Tasarruf Yapmak İçin Uygulayabileceğin Yöntemler

Buradasınız

Yaşa 28 Mart 2022

Tasarruf ve birikim, günümüzde bugüne değin hiç olmadığı kadar değer ve önem kazanmış durumda. Kaynakların azaldığı ve hali hazırdaki kaynaklara erişimin çok zor olduğu günümüz ekonomik dünyasında, sahip olduklarından bir kısmını biriktirmek ve gelecek günler için ayırmak çok önemli bir hale geldi. Bunun için çok farklı alanlarda yapabileceğin çok sayıda yöntem var. Tasarruf yapmana yardımcı olacak yöntemlerden birkaç tanesini bu yazımızda bulabilirsin.

Evin gelir ve gider dengesi ile işe başlayın

Hemen herkes kendi evinin yönetimini doğru yapmak ve bütçe denetimi ile harcamalarını kontrol altında tutmak için farklı yöntemler uyguluyor. Son derece büyük bir sorumluluk olan bu durum karşısında yapılması gereken ilk şey ise evin genel gelir ve gider dengesini ortaya dökmek olarak öne çıkıyor. Evin giderlerini ve bunlara karşılık da hangi alanlarda giderler olduğunu hesaplayarak ve planlayarak tasarruf yapılabilecek olan noktalar daha net tespit edilebiliyor. Bu noktada mali olarak daha iyi bir noktaya gelebilmek için öncelikle bulunan konumun ve durumun şeffaf bir şekilde ortaya dökülmesi gerekiyor.

Harcamalarda nerelerde kısıntı yapılabilir?

Tasarruf ve birikim yapmanın ilk ve belki de en önemli kuralı, harcamalardan ve giderlerden belirli noktalarda kısarak buradan artan bütçeyi birikim kısmına aktarmaktır. Bunun için faturalar, mutfak giderleri, sarf malzemelere yapılan harcamalar gibi gider kalemlerinin çok iyi belirlenmesi ile işe başlanabilir. Ardından burada yapılan israf ve fazla harcamalar çıkarılarak buradan artan miktarlar birikime ayrılabilir. Evin sürekli yönetiminde olan kişilerin özellikle elektrik, doğalgaz, su gibi faturalarda yapabileceği kısıntılar, birikim için çok büyük oranlarda bütçeler çıkarabilir.

Yenisini almak yerine tamir ettirebilirsin

Ev içerisinde yapılan en büyük ve belki de bütçeyi en çok etkileyen davranışlardan biri, eski ve bozulan bir eşya yerine hemen yenisini almaktır. Bunun ne denli büyük bir bütçe kaybı olduğunu herkes çok iyi bilir. Bu noktada yapılması gerekense eskiyen ya da bozulan bir elektronik eşyanın ya da küçük ev aletinin hemen yenisini almak yerine tamir yoluna gitmektir. Bu yolla yeniye ayrılacak bütçenin biriktirilmesi ve buradan da tasarruf elde edilmesi daha doğru olacaktır.

Her bir harcama için bir miktar kenara ayırabilirsin

Birikimin önündeki en büyük engellerden biri de elindeki tüm miktarı harcamaktır. Aylık gelir dengesini de kötü etkileyen bu durum, gelecek için para biriktirmenin de önünde bir engeldir. Bunun için harcamalarını yaparken bir miktarı ayırmak için kendini disipline edebilir, harcadığın her miktar için bir miktar kenara koyabilirsin. Bunu nakit harcamalarını yaparken daha kolay uygulaman mümkün.

Hem kendin hem de ailen için geleceğe dönük birikim yapabileceğin çok sayıda yöntem var. Bunun için bütçe yönetiminden başlayarak ev içindeki harcamalara, alınacak yeni ürünlerden genel giderlere kadar birçok noktada atılacak doğru adımlarla birikim yapılması mümkün. Bunların yanında gelecekte daha iyi günler geçirmek ve bunun için de bugünden tasarruf yaparak birikim yapmak için QNB Sigorta’nın Kolay Emeklilik Planı’nı da deneyebilirsin. Küçük birikimlerle gelecekte büyük farklar yaratmak için bugünden harekete geçebilirsin.  

 

 

 

 

YORUM YAP

CAPTCHA
This question is for testing whether or not you are a human visitor and to prevent automated spam submissions.
5 + 1 =
Bu basit matematik problemini çözün ve sonucu girin. Ör: 1+3 için 4 giriniz.