Ana içeriğe atla

Birikim

Şuan Çok Popüler

Yüksek Etkileşimli

Yazarların Gözdesi

Su Faturalarını Azaltmanın Yolları
Su Faturalarını Azaltmanın Yolları

iyihisset.com

23 May 2022

su, fatura, kullanım, birikim, tasarruf, para

Su tüketimi bir yandan faturalar ile cep yakmaya devam ederken diğer yandan dünyanın geleceğini tehdit altına alıyor. Bu noktada çeşitli sosyal sorumluluk projeleri ve yatırımlar yapılıyor. Fakat su tüketimini azaltmak ve doğayı korumak mikro ölçekte başlıyor. Dünyaya karşı sorumluluğumuzun farkında olarak hem su faturalarını azaltmanın hem de dünyanın geleceğine katkıda bulunmanın yollarını bu yazımızda derledik.

Makineleri tam kapasite çalıştırmalısın 

su, fatura, kullanım, birikim, tasarruf, para, çamaşır makinesi

En çok kullandığımız ve hayatımızı büyük ölçüde kolaylaştıran çamaşır ve bulaşık makinesini tam kapasite olarak çalıştırmaya özen göstermelisin. Aksi takdirde su ve elektrik tüketimi miktarın artacaktır. Bu noktada göze az görünen bulaşıkları ise elde yıkamaktan kaçınmalısın. Elde yıkanan bulaşıkların, makinenin harcadığı miktara oranla daha fazla su tükettiğini unutmamalısın. 

Tesisatları gözden geçirmelisin

su, fatura, kullanım, birikim, tasarruf, para, tesisat

Evdeki su kullanım miktarını etkileyen bir diğer unsur ise tesisat kaçaklarıdır. Özellikle sifon ve musluk gibi noktaların gereksiz yere su kaçağı oluşturup oluşturmadığına dikkat etmelisin. Tespit ettiğin tesisat kaçaklarını profesyonel yardım alarak tamir ettirebilir ve cep yakan su faturalarını minimum seviyelere indirebilirsin.  

Diş fırçalarken musluğu kapatmalısın 

su, fatura, kullanım, birikim, tasarruf, para, diş fırçalama

Dişlerini fırçalarken suyu gereksiz yere kullanmamaya özen göstermelisin. Genellikle ağız ve diş bakımı yapılan sürelerde bireyler gereksiz yere su kullanımına devam ediyor. Kullanılan miktar her ne kadar göze küçük gelse de makro ölçekte milyonlarca ton su bu sayede boşa kullanılıyor. Bu noktada yalnızca fırçalama işlemi sonrasında ağzını temizlemek için su kullanman oldukça önemli. 

Duşta gereksiz vakit geçirmemelisin

su, fatura, kullanım, birikim, tasarruf, para, duş, yıkanma

Suyun dinlendirici özelliği çoğu zaman duşta daha fazla vakit geçirmemizi sağlıyor. Fakat bu durum su faturalarına olumsuz olarak yansıyor ve dünyadaki su miktarının azalmasında büyük rol oynuyor. Bu noktada duş sırasında gerekli tüm temizlik işlemlerinin ardından duştan çıkmalısın. Özellikle küvet doldurmak gibi yanlışlardan da uzak durmalısın. 

Sensörlü musluklar kullanabilirsin

su, fatura, kullanım, birikim, tasarruf, para

Su tasarrufu yapmanı ve bu yolla da faturalarını azaltmana yardımcı olacak bir diğer yöntem de sensörlü musluklar ve tasarruflu klozetler kullanmandır. Fazla suyu harcamanı engelleyecek ve gerekli miktarda su kullanarak temizlik ve hijyen yapmanı sağlayacak olan bu ürünler doğrudan faturana da olumlu yansıyacaktır. Az suyla daha fazla işlem yapılmasına yardımcı olan bu ürünler aynı zamanda enerjiyi de oldukça tasarruflu kullanmaktadır.

Bitkilerini ve bahçeni yağmur suyu ile sulamalısın

su, fatura, kullanım, birikim, tasarruf, para, sulama

Ev içerisinde ya da bahçende bulunan bitkileri, çimleri ya da çiçekleri sulamak da çok fazla su harcanan ve faturanı yükselten durumlardandır. Bunun için evde ya da bahçende yağmur sularını biriktirecek bir mekanizma kurabilir ve sulama işlemeni bu suyla yapabilirsin. Çok basit şekilde kurabileceğin düzeneklerle suları toplaman ve bunları tekrar kullanman olasıdır. Örneğin bahçenin farklı yerlerine su toplayabileceğin bir boru sistemi kurabilir ve bunu bir havuzda toplayabilirsin. Ya da evinin çatısına su toplayabileceğin açılır kapanır bir depo koyabilirsin.

  • 0
  • 0
  • 0
  • 0
  • 0
  • 0
  • 0
En Fazla 3 Tepki Verebilirsiniz

 

Kendinizi iyi hissettirecek kaliteli yaşam tavsiyeleri almak için kayıt olmak ister misiniz?

Kendinizi iyi hissettirecek kaliteli yaşam tavsiyeleri
almak için kayıt olmak ister misiniz?

Günümüzde ıslak mendiller, hızlı ve pratik bir temizlik aracı olarak sıklıkla tercih ediliyor.