Ana içeriğe atla

Birikim

Şuan Çok Popüler

Yüksek Etkileşimli

Yazarların Gözdesi

Para Biriktirememenizin Altında Yatan 5 Olası Sebep
Para Biriktirememenizin Altında Yatan 5 Olası Sebep

iyihisset.com

31 Ara 2019

 

Günümüzde tüketim çılgınlığı bambaşka bir boyuta ulaşmış durumda. Dolayısıyla birikim yapmak hiç olmadığı kadar zor ve yorucu bir hal alıyor. Ama merak etmeyin! Dikkat edeceğiniz birkaç detay sayesinde siz de kolayca birikim yapabilirsiniz.

1. Harcamalarınızı takip etmemek

Eğer birikim yapmak istiyorsanız harcamalarınızı takip etmeniz şart! Ancak bu şekilde, elde ettiğiniz geliri nasıl kullandığınızı bilebilir ve mutfağa, ulaşıma veya alışverişe ne kadar harcama yaptığınızı takip edebilirsiniz. Aksi takdirde yaptığınız gereksiz harcamalar gözünüzden kaçacak, dolayısıyla tasarruf edemeyecek ve birikim yapamayacaksınız. Harcamalarınızı takip etmek için birçok yöntem kullanabilirsiniz. Size en uygun planlama yöntemini seçebilir, birikim yapmaya bugünden başlayabilirsiniz.

 

2. Bilinçsiz harcamalar yapmak

 

Birikim yapmak isteyenlerin kaçınması gereken davranışların başında ne geliyor dersiniz? Elbette ki gereksiz harcamalar yapmak! Eğer bütçenizi planlamaz ve gelirlerinizi takip etmezseniz ne yazık ki gereksiz harcamalar yapmaya mahkum olacaksınız. Her ay gelirinizi ve giderinizi planlayarak ulaşım, alışveriş, market gibi alanlara belli bütçeler ayırabilir; bu bütçelerin dışına çıkmamaya özen gösterebilirsiniz. Bilinçsiz olarak harcadığınız bu tutarları birikim hesaplarınıza yönlendirmek, istediğiniz hedeflere ulaşmanızı sağlayacaktır!

 

3. İhtiyaçlarınızı belirlememek

Yine en büyük hatalardan biriyle listemize devam ediyoruz: İhtiyaçlarınızı belirlememek! Çağımızda tüketim çılgınlığı, ne yazık ki çok büyük boyutlara ulaşıyor. Yapılan büyük(!) indirimler, çılgın(!) kampanyalar ya da bizi daha fazlasını satın almaya iten reklamlar… Tüm bu etkenler yüzünden asıl ihtiyaçlarımızı unutuyor ve bilinçsizce alışveriş yapıyoruz. Bu tür harcamaların önüne geçmenin tek yoluysa ihtiyaçlarınızı belirlemek. Gerçekten ihtiyacınız olduğunu düşündüğünüz eşyalar için bir liste tutabilir, bu listenin dışına çıkmamak için özen gösterebilirsiniz.

 

4. Birikim planına sahip olmamak

Kimi zaman harcamalarımızdan kısmak ve rastgele arttırdığımız bu parayı bir kenara koymak, birikim yapmak için yeterli olmayabilir. Eğer birikim yapmanızın altında ev ya da araba gibi büyük hedefler varsa bir birikim planına sahip olmanız şart! Bu tür büyük hedefler, istikrarlı bir birikim süreci ister. Bu nedenle bankanızda açabileceğiniz birikim hesapları, her ay kendinize koyduğunuz minimum birikim tutarı, uygulamalar yardımıyla planladığınız bütçeler… Tüm bunlar sizi hedefinize bir adım daha yaklaştıracaktır.

 

5. Geleceğe yatırım yapmamak

Birikim yapmayı hedefleyen insanların yaptığı en yaygın hatalardan biri de geleceğe yatırım yapmamaktır! Unutmayın, birikimi bugün için değil yarın için yapıyorsunuz. Dolayısıyla geleceğe dönük bir yatırım yapmanız şart. Eğer küçük değil büyük hedefleriniz varsa bunlar için istikrarlı bir birikim sürecinin şart olduğunu söylemiştik. Bu nedenle hayatınızı güvence altına almak, bunu yaparken aynı zamanda bütçenizi düşünmek atabileceğiniz en doğru adımlardan biri olacaktır. Örneğin Akıllı Hayat Sigortası, sağlığınızı güvence altına alır ve risklerin gerçekleşmediği durumlarda poliçe süresi sonunda ödemiş olduğunuz primleri bekleme süresi olmadan sizlere iade eder. Bu gibi ufak detaylar, hayatınızı hiç düşünmediğiniz kadar kolaylaştıracaktır.

 

Kaynak:

https://www.aksutvhaber.net/yasam/para-biriktirmek-icin-bu-9-aliskanligi-acilen-birakin-h36110.html

https://www.paradurumu.com/birikim/para-biriktirmek-icin-bilmeniz-gereken-10-sir-haberi-3988

  • 0
  • 0
  • 0
  • 0
  • 0
  • 0
  • 0
En Fazla 3 Tepki Verebilirsiniz

 

Kendinizi iyi hissettirecek kaliteli yaşam tavsiyeleri almak için kayıt olmak ister misiniz?

Kendinizi iyi hissettirecek kaliteli yaşam tavsiyeleri
almak için kayıt olmak ister misiniz?

Günümüzde ıslak mendiller, hızlı ve pratik bir temizlik aracı olarak sıklıkla tercih ediliyor.