Seyahat Masraflarını Azaltmanın Yolları

Buradasınız

Yaşa 20 Şubat 2023

seyahat, gezi, masraf, tasarruf, bütçe, hesap, birikim

Farklı coğrafyalara, yeni kültürlere, görmediğin yerlere gitmek ve seyahat etmek her zaman için en heyecan verici şeylerden biridir. Yapacağın bu gezilerde yepyeni şeyler görebilir, yeni lezzetler tadabilir, yeni yerler gezebilir ve yeni insanlarla tanışabilirsin. Ancak bunu yapmak için iki temel şeye ihtiyacın vardır. Birincisi zaman ve ikincisi de para. Çünkü her seyahat başlı başına bir masraftır ve günümüzün ekonomik şartlarında bütçeni de oldukça sarsabilir. Seyahat masrafları, bütçeni önemli ölçüde etkileyebileceğinden, bir seyahat planı yaparken çok önemli bir husus olarak öne çıkar. Seyahat masraflarını düşürerek hem bütçeden tasarruf edebilir ve seyahatinin etkinlikler ve hediyelik eşyalar gibi diğer yönlerine de daha fazla fon ayırabilirsin. Daha fazla finansal esnekliğe sahip olmanı sağlayacak ipuçlarından bazılarını bu yazımızda bulabilirsin.

Öncelikle planlı ve esnek olmalısın

seyahat, gezi, masraf, tasarruf, bütçe, hesap, birikim, hesap makinesi

Her şeyden önce bir seyahate çıkarken planlı ve esnek olmaya dikkat etmen gerekiyor. Seyahatlerde her zaman beklenmedik masrafların çıkabileceğini ve çoğu durumda da bunların bütçeni sarsabileceğini unutmamalısın. Bu yüzden önceden planlı olmak ve adım adım her şeyi hesaplaman önemlidir. Aynı şekilde ekstra çıkacak durumlar için de kendine bir esneklik payı bırakman ve ek bir bütçe ayırman da çok iyi olacaktır. Örneğin uçuşları, otelleri ve kiralık arabaları önceden rezerve etmek bütçeden tasarruf etmeni sağlayacaktır. Aynı şekilde eğer yapabiliyorsan seyahat tarihlerin konusunda da esnek olmanda büyük fayda var. Tarihleri değiştirme şansın varsa çok daha düşük fiyatlı bir tatil yapmak ve seyahat masraflarını indirmen söz konusu olabilir.

Fiyatları karşılaştırmalı ve indirimleri kovalamalısın

seyahat, gezi, masraf, tasarruf, bütçe, hesap, birikim, hesap makinesi

Bir seyahat planlaması yaparken her zaman için fiyat karşılaştırması yapmayı ve indirimleri takip etmeyi unutmamalısın. Bunun için online olarak kullanabileceğin ve anlık olarak sana fırsatları gösterecek çok sayıda uygulama ve web sitesi bulunuyor. Gitmek istediğin lokasyonu seçtikten sonra en iyi fiyatları elde edebilmek için kendine bir araştırma zamanı tanımalısın. Birçok farklı niteliğe ve özelliğe göre sana özel indirimler sunan yerleri takip edebilirsin. Örneğin öğrenci, çocuk, kamu görevlisi gibi özelliklerle indirimler sunan çok sayıda yer bulabilirsin. Yine bu indirimlere ulaşmak için talebin az olduğu zamanlarda uçak, otel ve kiralık araç fiyatlarını izleyebilirsin. Bu noktada fiyat izleme araçlarını da kullanabilirsin. Bazı web siteleri ve uygulamalar, uçuşların, otellerin ve kiralık arabaların fiyatlarını izlemenize ve fiyatlar düştüğünde seni uyarmaya olanak tanıyor. Bu da bütçen için faydalı olabilir.

Yine masraflarını kısmanı sağlayacak bir diğer faktör de alternatif konaklama yerleridir. Bir otelde kalmak yerine bir hostelde, oda ve kahvaltıda kalmayı veya tatil evi veya daire kiralamayı düşünebilirsin. Aynı şekilde alternatif seyahat araçları da masrafları kısmanı sağlayacaktır. Uçmak yerine otobüse, trene binebilir veya gideceğiniz yere arabayla gidebilirsin. Bu, özellikle uzun yolculuklar için daha bütçe dostu bir seçenek olabilir.

Hafif paketler yapabilirsin

seyahat, gezi, masraf, tasarruf, bütçe, hesap, birikim, kadın

Birçok havayolu ve son zamanlarda da tren yolu şirketleri, fazla bagajlar için oldukça yüksek fiyatlar alabiliyorlar. Buradaki masrafları kısmak için sadece gerçekten ihtiyaç duyacağın malzemeleri almayı ve bavullarını küçültmeyi düşünebilirsin. Sadece ihtiyacın olanları bir el bagajına koymaya deneyebilirsin. Bu hem daha rahat hareket etmeni hem de fazla bagajlar için ekstra ücretler vermeni engelleyecektir.

Yine gittiğin yerlerde taksiye binmek veya araba kiralamak yerine, etrafta dolaşmak için yürümeyi veya toplu taşıma kullanmayı düşünebilirsin. Bu sana hem para kazandıracak ve aynı zamanda yerel kültürü daha yakından deneyimlemene yardımcı olacaktır. Birçok şehir ve kasaba ücretsiz yürüyüş turları, ücretsiz müze günleri ve açık hava konserleri gibi ücretsiz veya düşük maliyetli etkinlik ve etkinliklere sahiptir. Bunları takip edebilirsin.

Popüler turistik bölgelerdeki hediyelik eşya dükkanları ve restoranlar gibi turist tuzakları genellikle aşırı pahalıdır. Bunun yerine, daha bütçe dostu olan yerel, alışılmışın dışında yerler bulmaya çalışmalısın.

YORUM YAP

CAPTCHA
This question is for testing whether or not you are a human visitor and to prevent automated spam submissions.
5 + 3 =
Bu basit matematik problemini çözün ve sonucu girin. Ör: 1+3 için 4 giriniz.