Parayı Hesaplı Harcama Tüyoları

Buradasınız

Yaşa 19 Haziran 2021

para, kredi kartı, para, harcama, borç

Bugünlerde iş hayatının içerisinde var olmak, iş bulmak, çalışmak ve para kazanmak her geçen gün zorlaşıyor. Çalışan sayısı artarken iş kollarındaki değişiklikler ve gelişen teknolojilerle dijital platformların insana olan ihtiyacı azaltması, iş bulmayı ve para kazanmayı zora sokan diğer unsurlar. Burada çalışmak ve para kazanmak kadar önemli diğer bir unsur da parayı harcamak. Birçok insan, hayatını belirli bir standartta sürdürecek kadar para kazansa da bunu doğru ve hesaplı harcamayı bilmediğinden tabiri caizse ay sonunu getiremiyor. İşte para harcamanı daha hesaplı hale getirecek ve kolaylaştıracak birkaç yöntem…

Harcama yöntemini belirlemek çok önemli

kredi karı, pos, makine, kadın, satıcı, adam

Hesaplı şekilde para harcamanın en etkili ve aslında ilk yöntemi gelir-gider dengesinin hesaplanmasıdır. Eskilerin deyimiyle ayağını yorganına göre uzatmak için aylık olarak ne kadar kazandığını ve ne kadar bir giderin olduğunu hesaplamak önemli. Bunun ardından elinizdeki geliri hangi yöntemlerle harcadığını belirlemelisin. Birçok kişi nakit ve kredi kartı harcamalarını nasıl yapacağını kestiremediği için aylık harcama planının dışına çıkar. Bu da bir anda eldeki paranın bitmesi anlamına gelir.

Cebinizde çok para tutmayın

adam, cüzdan, para

Cüzdan ya da cebinde çok fazla nakit para tutmamaya özen göstermelisin. Cüzdanın fazla para olması algı olarak fazla para harcayabileceğin fikrini sana vereceği için bir anda istemediğin harcamaları yapabilirsin. Bunu engellemek için gün içerisinde ve anlık olarak harcayacağın kadar parayı yanına al ve geri kalanını banka kartında tut. Bu yolla fark etmeden çok fazla para harcamanın önüne geçebilirsin.

Harcamalarını mutlaka not et

para, kredi kartı, para, harcama, borç, hesap

Ay sonunda ne kadar para harcadığını görmek ve bununla doğru bir planlama yapmak için mutlaka harcamalarını bir yere not et. Zaman zaman beklemediğin ve istemediğin harcamaları yapmak zorunda da kalabilirsin ama bunları kayıt altına alırsan gelecek dönemde daha hesaplı şekilde paranı harcayabilirsin.

Geleceğin için bugünden biriktirmeye başla

para, harcama, borç, alışveriş arabası

Hesaplı şekilde para harcamanın en etkili ve yöntemlerinden biri de onu biriktirmektir. Aylık harcamalarından küçük miktarlarda tasarruf eder ve kenara ayırırsan gelecek dönemde harcamalarını yaparken de daha rahat olabilirsin. Sen de kendine en uygun biriktirme yöntemlerinden birini seçebilir ve bununla, bugünden başlayarak geleceğin için birikime geçebilirsin.

Para biriktirme ve tasarruf için çok farklı yöntemler mevcut ve burada senin yapman gereken bunların içerisinden kendine en uygun olanı seçmek. Bu yöntemle, gelir durumuna göre bugünden itibaren biriktirmeye başlayabilirsin. Bu noktada zorlanmadan kolayca birikim yapmanı ve devlet katkısı ile birikiminin daha da fazla büyümesini sağlayacak Kolay Emeklilik Planı tam sana göre. Ayda 150 TL gibi küçük bir tutarla birikim yapma olanağı sunan ve üstelik giriş aidatının da olmadığı Kolay Emeklilik Planı ile geleceğine bugünden bir yatırım yapabilirsin.

Limitlerini aşma

adam, para, kutu, kağıt para

Hesaplı bir şekilde para harcamak istiyorsan kendine limitler koyabilirsin. Günlük, haftalık ya da aylık limitler belirleyerek bunların dışına çıkmazsan toplamda planladığın çerçevenin içerisinde kalman mümkün.

Market indirimlerini takip edebilirsin

market, alışveriş arabası, yiyecek, içecek

Bugünlerde en çok para harcadığımız noktalardan biri marketler. Bunun için de hesaplı para harcamalarından yollarından biri de marketlerdeki indirimleri takip etmek olabilir. Birçok ürünün fiyatı marketten markete değişiyor ve bazıları normalden daha fazla ücrete satılabiliyor. Bunları takip ederek, online ya da offline birçok farklı kanaldan izleyerek daha hesaplı alışveriş yapman mümkün. Tüm ihtiyaçlarını aynı marketten almak yerine daha hesaplı olanları tercih ederek, farklı yerlerden satın alabilir ve bu yolla tasarruf sağlayabilirsin.

YORUM YAP

CAPTCHA
This question is for testing whether or not you are a human visitor and to prevent automated spam submissions.
3 + 2 =
Bu basit matematik problemini çözün ve sonucu girin. Ör: 1+3 için 4 giriniz.