Ana içeriğe atla

Birikim

Şuan Çok Popüler

Yüksek Etkileşimli

Yazarların Gözdesi

Öğrencilerin Hayatlarını Kolaylaştıracak 5 Tasarruf Yöntemi
Öğrencilerin Hayatlarını Kolaylaştıracak 5 Tasarruf Yöntemi

iyihisset.com

31 Tem 2019

 
Öğrencilik hayatı bir hayli masraflı. Ders kitapları, fotokopiler, arkadaşlarla gidilen kafeler, sabaha kadar ders çalışmalar derken ay sonu gelmeden öğrencilerin parası bitiyor. Bir sonraki harçlık, kredi ya da burs gününe kadar olan süre ise öğrenciler için bir hayli zor geçiyor. Ancak günlük yaşamdaki bazı harcamaları kısarak tasarruf etmek mümkün. Bunun için öncelikle bir gider listesi oluşturup neye ne kadar harcadığınızı görebilir ve gereksiz harcamaları belirleyerek kısıtlamalar yapabilirsiniz. 

Gelin, öğrencilerin hayatlarını kolaylaştıracak 5 tasarruf yöntemine birlikte bakalım...

1. Kullanmadığınız kitaplarınızı satın
 
Öğrencilik hayatı boyunca dersler ve sınavlar için pek çok kitap almak gerekiyor. Her dönem değişen dersler nedeniyle her yeni eğitim yılında yeni kitaplar alınıyor. Satın aldığınız kitapları temiz kullanıp bir sonraki yıl ihtiyacı olan diğer öğrencilere satabilirsiniz. Böylelikle hem ek gelir elde edip hem de tasarruf sağlamış olursunuz. Bunun yanı sıra kitap alırken de sahafları tercih edip ikinci el kitaplar satın alabilirsiniz.

2. Dışarıda yemek yeme alışkanlığını bırakın
 
Öğrencilerin en çok para harcadığı şeylerden biri dışarıda yemek yemek. Üstelik fastfood tipi hazır gıdaları tüketmek hem cebe düşman hem de sağlığa zararlı. Her gün dışarıda yemek yerine bunu haftada bir veya ikiye indirerek hem tasarruf sağlayabilir hem de daha sağlıklı beslenebilirsiniz.

3. Çay ve kahve ihtiyaçlarınız için termos taşıyın
 
Tüm insanlar gün boyunca çay ya da kahve tüketiyor. Şüphesiz, öğrencilerin de en çok para harcadığı şeylerden biri okulda ya da mekânlarda tüketilen bu içecekler. Gün boyunca yanınızda taşıyacağınız şık bir termos satın alarak çay ve kahve harcamalarınızdan tasarruf sağlayabilirsiniz. Bunun yanı sıra çok fazla su tüketen biriyseniz tekrar kullanılabilir su şişeleriyle suyunuzu evden getirebilirsiniz.

4. Kredi kartı kullanımını sınırlandırın
 
Eğer kredi kartı kullanıyorsanız limitinizi ödeme gücünüzle sınırlandırmalısınız. Öğrenciler için olan kredi kartlarında genellikle limitler düşüktür. Ancak burs ya da kredi gibi bir geliriniz bulunmuyorsa kredi kartı yerine nakit kullanmayı tercih edin. Kredi kartı kullanırken sınırsız bir alım gücü olduğunu düşünüp yüksek borçlara girebilirsiniz. Bu nedenle hesabınızı tutabilmek adına kredi kartı kullanımızı sınırlandırmanızda fayda var. 

5. Alışverişler için indirimleri takip edin
 
Öğlenciler için bir diğer tasarruf önerisi ise indirimler. Hem mağaza hem de internet sitelerinin indirimlerini takip etmeniz, istediğiniz ürünü indirimli almanıza yardımcı olacaktır. Spor, giyim, kozmetik ve teknoloji ürünleri gibi tüm ihtiyaçlarınız için indirimlerden yararlanabilirsiniz. Eğer ihtiyacınız acil değilse indirimleri beklemenizde fayda var. 

Kaynak:

https://ogrenciyegelir.com/miniBlog/ogrenciler-icin-5-tasarruf-yontemi/2415

  • 0
  • 0
  • 0
  • 0
  • 0
  • 0
  • 0
En Fazla 3 Tepki Verebilirsiniz

 

Kendinizi iyi hissettirecek kaliteli yaşam tavsiyeleri almak için kayıt olmak ister misiniz?

Kendinizi iyi hissettirecek kaliteli yaşam tavsiyeleri
almak için kayıt olmak ister misiniz?

Günümüzde ıslak mendiller, hızlı ve pratik bir temizlik aracı olarak sıklıkla tercih ediliyor.