Savurganlığınıza Engel Olmak İçin Yapmanız Gereken 5 Şey

Buradasınız

Yaşa 14 Haziran 2019


 
Zaman zaman alışverişin ucunu kaçırıyor; yiyeceğinizden fazla yemek, giyeceğinizden fazla giysi alıyorsanız ve ay sonu paranızın yarısından fazlasını faturalarınıza yatırıyorsanız maddi açıdan savurgan davranıyorsunuz demektir. Halbuki günlük hayatta uygulayacağınız birkaç basit kuralla savurganlığınıza engel olup birikim bile yapmanız mümkün. İşte, savurganlığınıza engel olmak için yapmanız gereken 5 basit şey...

1. Bütçe oluşturun
 


Harcamalarınızı kontrol altına almak için öncelikle bütçenizi belirlemeniz gerekir. Oluşturacağınız bir gelir - gider tablosu bu konuda işinize yarayabilir. Harcamalarınızı sınıflandırarak (giyim, yiyecek, fatura gibi) neye, ne kadar harcadığınızı belirlerseniz gereksiz harcamalarınızı da görmüş olursunuz. Ayrıca alışverişe çıkmadan önce yalnızca gerçekten ihtiyacınız olanları almak için liste oluşturmanız da faydalı olacaktır. Evde çok vakit geçiren biri değilseniz raf ömrü kısa yiyecekleri fazla miktarda almamaya özen gösterin.

2. Faturalara dikkat edin
 

Evde gereksiz yere elektrik, su ve doğalgaz kullanımından kaçının. Kullanmadığınız ışıkları söndürün, bulaşık ya da çamaşır makinelerinizi tam dolmadan çalıştırmayın. Tüm bunlar hem faturanıza ekstra maliyet olarak yansır hem de doğal kaynakların gereksiz kullanımı anlamına gelir. Savurganlığınızı engellemeye yaşam alanınızdan başlayın. 

3. İndirimleri ve kampanyaları takip edin


Eğer çok acil bir ihtiyacınız yoksa almak istediğiniz ürün için indirim ve kampanya zamanlarını takip edin. Aynı ürüne daha az para ödeyerek tasarruf sağlayabilirsiniz. Ancak indirimin cazibesine kapılmamalı ve ihtiyacınız dışında ürün almamalısınız. Bu noktada savurganlığınıza engel olun ve bir ürünü satın almadan önce “Almam gerekli mi?” diye düşünün. Bunun yanı sıra internet alışverişlerini de tercih edebilirsiniz. İnternet sitelerinde satılan birçok ürün mağaza fiyatlarının altındadır. Satın almaya karar verdiğiniz ürünü internette daha uyguna bulup bulmayacağınızı araştırın. Tüketici yorumlarını okuyarak en kaliteli ve uygun fiyatlı ürün hakkında bilgi edinebilirsiniz. Ayrıca mevsimlik ürünleri sezon sonunda satın alarak da çok daha kârlı bir alışveriş yapabilirsiniz.

4. Yanınızda çok fazla para taşımayın


Harcamalarınızı nakit olarak ödemeye özen gösterin ve özellikle alışverişe çıkarken yanınıza çok fazla para almayın. Bu sayede gereksiz harcamaları da engellemiş olursunuz. Kredi kartı veya banka kartı yerine nakit kullanmak harcamalarınızı kontrol altında tutmanızı sağlar. Nakit harcarken de daha dikkatli davranacağınız için savurganlığınızın önüne geçmiş olacaksınız. 

5. Hedef belirleyin


Gereksiz harcamalar yerine yapabileceğiniz keyifli aktiviteleri düşünün. Birikim yapabilir, bu birikimle tatile çıkabilir, uzun zamandır istediğiniz elektronik ürünleri alabilirsiniz. Kendinize bir hedef belirleyerek savurganlığı bırakıp harcamalarınızı kısarak para biriktirebilirsiniz. Yapacağınız tüm bu değişikliklerle yaşam kalitenizi daha iyi hale getirebilirsiniz.

Kaynak:

http://www.yeniisfikirleri.net/daha-az-para-harcamanin-yollari/
http://www.yasemin.com/yasam/haber/2411491-tutumlu-olmak-icin-7-altin-oneri

 

YORUM YAP

CAPTCHA
This question is for testing whether or not you are a human visitor and to prevent automated spam submissions.
2 + 1 =
Bu basit matematik problemini çözün ve sonucu girin. Ör: 1+3 için 4 giriniz.