Paranızı Daha İyi Kullanıp Maksimum Fayda Sağlamanın 5 Yolu

Buradasınız

Yaşa 21 Haziran 2019

 

Para kazanmak kadar parayı elde tutmak da oldukça önemli. Para yönetimini bilmek, gelir gider dengenizi analiz etmenize ve geçiminizi kolaylaştırmanıza yardımcı olur. Ödemeler ve harcamalar derken kazandığınız paranın çoğunu kısa sürede tüketiyor ve ayın sonunu zor getiriyorsanız; hazırladığımız yazı, para yönetimi konusunda size bir hayli yardımcı olacak. Paranızı daha verimli kullanıp fayda sağlayabileceğiniz yöntemlerden birkaçını sizler için listeledik.

 

1. Gelir-gider tablosu oluşturun

Paranızı faydalı kullanmak istiyorsanız ilk olarak bir gelir-gider tablosu oluşturmalısınız. Geliriniz ve giderlerinizi not edip neye, ne kadar para harcadığınızı görürseniz gereksiz harcamalarınızı da analiz edip engelleyebilirsiniz. Zaruri ihtiyaçlarınız ve keyfi ihtiyaçlarınızı birbirinden ayırmalısınız. Ay başında bütçe planı yapmak da paranızı kontrollü ve doğru bir şekilde yönetmenize yardımcı olur. Belirlediğiniz bütçeye uygun hareket ederseniz kısa sürede birikim bile yapabilirsiniz.

 

2. Lüks harcamalarınızı azaltın

Alışverişe düşkünseniz ve ihtiyacınız olmadığı halde bir şeyler alıyorsanız bu durum, tereddüt etmeden lüks harcama yapabildiğiniz anlamına geliyor. Yemeği dışarda yemek ya da yürüme mesafesindeki yerlere taşıt kullanarak gitmek de lüks harcamalardan sayılıyor. Bu tip harcamalar paranızın hızlıca tükenmesine neden olur. Bu nedenle paranızı doğru kullanmak için ihtiyacınız olmayan şeyleri almamaya özen göstermelisiniz. Alışverişe çıkmadan önce gerçekten ihtiyaçlarınızdan oluşan bir liste hazırlayabilirsiniz. Listenin dışında bir şey beğendiğinizde yapmanız gereken şey ise 10 saniye kuralını uygulamak. Bir şeyi almaya karar verdiğinizde 10 saniye durup ‘’Buna gerçekten ihtiyacım var mı?’’ diye düşünmeniz yeterli.

 

3. Küçük de olsa birikim yapın

Paranızı daha iyi kullanıp fayda sağlamak için gelirinizden fazla harcama yapmamanız gerekir. Giderlerinizi ne kadar minimalize ederseniz size birikim için o kadar pay kalır. Küçük de olsa birikime başlamak ve tasarruf alışkanlığı edinmek, uzun vadede hayatınızı kolaylaştıracaktır. Ufak birikimler için bir kumbara alabilir, daha büyük meblağlar için bankanızda birikim hesabı açıp tasarrufunuzun bir kısmını değerlendirebilirsiniz. 

 

4. Para yönetimi konusunda bilgi edinin

Para yönetimi konusunda bilgi alabileceğiniz birçok kitap, video ve uygulama bulunuyor. Bunların yanı sıra, faydalanabileceğiniz fonlar ve vadeli hesaplar da mevcut. Paranızın değerini artırmak için çeşitli finans uygulamalarından bilgi edinebilirsiniz. Bu uygulamalar, aylık gelir ve gider tablonuzu oluşturup takip etmenize de olanak sağlıyor. Böylelikle her yerde harcamalarınızı kontrol edebiliyorsunuz. 

 

5. Borç varken birikim yapılmaz

Borcunuz varken tasarruf yapamazsınız. Kazancınızı daha iyi değerlendirebilmek için ilk önce borçlarınızı sıfırlamalısınız. Özellikle kredi kartı kullanıcıları, harcamalarının hesabını tutmakta zorlanır. Kredi kartı kullanırken nakit para harcamadığınız için bedava alışveriş yapıyormuş gibi hissedebilirsiniz. Ancak hesap kesim döneminde borcunuzun çok fazla olduğunu görürsünüz. Her ay bu döngü süregider hatta bazen gelirinizi aşacak duruma bile gelebilir. Bu nedenle borçlarınızı kapatmanız ve kredi kartı yerine nakit kullanımını arttırmanız, kazancınızdan maksimum fayda sağlamanıza yardımcı olacaktır.

 

Kaynak:

https://www.internethaber.com/6-maddede-para-yonetimi-1226285y.htm

https://borsanasiloynanir.co/dogru-para-kullanimi/

https://bilgihanem.com/dogru-para-kullanimi-nasil-olmalidir/

YORUM YAP

CAPTCHA
This question is for testing whether or not you are a human visitor and to prevent automated spam submissions.
1 + 15 =
Bu basit matematik problemini çözün ve sonucu girin. Ör: 1+3 için 4 giriniz.