Yatırım Gurusu Jim Cramer'dan 5 Altın Öneri

Buradasınız

Yaşa 07 Mart 2021

yatırım gurusu jim cramer öneri

Bazen elimize geçen para ile ne yapacağımızı bilemez, parayı değerlendirme yolları ararız. Kimi zaman ise bu yollar bize kârdan çok zarar olarak döner. Böyle zamanlarda yatırım konusunda uzman kişilerin önerilerini dikkate almakta fayda vardır. Biz de senin için Mad Money programının sunucusu, Yatırım Gurusu Jim Cramer’ın 5 önerisini listeledik.

“Bir tek tasarruf yetmez”

para biriktirme, tasarruf

Jim Cramer, muhtemelen herkesin söyleyebileceği gibi tasarruflarla yatırım yapılmasını öneriyor. Fakat aynı zamanda tasarrufların hisse senedi yatırımlarında kullanılması gerektiğini de ekliyor. Hisse senedi yatırımının birikim hesaplarına nazaran insanların hoşuna daha çok gittiğini söyleyen Cramer, borsanın, yatırımcıların harcayacakları paradan tasarruf etmeleri için iyi bir yol olduğunu düşünüyor. Tasarruflarınız ancak onları iyi değerlendirdiğinizde sizler için faydalı olur. Tasarruf ettiğiniz miktarı yatırıma dönüştürmezseniz değer kazanmak yerine kaybetme olasılığı yüksektir.

“Gençseniz risk alın”

jenga, para bitirme, tasarruf, oyun

Genç yatırımcılar risk almayı daha kolay göze alabilirler. Erken yaşlarda bir hata yaparsanız önünüzde bu hatayı telafi edebileceğiniz zamanlarınız çok olacak. İlerleyen yaşlarda yatırım stratejinizde risk toleransını büyük ihtimalle düşük tutmayı düşüneceksiniz. Onun yerine daha sağlam ama küçük adımlar atacaksınız. Cramer, bu noktada genç yatırımcıların hisse senedi alım satımı gibi getirisi daha yüksek potansiyelli yatırım araçlarına yatırım yaparak risk almaları gerektiğini söylüyor. Hisse senedi yatırımları doğru adımları attığınızda ve risk aldığında sana güzel sonuçlar verecektir.

Zaman durmuyor...“Birikim yapmak için asla erken değil”

para, el, iş adamı

Ne demiş atalarımız, damlaya damlaya göl olur. Yani miktar önemli değil ama birikim yapmaya bir yerden başlamak lazım. Birikim yapmak için illa yetişkin olacaksınız diye bir şey yok. Birikim yapmaya ne kadar erken başlarsanız gelecekte o kadar çok yatırım yapmış olursunuz. Yaptığınız birikimleri doğru yatırımlarla değerlendirdiğinizde her geçen gün değer kazanan yatırımlarınız bir bakmışsınız kartopundan çığ kütlesine dönüşmüş. Bu yüzden ileride daha rahat edip yatırım telaşına düşmek istemiyorsanız geç olmadan birikim yapmaya başlamalısınız.

Birikim yapmak, bugün kazandığından biraz artırarak gelecek için kendini güvenceye almak ve zor günler için hazırlanmak her yatırım uzmanının önerileri arasında bulunur. Bu çok bilinen ancak bir o kadar da etkili yöntemlerden biridir. Bunun için sen de bugünden bir adım at ve QNB Sigorta’nın Kolay Emeklilik Planı ile işe başla. Birikimlerini zahmet çekmeden ve küçük küçük yaparak gelecek için büyük bir birikim oluşturmaya başla.

 

 

“Akıllıca harcamalar yapın”

yatırım gurusu jim cramer öneri

Az ve kaliteli harcamalar yapmaya dikkat etmelisin. İsteklerini eleyin ve yalnızca gerçekten ihtiyacın olan şeyler için paranı harca. Akıllıca harcama yapabilmenin en basit ve faydalı yolu kişisel finans planı hazırlamaktır. Bu plan sayesinde istek ve ihtiyaçlarının ayrımını anlayıp ona göre harcamalar yaparak gelir ve giderlerini ortaya çıkarabilir, ne kadar birikim yapabileceğinizi görmüş olursun.

“En büyük yatırım kendinize yaptığınız yatırımdır”

para biriktiren çift, kadın, erkek, hesap

Eğer sen olmasaydın, birikimlerinin de hiçbir anlamı olamazdı. Sahip olduğun en önemli varlık kendinize yaptığın yatırımdır. Bu yüzden kendine yatırım yapmayı ihmal etme. Kendinize yaptığınız yatırım bilgiyle ölçülür. Ne kadar öğrenirsen o kadar değerlenirsin. Örneğin finansal anlamda bilgilerini artırıcı çalışmalar yapabilir, işinizle ilgili eğitimsel etkinliklere katılabilir, okuyup araştırabilir, yeniliklere açık olabilir, kendinizi daha fazla geliştirebilmek için çaba harcayabilirsin.

 

 

 

 

YORUM YAP

CAPTCHA
This question is for testing whether or not you are a human visitor and to prevent automated spam submissions.
2 + 4 =
Bu basit matematik problemini çözün ve sonucu girin. Ör: 1+3 için 4 giriniz.