Cigna Finan Hemen Bilgi Al

Otomatik Katılım Neden Avantajlı?

YAŞA10 Aralık 2016

Kimleri kapsıyor?

İşyerinizde 100 ve üzeri kişi çalışıyorsa ve siz 45 yaş altındaysanız, otomatik olarak kapsam dahilindesiniz.

‘Benim zaten bireysel emeklilik planım var’ diyorsanız, bu işyerinizin yapacağı bireysel emekliliğe engel değil.

‘Katılmak istemiyorum’ da diyemiyorsunuz ancak iki ay içinde  cayma hakkınız var.

Ne zaman uygulanmaya başlayacak?

Yeni yıl itibarıyla hayata geçecek.

Çalışandan ne kadar para kesilecek?


Bu, maaşınıza göre değişiyor. Katkı payınız, prime esas kazancınızın minimum %3'üne karşılık gelen tutar kadar olacak. Bu oranı iki katına kadar artırmak, yüzde 1'e kadar azaltmak veya katkı payına limit getirmek Bakanlar Kurulu’nun yetkisinde.

Örneğin, 2000 TL maaş alıyorsanız, her ay maaşınızdan 60 TL kesinti yapılacak. Devlet katkısı da 15 TL olarak buna eklenecek.

Sistemden çıkma hakkı var mı?

Sisteme dahil olmamak gibi bir seçeneğiniz yok ama iki ay içerisinde cayma hakkınız var.
Caymanız durumunda maaşınızdan yapılan kesintiyi geri alabilir, ancak iki ay boyunca paranıza eklenen devlet katkısını alamazsınız.

İki ay içerisinde cayma hakkınızı kullanmasanız da ileride istediğiniz zaman sistemden çıkabilirsiniz. Bu durumda genel Bireysel Emeklilik Sistemi nasıl işliyorsa kesintiler de o şekilde yapılır.

Çalışanlar istedikleri emeklilik şirketini seçebilirler mi?

Emeklilik şirketi seçimi işvereniniz tarafından yapılacak. Siz, emeklilik fonu türü seçiminizi, faizli ya da faizsiz olmak üzere, yapabilirsiniz.

Bireysel Emeklilik Sisteminde olduğu gibi, yılda 6 defa fon dağılımınızda değişiklik yapma hakkınız da var.  

Hangi şartlarda devlet katkısı alınabilir?

İlk 3 yıla kadar geçen sürede ayrılmak isterseniz hiçbir katkı payı alamazsınız.
3 - 6 yıl arasında ayrılmak isterseniz katkı payınızın yüzde 15’ini,
6 - 10 yıl arasında ayrılmak isterseniz yüzde 35’ini,
10 yılı tamamladıktan sonra ayrılmak isterseniz yüzde 60’ını alabilirsiniz.
56 yaşını doldurur ve 10 yılı tamamlamış olursanız devlet katkısının tamamını alabilirsiniz.

Devlet sisteme girenlere ne kadar katkı sağlayacak?

Ödediğiniz katkı payının yüzde 25’ini de devlet sizin adınıza ödeyecek.  
Örneğin maaşınızdan 60 TL kesildiğinde devlet de buna 15 TL katkı payı ekleyecek.
Ayrıca devlet, cayma hakkını kullanmadığınız takdirde bir kereye mahsus olmak üzere bin lira da ilave katkı yapacak.

Mevcut BES’im var, otomatik katılıma geçiş bir dezavantaj yaratır mı?

“Ah bir emekli olsam da sahil kasabasına yerleşsem, bahçeyle uğraşsam, kendime bir kafe açsam…” Bunlar çoğu çalışanın hayali. Şimdi uzak gibi gelen bu günler bir gün pat diye geliverecek. 60 yaş üstündeki insanların en büyük korkusu elden ayaktan düşmek… Kimseye muhtaç olmadan yaşamak istiyor insan. Yaş ilerledikçe sağlık sorunları artıyor, gelir azalıyor. Emeklinin aldığı maaş yetmiyor.

Yaklaşık 20 sene okuyor, 30-40 sene çalışıyor, sonra da ortalama 20-25 sene emekli olarak yaşıyoruz. Peki emekli olduğumuzda bize kim bakacak? Otomatik Katılım Sistemi, ilerleyen yaşlarımızda kaliteli bir hayat sürmek, kimseye muhtaç olmamak için ‘küpü akarken’ doldurtacak bir sistem.
Siz çalışırken, her ay maaşınızdan otomatik kesilen birikimler, emeklilik fonlarında tıngırdayarak büyüyecek.  Eğer siz “Hayır, ben disiplinle, kendi başıma, her ay düzenli birikim yapıyorum, hem de yıllık olarak daha fazla getiri elde edebilirim ” diyorsanız Bireysel Emeklilikte Otomatik Katılıma girmeyebilirsiniz. Karar sizin. Ama kendinizde o sıkı birikim disiplini ve de yatırım tecrübesi olduğundan emin misiniz? Devletin katkı payını masada mı bırakacaksınız? İki kere düşünün.

Unutmayın ki; mevcut BES ile otomatik BES birleştirilmiyor. Geliriniz uygunsa otomatik katılımda kalabilirsiniz; böylece, iki BES’iniz olmuş olur ve devletin otomatik katılım için sunduğu bin liralık haktan da yararlanabilirsiniz.

Mevcut BES’iniz varsa otomatik katılım nedeniyle iptal ettirip, bugüne kadar kazandığınız hak ve katkı payından da vazgeçmeyin.

İşsiz kalırsam ya da iş yeri değişikliğinde ne olacak?

İşsiz kalmanız durumunda otomatik katılım kapsamındaki BES sözleşmeniz, eğer devam ettirmek isterseniz sürecek.
İş yeri değişikliği durumunda ise yeni iş yerinde otomatik katılım kapsamında emeklilik planı yoksa mevcut emeklilik planına yine isterseniz devam edebileceksiniz.

İş yeri değişikliği durumunda yeni iş yerinde Otomatik Katılım kapsamında emeklilik planı varsa, plana birikim transferi ya da plan değişikliği ile geçiş yapabileceksiniz.

Bu kesinti ile mevcut gelir-gider dengemi nasıl korumalıyım?

Giderlerinizi kontrol altında tutun. Harcamalarınızı istek / ihtiyaç kapsamında değerlendirin. Gereksiz harcamalardan bütçeniz dahilinde değilse uzak durun.
En önemli nokta ise gereksiz harcamaların neler olduğunu tespit etmeniz. Bunun için harcamalarınızı not edebilir, kredi kartı ekstrelerinizi kontrol edebilirsiniz.
Elektrik, su, doğalgaz faturalarınızı da takip edin. Küçük tasarruf yöntemleri ile faturalarınızdan yapacağınız kazançlar, azar azar da olsa aylık olarak birikim yapmanıza yardımcı olur. Kullanmadığınız hizmetler için de ‘aman ne olacak 3-5 liradan’ demeyin, iptal ettirin.   

Hayat tek ve uzun. Kıymetini bilin. Yarınlar için biriktirin.

YORUM YAP

CAPTCHA
This question is for testing whether or not you are a human visitor and to prevent automated spam submissions.
YAŞA 23 Eylül 2017

Dünya, her yıl 23 Eylül’de gece ile gündüzün sürelerini eşitleyerek bize kış mevsiminin geldiğini haber verir. Halk arasında daha yaygın bir söylemle sonbahar ekinoksu ya da güntün eşitliği olarak da ifade edilen bugün, evrenin kendi içerisindeki muhteşem döngüsünün sadece küçük bir yansıması gibidir. Pek çok ülkede baz alınan bilimsel saate göre 22 Eylül’de, saat 20.02’de gerçekleşen bu olay yılda 2 kez tekrarlanır. Var olan her şeyin bir anlamı ve sonucu olduğunu bize bir kez daha hatırlatan 23 Eylül ekinoksuyla ilgili bilmediğiniz 10 doğruyu öğrenmek ister misiniz?

Her İki Kutup Noktası Da Güneş’i Selamlar

Her yıl ekinoksun olduğu bugünde Kuzey Kutup noktasında kaybolarak batan güneş, aynı anda Güney Kutup noktasında doğmaya başlar. Dünyanın her iki ucu da aydınlatıcımız olan güneşi selamlar ve aydınlanır.

Gündüz ve Gece Tam Olarak Eşitlenmez

Bugüne kadar ekinokslarla ilgili edindiğimiz bilgilere göre bugün her yerde tam olarak 12 saat gece ve 12 saat gündüz olur. Ancak işin aslı öyle değildir. Yapılan ince hesaplamalara göre ekinokslarda dünyanın birçok noktasında gündüz 12 saatten birkaç dakika daha fazla sürebiliyor. Kuzey yarım kürede bulunan birçok noktada, ekinoks günlerinde gece-gündüz eşit bir şekilde gözlemlenmiyor. Bu an genelde 25-28 Eylül tarihleri arasında herhangi bir zamana denk geliyor.


Sonbaharda Hava, İlkbahara Göre Daha Sıcaktır

Ekinoks günlerinin olduğu 21 Mart ve 23 Eylül tarihlerinde dünyanın herhangi bir noktasında ölçüm yaptığınızda her iki tarihte de eşit miktarda güneş ışığı aldığını görürsünüz. Ancak yine de sonbaharda, yani 23 Eylül’de hava, 21 Mart’a göre daha sıcak olur. Bunun sebebi dünyanın yaklaşık olarak yüzde 71’ini kaplayan okyanusların ısınıp soğuması için gereken süredir. Suyun ısınıp soğuması, havadan daha uzun sürer. İşte halk arasında pastırma yazı olarak da bilinen sonbahar sıcaklarının sebebi de budur.

Ekvatorda Gölge Boyu 0 Derece Olur

Ekinoks gününde güneş ışınları, tam öğle vaktinde Ekvator’a 90 derecelik bir açıyla düşer. Bunun için de eğer tam bu vakitte Ekvator’da olsaydınız gölgenizin boyu 0 olurdu. Güneş ışınları bu tarihten itibaren güney yarım küreye dik düşmeye başlar.  

Alacakaranlık Süresi En Aza İner

23 Eylül tarihinde tan süresi de en aza iner. Amerika’da bir araştırma için 4 şehirde alacakaranlık süreleri ölçüldüğünde tan sürelerinin o yılın en kısa zamanına denk geldiği görülmüştür. 23 Eylül alacakaranlığında havanın hem daha erken hem de büyük bir hızla kararmaya başladığı fark edilir.

Dünyanın Ekseni En Dik Halini Alır

Dünyanın kutup noktalarından geçtiği varsayılan çizgi, Güneş’in etrafındaki yörünge çizgisiyle yaklaşık 23 derece 27 dakikalık bir açı yaparak döner. Ekinokslarda ise bu açı 90 dereceye ulaşır. Bu yüzden 21 Mart ve 23 Eylül’de Güneş ışınları dünyaya en dik şekliyle ulaşır ve yeryüzü diğer günlerden daha fazla ısınır.

Göçmen Kuşlar Bu Tarihten İtibaren Göç Etmeye Başlar

Güneş’in gökyüzünde çizdiği yay bugünden itibaren yavaş yavaş güneye kaymaya başlar. Havaların soğuduğunu ve Güneş’in de yön değiştirdiğini fark eden göçmen kuşlar 23 Eylül’le beraber güney yönüne doğru göç etmeye başlar.

Fomalhaut Yıldızı Gökyüzünde Belirginleşir

Fomalhaut Güneş’ten yaklaşık 25 ışık yılı uzaklıkta, oldukça parlak bir yıldızdır. Güneybalığı takımyıldızının en parlak yıldızı olan Fomalhaut, ekinoks itibariyle gökyüzündeki yerini tekrar yer alır. Sözcük anlamı Arapça’da balinanın ağzı anlamına gelen yıldız, sonbahar boyunca ve kış aylarının ilk günlerinde gökyüzünün güneyinde görünür. Belki siz de bakarsanız görebilirsiniz.