doğru şekilde harcamanın yolu ne, gereksiz harcamaların önüne geçmek mümkün mü ya da paranızın kıymetini bilmek için yapmanız gerekenler neler? Tüm bu soruların cevabını sizler için yazdık. İşte zorluklarla kazandığınız parayı ellerinizle çöpe attığınızın 5 belirtisi...

 

1. Bütçe planlaması yapmamak

 

Harcamalarınızı kontrol etmenin en etkili yollarından biri de bütçe planlaması yapmaktır. Ancak bu şekilde paranızı ne kadarını harcadığınızı, neye harcadığınızı ve acil ihtiyaçlarınızı belirleyebilirsiniz. Bütçe planlaması yapmaya başladıkça paranızı daha iyi idare ettiğinizi ve gereksiz harcamalardan kaçındığınızı fark edeceksiniz. Bu tür planlamalar için size en uygun yöntemi bulabilir, dilerseniz aylık dilerseniz haftalık olarak bütçenizi planlayabilirsiniz.

 

2. Bilinçsiz bir şekilde kredi kartı kullanmak

 

Gereksiz harcamalardan kaçınmak isteyenlerin yaptığı en büyük hatalardan biri de kredi kartı kullanmaktır. Birçok insan, kredi kartı kullanırken bütçesini ne kadar tehlikeye attığını fark etmez. Oysa kredi kartı bir ödeme aracıdır. Dolayısıyla ay sonu geldiğinde tüm o borçları ödemek yine size düşer! Burada dikkat etmeniz gereken nokta ödeyebileceğinizden fazla borçlanmamak ve mümkün mertebe nakit ya da banka kartı kullanmaktır. 

 

3. “Hayır” demeyi bilmemek

 

Konu buluşmalar, partiler ve davetler olduğunda “hayır” diyemiyor musunuz? O zaman zorluklarla kazandığınız parayı çöpe atmanız an meselesi! Eğer bir yerden davet aldığınızda bütçenizi aşmasına rağmen yine de o davete katılıyorsanız bu davranışlarınıza bir son vermenin vakti geldi. Aksi takdirde maddi durumunuz hep aynı yerde saymaya devam edecek! Bu noktada bütçenizi bilmeli ve ona göre yaşamaya özen göstermelisiniz.

 

4. Borçla yaşamaya alışmak

 

Ödeyemediğiniz kredi kartı borçları her ay sonunda kapınızı çalıyorsa ya da bitmek bilmeyen kredi borçlarınız birikiyorsa zamanla borç içinde yaşamaya alışıyorsunuz. Hatta bu durumu o kadar normalleştiriyorsunuz ki borç ödeme planı yapmayı bile düşünmüyorsunuz. Tabii tüm bu düşünceler karamsarlıktan ibaret! Eğer gerekli planlamaları yapar ve bütçenizi kontrol ederseniz borçlarınızdan kurtulabilirsiniz. Bu nedenle bir an önce borç ödeme planı yapmaya özen gösterin!

 

5. Bilinçsiz alışverişler yapmak

 

Bütçenizin en büyük düşmanlarından biri de bilinçsiz alışverişlerdir. Sırf trend olduğu için satın aldığınız eşyalar, bütçenizi fazlasıyla zorlar ve birikim yapmanızı önler. Bu gibi durumlardan kaçınmak için bir eşyayı satın almadan önce kendinize “Buna gerçekten ihtiyacım var mı?” sorusunu yöneltebilir, dürüst bir iç muhasebenin ardından bütçeniz için en mantıklı tercihi yapabilirsiniz. Özellikle indirim dönemlerinde bilinçsiz alışverişlerden kaçınmaya özen gösterin!

 

Kaynak:

https://www.paradurumu.com/butce/fazla-harcamalara-son-verin-haberi-2224

https://onedio.com/haber/toplanin-acikliyorum-gereksiz-harcama-yapmayi-nasil-biraktim-831563

 

YORUM YAP

CAPTCHA
This question is for testing whether or not you are a human visitor and to prevent automated spam submissions.
1 + 3 =
Bu basit matematik problemini çözün ve sonucu girin. Ör: 1+3 için 4 giriniz.