Veri Analizi Nedir, Nasıl Yapılır?

Buradasınız

Yaşa 13 Nisan 2023

Veri, analiz, data, bilgi, yöntem, teknik

Büyük veri çağında yaşıyoruz ve gün içerisinde aralıksız olarak büyük bir data akışı ile karşı karşıya kalıyoruz. Bugün, özellikle iş dünyasında başarıyı yakalamak ve geleceğe dönük çok daha sağlam adımlar atmak için şirketlerin atması gereken en önemli adımlardan biri bu veri akışını yönetip, onu doğru anlayıp, bu veriden sağlıklı sonuçlar çıkarabilmek. Burada da veri analizi çalışmalarının ve bu alanda kullanılan programların büyük önemi bulunuyor. Teknoloji ve dijitalleşme ile birlikte veri akışını doğru yönetebilmek, günümüzde iş hayatında başarının sırrı olarak görülüyor. Veri analizi hakkında merak ettiklerini bu yazımızda bulabilirsin.

Veri analizi nedir?

Veri, analiz, data, bilgi, yöntem, teknik, grafik

Veri analizi, temel olarak birçok farklı kanaldan elde edilen ham verileri, karar verme ve uygulama süreçlerinde faydalı bilgilere dönüştürme süreci olarak ifade ediliyor. İlk aşamada veriler, online ya da offline kanallar üzerinden toplanıyor. Burada elde edilen bilgi yığınları ikinci aşamada sınıflandırılıyor. Daha sonrasında istenilen yönde anlamlı veriler ve sonuçlar çıkartabilmek üzere belirli araştırma ve deyim yerindeyse süzgeçlerden geçiriliyor. Burada verilerin temizlenmesi, gerekli olanların alınması, diğerlerinin eleminize edilmesi ve tüm sürecin belirli sonuçlar almak üzere kurgulanması büyük önem taşıyor. Aksi halde big data olarak da ifade edilen büyük veri içerisinde kaybolmak ve neyi, nerede aradığını bilmek imkansız hale geliyor. Bu açıdan bakıldığında veri analizi, elde edilen verileri bilgiye dönüştürme süreci olarak özetlenebiliyor.

Neden veri analizi yapmak gerekiyor?

Veri, analiz, data, bilgi, yöntem, teknik

Günümüzde veri analizi, iş hayatı içerisinde hemen her sektörde şirketlerin başarıya ulaşması ve geleceğe dönük daha doğru ve sağlam adımlar atmasının temel anahtarı sayılıyor. Şirketlerin içinde bulundukları ve faaliyet gösterdikleri alanla ilgili daha doğru ve net kararlar almasına yardımcı olan veri analizi, bu yolla maliyetlerin daha rahat optimize edilmesinin de önünü açıyor. Müşterilerin çok çeşitlendiği günümüzde daha iyi bir müşteri segmentasyonu oluşturmak için de kullanılan veri analizi yöntemleri, müşterilerin daha iyi tanınmasını sağlayarak satış ve pazarlama çalışmalarının desteklenmesini sağlıyor. İşletmelerin zihinlerini kurcalayan sorulara daha net ve doğru cevaplar alınmasını sağlayan bu yöntem, aynı zamanda risklerin de azaltılması noktasında daha doğru kararlar verilmesini destekliyor. Veri analizinin sunduğu bir diğer önemli avantaj da dijital dönüşüm uygulamalarının çok daha etkili şekilde hayata geçirilmesi. Bir şirketin dijital yolculuğunda bu analiz programları en önemli gereklilikler olarak görülüyor.

Veri analizi nasıl yapılıyor?

Veri, analiz, data, bilgi, yöntem, teknik

Veri analizi sürecinde birbirine entegre olan birçok farklı nokta bulunuyor. İlk önce bu çalışmanın temel amacının belirlenmesi ve ihtiyaçların saptanması gerekiyor. Ardından veri akışı içerisinden doğru sonuçların çıkartılmasını sağlamak amacıyla soruların netleştirilmesi ve hangi sorulara yanıt arandığının bulunması öne çıkıyor. Bunu verilerin farklı yöntemlerle, özellikle de dijital kanallardan toplanması süreci başlıyor. Hemen her bilgi bu noktada işlenebilecek bir veriyi içeriyor ancak buradan dikkat edilmesi gereken bütün büyük veri akışı içerisinden doğru noktaya bakılması. Aksi taktirde içinden çıkılmayacak bir veri yığınının içerisinde kaybolmak da mümkün olabiliyor. Bunu elde edilen verilerin temizlenmesi ve istatistiksel yöntemlerle süzgeçten geçirilmesi izliyor. Bu noktada istenirse veriler görselleştirilerek farklı okuma yöntemleri için yeniden gözden geçirilebiliyor. Burada gerektiğinde yapay zeka, otonom sistemler gibi farklı teknolojilerden de yararlanılabiliyor. Son olarak sınıflandırılan ve kategorize edilen verilerden anlamlı, faydalı, yol gösterici sonuçlar çıkartılıyor.

Veri analizi teknikleri ve yöntemleri nelerdir?

Veri, analiz, data, bilgi, yöntem, teknik

Şirketlerin ya da bireylerin ihtiyaç duyduğu sonuçları çıkarmasına ve anlamlı bilgi setleri oluşturmasına izin verecek ölçüde, birbirinden farklı veri analizi yöntemleri bulunuyor. Bu noktada son dönemde öne çıkan ve geleceğin meslekleri arasında da gösterilen veri madenciliği ve metin analizleri ön plana çıkıyor. Birbirine geçmiş ancak kendi içinde belirli bir düzeni bulunan ham verilerden anlamlı sonuçlar çıkartılmasına destek olan bu yöntemler, yeni kalıpların oluşturulması ve kullanılmasını sağlıyor. Yine birçoğu artık dijital veri tabanları üzerinde çalışan istatistiksel yöntemler de en çok tercih edilen veri analizi sistemleri arasında. Geçmiş verilerden yola çıkarak geleceğe dönük tahminler yapılmasını sağlayan bu yöntem, analiz ve yorumlama noktasında da oldukça sık tercih edilen yöntemler arasında. Bunlar dışında teşhis analizi, kestirimci analiz ya da kuralcı analiz gibi farklı veri analizi teknikleri de bulunuyor.

YORUM YAP

CAPTCHA
This question is for testing whether or not you are a human visitor and to prevent automated spam submissions.
3 + 9 =
Bu basit matematik problemini çözün ve sonucu girin. Ör: 1+3 için 4 giriniz.