Cigna Finan Hemen Bilgi Al

Otomatik Katılım Neden Avantajlı?

YAŞA10 Aralık 2016

Kimleri kapsıyor?

İşyerinizde 100 ve üzeri kişi çalışıyorsa ve siz 45 yaş altındaysanız, otomatik olarak kapsam dahilindesiniz.

‘Benim zaten bireysel emeklilik planım var’ diyorsanız, bu işyerinizin yapacağı bireysel emekliliğe engel değil.

‘Katılmak istemiyorum’ da diyemiyorsunuz ancak iki ay içinde  cayma hakkınız var.

Ne zaman uygulanmaya başlayacak?

Yeni yıl itibarıyla hayata geçecek.

Çalışandan ne kadar para kesilecek?


Bu, maaşınıza göre değişiyor. Katkı payınız, prime esas kazancınızın minimum %3'üne karşılık gelen tutar kadar olacak. Bu oranı iki katına kadar artırmak, yüzde 1'e kadar azaltmak veya katkı payına limit getirmek Bakanlar Kurulu’nun yetkisinde.

Örneğin, 2000 TL maaş alıyorsanız, her ay maaşınızdan 60 TL kesinti yapılacak. Devlet katkısı da 15 TL olarak buna eklenecek.

Sistemden çıkma hakkı var mı?

Sisteme dahil olmamak gibi bir seçeneğiniz yok ama iki ay içerisinde cayma hakkınız var.
Caymanız durumunda maaşınızdan yapılan kesintiyi geri alabilir, ancak iki ay boyunca paranıza eklenen devlet katkısını alamazsınız.

İki ay içerisinde cayma hakkınızı kullanmasanız da ileride istediğiniz zaman sistemden çıkabilirsiniz. Bu durumda genel Bireysel Emeklilik Sistemi nasıl işliyorsa kesintiler de o şekilde yapılır.

Çalışanlar istedikleri emeklilik şirketini seçebilirler mi?

Emeklilik şirketi seçimi işvereniniz tarafından yapılacak. Siz, emeklilik fonu türü seçiminizi, faizli ya da faizsiz olmak üzere, yapabilirsiniz.

Bireysel Emeklilik Sisteminde olduğu gibi, yılda 6 defa fon dağılımınızda değişiklik yapma hakkınız da var.  

Hangi şartlarda devlet katkısı alınabilir?

İlk 3 yıla kadar geçen sürede ayrılmak isterseniz hiçbir katkı payı alamazsınız.
3 - 6 yıl arasında ayrılmak isterseniz katkı payınızın yüzde 15’ini,
6 - 10 yıl arasında ayrılmak isterseniz yüzde 35’ini,
10 yılı tamamladıktan sonra ayrılmak isterseniz yüzde 60’ını alabilirsiniz.
56 yaşını doldurur ve 10 yılı tamamlamış olursanız devlet katkısının tamamını alabilirsiniz.

Devlet sisteme girenlere ne kadar katkı sağlayacak?

Ödediğiniz katkı payının yüzde 25’ini de devlet sizin adınıza ödeyecek.  
Örneğin maaşınızdan 60 TL kesildiğinde devlet de buna 15 TL katkı payı ekleyecek.
Ayrıca devlet, cayma hakkını kullanmadığınız takdirde bir kereye mahsus olmak üzere bin lira da ilave katkı yapacak.

Mevcut BES’im var, otomatik katılıma geçiş bir dezavantaj yaratır mı?

“Ah bir emekli olsam da sahil kasabasına yerleşsem, bahçeyle uğraşsam, kendime bir kafe açsam…” Bunlar çoğu çalışanın hayali. Şimdi uzak gibi gelen bu günler bir gün pat diye geliverecek. 60 yaş üstündeki insanların en büyük korkusu elden ayaktan düşmek… Kimseye muhtaç olmadan yaşamak istiyor insan. Yaş ilerledikçe sağlık sorunları artıyor, gelir azalıyor. Emeklinin aldığı maaş yetmiyor.

Yaklaşık 20 sene okuyor, 30-40 sene çalışıyor, sonra da ortalama 20-25 sene emekli olarak yaşıyoruz. Peki emekli olduğumuzda bize kim bakacak? Otomatik Katılım Sistemi, ilerleyen yaşlarımızda kaliteli bir hayat sürmek, kimseye muhtaç olmamak için ‘küpü akarken’ doldurtacak bir sistem.
Siz çalışırken, her ay maaşınızdan otomatik kesilen birikimler, emeklilik fonlarında tıngırdayarak büyüyecek.  Eğer siz “Hayır, ben disiplinle, kendi başıma, her ay düzenli birikim yapıyorum, hem de yıllık olarak daha fazla getiri elde edebilirim ” diyorsanız Bireysel Emeklilikte Otomatik Katılıma girmeyebilirsiniz. Karar sizin. Ama kendinizde o sıkı birikim disiplini ve de yatırım tecrübesi olduğundan emin misiniz? Devletin katkı payını masada mı bırakacaksınız? İki kere düşünün.

Unutmayın ki; mevcut BES ile otomatik BES birleştirilmiyor. Geliriniz uygunsa otomatik katılımda kalabilirsiniz; böylece, iki BES’iniz olmuş olur ve devletin otomatik katılım için sunduğu bin liralık haktan da yararlanabilirsiniz.

Mevcut BES’iniz varsa otomatik katılım nedeniyle iptal ettirip, bugüne kadar kazandığınız hak ve katkı payından da vazgeçmeyin.

İşsiz kalırsam ya da iş yeri değişikliğinde ne olacak?

İşsiz kalmanız durumunda otomatik katılım kapsamındaki BES sözleşmeniz, eğer devam ettirmek isterseniz sürecek.
İş yeri değişikliği durumunda ise yeni iş yerinde otomatik katılım kapsamında emeklilik planı yoksa mevcut emeklilik planına yine isterseniz devam edebileceksiniz.

İş yeri değişikliği durumunda yeni iş yerinde Otomatik Katılım kapsamında emeklilik planı varsa, plana birikim transferi ya da plan değişikliği ile geçiş yapabileceksiniz.

Bu kesinti ile mevcut gelir-gider dengemi nasıl korumalıyım?

Giderlerinizi kontrol altında tutun. Harcamalarınızı istek / ihtiyaç kapsamında değerlendirin. Gereksiz harcamalardan bütçeniz dahilinde değilse uzak durun.
En önemli nokta ise gereksiz harcamaların neler olduğunu tespit etmeniz. Bunun için harcamalarınızı not edebilir, kredi kartı ekstrelerinizi kontrol edebilirsiniz.
Elektrik, su, doğalgaz faturalarınızı da takip edin. Küçük tasarruf yöntemleri ile faturalarınızdan yapacağınız kazançlar, azar azar da olsa aylık olarak birikim yapmanıza yardımcı olur. Kullanmadığınız hizmetler için de ‘aman ne olacak 3-5 liradan’ demeyin, iptal ettirin.   

Hayat tek ve uzun. Kıymetini bilin. Yarınlar için biriktirin.

YORUM YAP

CAPTCHA
This question is for testing whether or not you are a human visitor and to prevent automated spam submissions.
YAŞA 11 Ekim 2017

Bir alanda uzmanlaşabilmek, hayata farklı pencereler açabilmek, başarıyı yakalamak ve mutlu olabilmek için “5 Saat Kuralı”nı uygulayabilirsiniz. Başarılı birçok insanın da uyguladığı bu sistem ile bir alanda kolayca uzmanlaşabilirsiniz. Peki özü okuma, düşünme ve deneme üzerine kurulu olan “5 Saat Kuralı” nedir ve nasıl uygulanır? İşte cevabı.

Benjamin Franklin’in Başarısı

Bugün dünyada birçok başarılı insanın uyguladığı bir sistem olan “5 Saat Kuralı” ilk olarak Benjamin Franklin tarafından ortaya atılmıştı. Franklin, 10 yaşında okulu bırakıp babasının yanında çıraklığa başlamıştı. Çalışmayı çok seviyordu ama bir yandan da kitap okuma aşkını ve içindeki öğrenme isteğini bırakamıyordu. Çıraklık ile başlayan kariyeri yıllar sonrasında devlet adamı, mucit, yazar ve başarılı bir girişimci olarak devam etti. Franklin, bu başarılı yükselişini ise hayatında uyguladığı yepyeni stratejisi ile sağlıyordu. Franklin’in uyguladığı sistem şu şekilde işliyordu;

  • Okuma ve yazma için erken kalkmak
  • Kişisel gelişim hedefleri belirlemek
  • Benzer şekilde düşünen her kesim insanlardan oluşan bir kulüp kurmak
  • Fikirlerini deneye dönüştürmek
  • Sabah ve akşamları değerlendirme soruları sormak

5 Saat Kuralı ile Başarı

Hafta içi her gün 1 saat kendinize izin verin! Ama bu izin tamamen uzmanlaşmak ve başarı yakalamak istediğiniz konu ile ilgili olsun. Eğer zaman içerisinde bunu düzenli şekilde yapmayı başarabilirseniz bir süre sonra o konuda inanılmaz bir başarı elde ettiğinizi göreceksiniz.


Okuma ile Başlayın

Franklin’e göre 5 saat kuralının en temel öğelerinden biri kendine zaman ayırmak ve yeni bir şeyler öğrenmekti. Bunu başarmanın en etkili yollarından biri de okuma alışkanlığı idi. Bugün, bilgiye ulaşabildiğimiz kanallar farklılaşsa da halen kitap okumak en değerli öğrenme yollarından biri. Unutmayın Bill Gates başarısını yılda 50 kitap okumaya borçlu olduğunu söylüyor. Facebook kurucusu Mark Zuckerberg ise iki haftada 1 kitap okuyor. O yüzden o küçük çantanıza büyük bir yaşamı sığdırmaktan asla çekinmeyin…

Düşünce Gücünüz Sizinle

Zaman geçtikçe daha fazla öğrenmeye özen gösterin. Bilgi zaten belirli bir noktadan sonra size yetmeyecek. Öğrendiğiniz şeylerin sizler için bir anlam ifade edebilmesi ve öğrendiğiniz konulara ya da yaşadığınız olaylara geniş bir perspektif ile bakabilmeniz için öğrendikleriniz üzerine düşünün. Gerekirse birine anlatarak yahut günün değerlendirmesini sizlere sunacak günlüğünüz ile düşünmeniz, daima uzun süreli hafızanızı aktif kılacak, kavramlarınızı daha değerli tutacaktır.

Deneyin

5 Saat Kuralı’nın en önemli bağlamlarından biri de denemek. Yılmadan, pes etmeden amacınıza daima deneyerek ulaşabilirsiniz. Unutmayın ki şu an hayatımızdaki birçok başarılı icat sayısız denemeler sonucu ortaya çıkmıştır. Ayrıca başarısızlık ile elde edeceğiniz deneyimlerin değerini de unutmayın.

Hayatlarında “5 Saat Kuralı”nı Uygulayarak Başarıya Ulaştığını Söyleyen Ünlü İsimler Kimler?

Elon Musk

Oprah Winfrey

Bill Gates

Mark Zuckerberg