Ana içeriğe atla

Birikim

Şuan Çok Popüler

Yüksek Etkileşimli

Yazarların Gözdesi

Paranızı En Verimli Şekilde Kullanmanızı Sağlayan Yöntem: 50/30/20 Kuralı
Paranızı En Verimli Şekilde Kullanmanızı Sağlayan Yöntem: 50/30/20 Kuralı

iyihisset.com

25 Kas 2019


Günümüzde doğru yönetilen bir ev ekonomisine sahip olmak ve birikim yapabilmek, hiç olmadığı kadar önemli bir konu haline geldi. Birçok insan, elde ettiği geliri en verimli şekilde kullanmanın yollarını arıyor. Dolayısıyla birçok farklı gelir organizasyonu yöntemi ortaya çıkıyor ve uygulanıyor. Bunlardan en popüleri olan 50/30/20 kuralı, hem pratikliği hem de uygulanabilirliğiyle diğerlerinden ayrılıyor.

 

50/30/20 kuralının tüm detaylarını sizler için yazdık. İşte paranızı en verimli şekilde kullanmanızı sağlayacak 50/30/20 kuralına dair bilmeniz gerekenler...

 

50/30/20 kuralı nedir?

50/30/20 kuralı, elde edilen geliri verimli bir şekilde yönetebilmek için dünyada ve Türkiye’de yaygın olarak kullanılan yöntemlerden biridir. 50/30/20 kuralının işleyişi aslında oldukça basittir. Maaşınızın ya da elde ettiğiniz gelirin kabaca üçe bölünmesiyle başlayan kural; paranızın yüzde 50’sini temel ihtiyaçlarınıza, yüzde 30’unu sosyal harcamalarınıza, yüzde 20’sini ise birikime ayırmanız esasına dayanıyor.

 

Nasıl uygulanır?

Bir örnek üzerinden açıklamak gerekirse aylık 2500 lira gelir elde eden bir kişinin; parasının 1250 lirasını yani yüzde 50’sini kira, fatura ve ev kredisi gibi devamlılık arz eden borçlara ayırması gerekiyor. Elindeki paranın yüzde 30’una tekabul eden 750 lirasını ise sosyal ihtiyaçlar, tiyatro, konser, tatil ya da keyfi alışverişler için ayırması yeterli. Gelirinden geriye kalan yüzde 20’lik kısmı da birikim, borç ve yatırım için ayırdığında 50/30/20 kuralı tamamlanmış oluyor. Burada dikkat edilmesi gereken nokta, sosyal harcamalar için ayrılan bütçeyi aşmamak! Ancak ay sonunda sosyal harcamalara ayırdığınız para artarsa bunu birikim kısmına ekleyebilirsiniz.

 

50/30/20 kuralının ev ekonomisine faydaları nelerdir?

Birçok insanın başarılı bir şekilde para idaresi yapamasının arkasında sosyal harcamalarına yeterince dikkat etmemesi yatar. 50/30/20 kuralı sayesinde sosyal harcamalarınızı takip edebilir, gereğinden fazla para harcamaktan kaçınabilirsiniz. Örneğin küçük miktarlarda ama sık sık yaptığınız harcamalar, uzun vadede ekonominizi etkiliyor olabilir. 50/20/30 kuralı sayesinde tüm bu harcamaları tekrar gözden geçirebilir ve gereksiz harcamaların önüne geçebilirsiniz.

 

Temel ihtiyaçlarınızı gözden geçirin

50/30/20 kuralı için önemli olan, dengeyi bulabilmektir. Bu kuralı düzenli olarak uyguladığınız halde yine de maddi problemler yaşıyorsanız bu durumda kira, fatura ya da yol gibi temel masraflarınızı gözden geçirmeniz gerekebilir. Örneğin elde ettiğiniz gelire göre yüksek kiralı, doğal olarak da masraflı bir evde yaşıyor olabilirsiniz. Böyle durumlarda temel harcamaları gözden geçirmek, bütçenizi daha iyi yönetmenizi sağlayacaktır. Unutmayın, paranızın az ya da çok olması değil, onu ne kadar verimli kullanabildiğiniz önemlidir!

 

Ek gelir yaratabilirsiniz

Eğer temel ihtiyaçlarınızı gözden geçirdiyseniz ve buna rağmen birikim yapmakta zorlanıyorsanız bu durumda ek gelir yaratmanın yollarını aramanız gerekebilir. Bu sayede birikim yapabilir ve finansal açıdan rahatlayabilirsiniz.

 

Kaynak:

https://listelist.com/50-30-20-kurali/

https://www.paradurumu.com/butce/502030-kurali-haberi-2730

  • 0
  • 0
  • 0
  • 0
  • 0
  • 0
  • 0
En Fazla 3 Tepki Verebilirsiniz

 

Kendinizi iyi hissettirecek kaliteli yaşam tavsiyeleri almak için kayıt olmak ister misiniz?

Kendinizi iyi hissettirecek kaliteli yaşam tavsiyeleri
almak için kayıt olmak ister misiniz?

Günümüzde ıslak mendiller, hızlı ve pratik bir temizlik aracı olarak sıklıkla tercih ediliyor.