Pandemi Birikim Alışkanlıklarını Nasıl Etkiledi?

Buradasınız

Yaşa 09 Nisan 2021

birikim, tasarruf, para, biriktirme

Pandemi ile yaşamaya çalışarak geçirdiğin 2020 yılı harcamalarını, alışveriş alışkanlıklarını, birikim yapmak istediğin veya yaptığın alanları değiştirdi. Temelinden yeniden bir gelir-gider tablosu yaparak “doğru şekilde mi harcama yapıyorum, doğru yere mi yatırım yapıyorum, doğru şey için mi birikim yapmaya çalışıyorum?” gibi soruları kendine çokça sorduğun bir yıl oldu. Genel olarak pandemi sonrasında birikim alışkanlıklar ne yönde ilerledi ve değişti senin için araştırdık.

Dijitalleşme eğilimi

birikim, tasarruf, coin, kripto, para, bitcoin

Pandemiyle beraber teknolojinin hızlanıp neredeyse yeni bir çağ başladı denilebilecek duruma gelmesiyle dijital paralar da gündemin en popüler konuları arasında yer aldı. Özellikle maddi geliri normalin biraz üstünde olan ya da düzenli geliri olan bireyler birikimlerini dijital paralar üzerinden yapmayı tercih etti.

Artık aylık değil haftalık

birikim, tasarruf, para, biriktirme

Yapılan araştırmalara göre pandemi döneminden önce birikim yapma eğilimi aylıkken sonraki dönemde haftalık olarak değişmiş durumda. Artık aylık gelirinden ayırdığın kısımla değil haftalık olarak ayırdığın kısımla birikimine katkıda bulunuyorsun. 

Birikim yapma sebebi

birikim, tasarruf, para, biriktirme

Pandemi döneminden önce daha maddi getirisi olan ev, araba, tatil gibi alanlar için birikim yapılırken şimdilerde en çok sağlık ve eğitim için birikim yapılıyor. Yapılan araştırmalara göre sağlık için birikim yapma eğilimi pandemi sonrasında ilk 3 arasında yer alıyor.

Altına eğilim

birikim, tasarruf, altın, çeyrek, yarım, tam

Popülerliğini hiç kaybetmeyen altın, pandemi döneminde de en çok tercih edilen birikim şekli oldu. İnsanlar gelirlerini altına ayırarak birikim yapmayı tercih ediyor. Bankaların altın hesapları da birikim için en çok tercih edilenler arasında.

Pandemi döneminde evde kaldığın süre boyunca tüm dünya gibi sen de geleceğini, gelecekte yaşayabileceğin maddi krizleri ve bunlara nasıl önlem alacağını düşünmüş olabilirsin. QNB Sigorta tam da senin bu endişelerini ortadan kaldıracak bir emeklilik planı olan Kolay Emeklilik Planını sunuyor. Kolay Emeklilik Planı ile birikimini sıkıntı çekmeden yapabilir ve geleceğini güvence altına alabilirsin.

 

YORUM YAP

CAPTCHA
This question is for testing whether or not you are a human visitor and to prevent automated spam submissions.
2 + 8 =
Bu basit matematik problemini çözün ve sonucu girin. Ör: 1+3 için 4 giriniz.