Ana içeriğe atla

Birikim

Şuan Çok Popüler

Yüksek Etkileşimli

Yazarların Gözdesi

Zor Günlerde Ev Ekonomisi Nasıl Yönetilir?
Zor Günlerde Ev Ekonomisi Nasıl Yönetilir?

iyihisset.com

13 Tem 2020

Birçok kişi ve aile zaman zaman ekonomik daralma dönemleri yaşayabilir ve mali olarak kendilerini yönetmede sıkıntılı zamanlar geçirebilirler. Hayatın akışı içerisinde normal sayılan bu durumu yönetmek her zaman o kadar da kolay olmayabilir. Zorlu zamanlarda özellikle ev ekonomisini yönetmek ve doğru adımları atmak için önceden buna hazırlıklı olmak hangi durumlarda, hangi adımları atacağını bilmek önemlidir. Bu yazımızda zor günlerde evinizin mali durumunu yönetmek ve ekonomisini ayakta tutmak için birkaç öneri bulacaksınız.

Tüm harcama kalemlerinizi gözden geçirin

Ev ekonomisini yönetmenin ilk ve en önemli kuralı gelir-gider dengenizi çok iyi kurmaktır. Bunun için de evin içerisindeki tüm harcama kalemlerinizi gözden geçirmeli ve hangi alanlara, ne kadar para harcadığınızı çıkarmanız gerekir. Bu yolla aylık olarak elinize geçen para ile elinizden çıkan parayı hesaplayabilir ve dengeli bir hale sokabilirsiniz.

Acil ihtiyaçlara öncelik verin

Evinizle ilgili birçok ihtiyacınız var. Sizin de bir yandan hayatınızı devam ettirmeniz için farklı harcamalar yapmanız gerekiyor. Bunun için hangilerinin daha önemli olduğuna karar verin ve bir öncelik sırası yapın. Bu yolla elinizdeki parayı çok daha doğru şekilde harcayacak ve gereksiz harcamaları çıkararak mali durumunuzu rahatlatacaksınız.

Zorlu günler için hazırlanın

Hayatın hangi noktasında başınıza neler geleceğini önceden kestirmeniz mümkün değildir. Yaşamın akışı içerisinde yer alan ekonomik zorluklara karşı hazırlıklı olmak için de bugünden adımlarınızı atarak hazırlık yapmanız ve gelecek kötü günleri daha güçlü karşılamanız önemli. Öncesinde ulaştığınız yaşam standardınızı hayatınız boyunca korumanızı sağlayacak ve gelecekteki zorlu günlerde size destek olacak Elit Bireysel Emeklilik Planı, bugünden atabileceğiniz önemli bir adım. Yüzde 25 devlet katkısı ile yılda en fazla 6 kez fon, en fazla 4 kez emeklilik planı değişikliği hakkı sunan Elit Bireysel Emeklilik Planı ile zorlu ekonomik zamanlara daha hazırlıklı olacaksınız.

Zaman içerisinde evinizde aldığınız birçok eşya, giysi vb. şey bulunur. Bunların birçoğu zamanla gözden düşerek kullanılmaz ve bir yerde öylece durur. Bu durumu ev ekonominizi yönetmek için kullanabilir ve gereksiz eşyaları evden gönderebilirsiniz. Kullanmadığınız eşyaları satabilir ya da kiralayabilir, bu yolla ekonominize de katkı sağlayabilirsiniz.

 

  • 0
  • 0
  • 0
  • 0
  • 0
  • 0
  • 0
En Fazla 3 Tepki Verebilirsiniz

 

Kendinizi iyi hissettirecek kaliteli yaşam tavsiyeleri almak için kayıt olmak ister misiniz?

Kendinizi iyi hissettirecek kaliteli yaşam tavsiyeleri
almak için kayıt olmak ister misiniz?

Günümüzde ıslak mendiller, hızlı ve pratik bir temizlik aracı olarak sıklıkla tercih ediliyor.