Sürdürülebilir Bir Yaşam İçin Nelerden Tasarruf Edebilirsin?

Buradasınız

Yaşa 31 Ekim 2021

sürdürülebilir, yaşam, insan, gelecek, dünya

Dünyamız giderek kirleniyor, kaynaklarını tüketiyor, temiz suyu bitiyor, toprağı ölüyor ve yaşanmaz hale geliyor. Bunun en büyük sorumlusu da sanki sonsuzmuş ve hiçbir zaman bitmeyecekmiş gibi dünyanın kaynaklarını kullanan ve bulunduğu ortamı yaşanmaz hale getiren insanoğlu. Son dönemde etkileri çok daha ciddi şekilde hissedilmeye başlanan iklim krizi ile bir kere daha hatırladığımız dünyamızın geleceği için gerekli adımları atmak da yine senin elinde. Dünya Tasarruf Günü’nde geleceğe daha yaşanabilir, iyi ve güzel bir dünya bırakmak için bugünden nelerden tasarruf etmen gerektiğini tekrar hatırlamaya ne dersin?

İşe evinden başlamalısın

sürdürülebilir, yaşam, insan, gelecek, dünya, enerji

Dünyanın yaşanabilir geleceği ve sürdürülebilir bir yaşamın önündeki en büyük engellerden biri enerji sarfiyatı. Sanayi kurumları ve üretim sahaları başta olmak üzere bitmeyen ve tükenmeyen bir enerji ihtiyacımız söz konusu. Biz de evlerimizde ve iş yerlerimizde çok yoğun şekilde enerji tüketimi yapıyoruz. Bunun önüne geçmek ve bir adım atmak için özellikle evinde enerji tasarruflu ürünler kullanmaya, gereksiz ve kullanmadığın cihazları kapatmaya, fişleri çekmeye ve enerjiden tasarruf etmeye başlamalısın.

Karbondioksit kullanımını azaltabilir ve karbon izini seyreltebilirsin

sürdürülebilir, yaşam, insan, gelecek, dünya, egzoz, otomobil

Sürdürülebilir bir gelecek için tasarruf etmen gereken bir şey de karbondioksit üretimi. Sen doğrudan üretmediğini düşünsen de başta otomobiller ve diğer araçlar olmak üzere hemen hemen kullandığın her şey karbon ayak izin olarak dünyamıza zarar veriyor. Bunu azaltmak için özel otomobille işe gitmek yerine toplu taşıma kullanmayı, yürümeyi ya da bisiklete binmeyi, daha az kozmetik ürün kullanmayı, daha az çöp çıkarmayı ve enerji tasarruflu ürünler kullanmayı tercih edebilirsin. Bu yollarla karbondioksitin daha az kullanılmasını sağlayarak daha yaşanabilir bir dünya için sen de görev alabilirsin.

Daha az çöp üretmeli ve bunları sınıflandırarak atmalısın

sürdürülebilir, yaşam, insan, gelecek, dünya, çöp

Doğaya olan sevgini ve gelecek nesillere olan saygını göstermek sürdürülebilir bir dünyaya katkıda bulunmak için daha az tüketim yaparak çöpten de tasarruf sağlamalısın. İhtiyacın olan kadar tüketim yaptığında otomatik olarak daha az çöp üretmeye de başlayacak ve çevreyi daha az kirleteceksin. Ayrıca çöplerini geri dönüşüme girecek şekilde sınıflandırmalı ve buna uygun yerlere atmalısın. Besin atıklarını da bir yere ayırarak doğal gübre oluşumuna destek olabilirsin.

Sınırlı bir kaynak olan eti daha az tüket

sürdürülebilir, yaşam, insan, gelecek, dünya, et

Bugün marketlerden rahatlıkla satın aldığın ve sanki hep orada olacakmış gibi duran etler de dünyanın geleceği için büyük bir önem sarf etmektedir. Et üretimi aynı anda sera gazlarının salınmasını artırırken su tüketimini de inanılmaz ölçüde artırmaktadır. Bunun için sen de et tüketimini sınırlandırıp bundan tasarruf edersen çevrenin sürdürülebilir bir yapıya kavuşması için çok önemli bir adım atabilirsin.

Daha az plastik kullanmalı, daha az su tüketmeli, her şeyi geri dönüştürmelisin

sürdürülebilir, yaşam, insan, gelecek, dünya

Sürdürülebilir bir dünya ve gelecek için tasarruf edebileceğin birçok şey bulunuyor Yaşam tarzında yapacağın küçük değişimlerle çevrende küçük etkiler yaratabilir ancak toplamda bunları biriktirerek büyük sonuçlar elde edebilirsin. Örneğin günlük hayatında sıkça kullandığın plastik şişe ve torbalardan tasarruf etmeye ya da her geçen gün azalan temiz su kaynaklarını korumak için suyu çok ama çok dikkatli kullanmaya ne dersin? Çöplerini ve kullanmadığın eşyaları da geri dönüştürülecek şekilde kullanarak sürdürülebilir dünyaya büyük katkılar yapabilirsin.

Gereksiz tüketimden vazgeçebilir ve tasarrufa yönelebilirsin

sürdürülebilir, yaşam, insan, gelecek, dünya, alışveriş, tüketim

Gelecek nesillere iyi bir dünya bırakmak ve sürdürülebilirliğe katkıda bulunmak için atabileceğin bir diğer adım da tüketimi azaltmaktır. Hayatın her alanında çok hızlı ve gereksiz tüketimlerle dolu bir yaşam geçiriyoruz. Bunun önüne geçmek, ihtiyacın olan kadar alıp tüketmek ve bu yolla da hem kendini ve sevdiklerini hem de çevreyi ve doğayı korumak için büyük bir adım atabilirsin. Sahip olduğun ürünleri bozulana ya da iyice yıpranıp kullanılmaz hale gelene kadar kullanmalısın. Bu yolla hem manevi olarak rahatlayacak hem de maddi olarak daha tasarruflu bir hayata merhaba diyeceksin.

Geleceğe daha yaşanabilir bir dünya bırakmak ve bunu bugünden yaparak bir yaşam tarzı haline getirmek birçok yönden seni daha mutlu ve huzurlu bir insan haline getirecek. Ek olarak bu yolda atacağın her adımda maddi olarak da seni daha iyi bir gelecek bekliyor olacak. Geleceğin için de bir adım atmak istersen QNB Sigorta’nın  Elit Bireysel Emeklilik Planına geçebilirsin. Bugünkü gelirinden yapacağın küçük birikimlerle emeklilik döneminde hayallerine çok daha rahat kavuşman mümkün. 

 

 

 

 

 
 

 

YORUM YAP

CAPTCHA
This question is for testing whether or not you are a human visitor and to prevent automated spam submissions.
14 + 1 =
Bu basit matematik problemini çözün ve sonucu girin. Ör: 1+3 için 4 giriniz.