Yeni Evleneceklere 5 Birikim Tavsiyesi

Buradasınız

Yaşa 11 Şubat 2020

Evlilik hazırlıkları, hem oldukça keyifli hem de fazlasıyla stresli bir süreç. Düğün, balayı ve ev eşyası derken yapılan harcamalar, birikim planlarınıza kötü bir başlangıç yapmanıza neden olabilir. Peki yeni evliyken birikim mümkün mü, nasıl bir yol izlenmeli ve dikkat edilmesi gereken noktalar neler? Tüm bu soruların cevabını sizler için yazdık.

1. Uzun dönemli bir finansal plan oluşturun

Etkili bir birikim için uzun dönemli bir finansal plan şart! Eşinizle birlikte belirleyeceğiniz uzun vadeli hedefler, evliliğinizin ve finansal durumunuzun daha sağlam temellere oturmasına yardımcı olacaktır. Uzun vadeli finansal planlar arasında ev almak, yatırım yapmak ya da emeklilik planına başvurmak gösterilebilir. Eşinizle ortak paydada buluşarak hedeflerinize yönelik adımlarınızı atarken QNB Sigorta’nın Bireysel Emeklilik Planları’nı incelemeyi es geçmeyin.

2. Birikim hesabı oluşturun

Evlenmeden önce ya da evliliğinizin hemen başında banka hesaplarınızı nasıl yöneteceğinizi konuşmalı ve bir karara bağlamalısınız. Her iki taraf da çalışıyorsa kimin hangi harcamalardan sorumlu olduğunu belirleyin. Ortak bir birikim hesabı açmak, hem hedeflerinize ulaşmanızı kolaylaştıracak hem de yaptığınız birikimi kontrol edebilmenize imkan tanıyacaktır. Ek olarak, banka hesaplarınızın yönetimini bir karara bağlarken borçlarınızı da konuşmanızda fayda var.

3. Düğün ve balayı masraflarını göz ardı etmeyin

Düğün, yeni ev, balayı… Bunların hepsi kulağa çok çekici geliyor olabilir. Ancak bu işin de bir bütçesi olduğunu unutmamalısınız. Evlilik hayatınıza bir borç yüküyle başlamak istemiyorsanız planlamanızı iyi yapmalı ve sınırların dışına çıkmamaya özen göstermelisiniz. Aksi takdirde aylar boyunca düğün ve balayı masraflarını ödemeye devam etmek kaçamayabilirsiniz.

4. Finansal önceliklerinizi belirleyin

Herkesin finansal öncelikleri değişkenlik gösterebilir. Finansal problemlerin huzurunuzu kaçırmaması için bütçenizi iyi planlamalı ve karşınızdakinin finansal önceliklerini dikkate almalısınız. Beraber yapacağınız bir bütçe tablosu, hem gelir-gider durumunuzu görmenize hem de birikim yapmanıza imkan tanır. Tabii evliliğinizin ilk dönemlerinde finansal önceliklerinizi mantık çerçevesinde belirlemeye özen göstermelisiniz!

5. Borç ödeme planı oluşturun

Henüz evliliğinizin başındayken borçlarınızdan kurtulmak, düşündüğünüzden çok daha önemli! İlerleyen zamanlarda çocuk sahibi olmaya karar verirseniz borçlarınızı ödemek, beklediğinizden daha zor olabilir. Bu nedenle borçlarınızı yok saymak yerine eşinizle konuşmalı, tüm borçlarınızın detaylı bir listesini çıkarmalı ve beraber karar verdiğiniz bir borç ödeme planı oluşturmalısınız. Bu sayede borçlarınızı kapatabilir, çok daha etkili bir birikim yapabilirsiniz.

 

Kaynak:

https://www.paradurumu.com/evlilik-iliskiler/yeni-evleneceklere-altin-degerinde-tavsiyeler-haberi-4670#page_8

 

YORUM YAP

CAPTCHA
This question is for testing whether or not you are a human visitor and to prevent automated spam submissions.
7 + 2 =
Bu basit matematik problemini çözün ve sonucu girin. Ör: 1+3 için 4 giriniz.