Otomobil Masraflarını Kısmanın Yolları

Buradasınız

Yaşa 12 Eylül 2023

otomobil, araba, yakıt, benzin, dizel, verimlilik, tasarruf, birikim

Dünyada en çok kullanılan tekerlekli araç olan ve günlük hayatımızın da vazgeçilmez bir parçası haline gelen otomobiller, aynı zamanda da güncel ekonomik şartlar nedeniyle en büyük gider kapılarından da biri. Yakıt ve bakım başta olmak üzere çok sayıda farklı gideri de beraberinde getiren otomobil masrafları, zaman zaman bütçeleri zorlayan seviyelere de ulaşabiliyor. Otomobil sahibi olmanın ve kullanmanın artık bir lüks olmanın ötesinde ihtiyaç olarak kabul edildiği günümüzde masrafları ve giderleri kısmanın yollarını bu yazımızda senin için araştırdık.

Yakıt Verimliliğine Dikkat Etmelisin

otomobil, araba, yakıt, benzin, dizel, verimlilik, tasarruf, birikim

Otomobil sahiplerinin en büyük gider kalemi genellikle yakıt masrafıdır. Tasarruflu bir sürüş tarzı benimseyerek yakıt tüketimini azaltabilir ve bu yöntemle bakım giderlerini de kısabilirsin. Bunun için öncelikli olarak aracını hız sınırlarına uyarak kullanmalısın. Hız limitlerini aşmak, yakıt tüketimini artırabilir. İdeal hızda gitmek, yakıt verimliliğini artırmanın en basit yollarından biridir. Ani fren ve hızlanmalardan kaçınmalısın. Ani fren yapmak veya hızlanmak yakıt tüketimini artırabilir. Daha yumuşak bir sürüş tarzı benimseyerek bu maliyeti azaltabilirsin. Yine düzenli lastik bakımı da masraf kapılarını kapatan unsurlardan biridir. Doğru lastik basıncı, hem güvenliği artırır hem de yakıt tasarrufu sağlar. Düzenli olarak lastik basıncını kontrol etmeyi ihmal etmemelisin.

Periyodik Bakımları İhmal Etmemelisin

otomobil, araba, yakıt, benzin, dizel, verimlilik, tasarruf, birikim

Otomobiline düzenli bakımını yaptırmak, uzun vadede daha büyük masrafların önüne geçmeni sağlar. Yağ değişimi, hava filtresi, buji gibi temel bakım işlemlerini düzenli aralıklarla yaptırmak, motorunuzun daha verimli çalışmasına yardımcı olur. Aracın bakımını düzenli yaparak gerekli parçaları zamanında değiştirdiğinde hem daha uzun ömürlü bir kullanım yapma ve daha az bozulma, kırılma vb. durumla karşılaşırsın hem de yakıt verimliliğine destek olarak olası büyük masrafların da önüne geçersin. Araç üreticisi tarafından önerilen bakım zamanlarına dikkat etmeli, aracında bir sıkıntı olduğunu hissettiğin anda hemen bir önlem almalısın. Yoksa çok daha az giderle halledebileceğin durumlar için çok daha büyük masraflarla karşılaşman mümkün olabilir.

Lastik Seçimlerini De Doğru Yapmalısın

otomobil, araba, yakıt, benzin, dizel, verimlilik, tasarruf, birikim

Lastik seçimlerini doğru yaparak da olası masrafların önüne geçmen mümkün olabilir. Yaz ve kış lastiklerini doğru zamanda değiştirmen ve yine lastiklerin yıpranıp eskidiğinde onları yenileri ile değiştirmen önemlidir. Doğru zamanda kullanılmadığında yaz ve kış lastikleri çok daha kolay yıpranabilir ve çok daha başka masrafların da önünü açabilir.

Sigorta, Kasko Gibi Ürünleri Dikkatli Seçmelisin

otomobil, araba, yakıt, benzin, dizel, verimlilik, tasarruf, birikim

Kimi zorunlu kimi de isteğe bağlı olarak yaptırılan ve aracın çok daha uzun süre kullanılabilmesi için çeşitli koruma paketleri sunan sigortalar da zaman zaman büyük birer gider kapısı olabilmekte. Bunun için kasko, sigorta vb. poliçeleri yaptırırken iyi araştırma yapmak ve bu alanda uzman, profesyonel acentelerden ya da firmalardan destek almak çok doğru bir seçim olabilir.

YORUM YAP

CAPTCHA
This question is for testing whether or not you are a human visitor and to prevent automated spam submissions.
10 + 1 =
Bu basit matematik problemini çözün ve sonucu girin. Ör: 1+3 için 4 giriniz.