Nasıl Finansal Okuryazar Olunur?

Buradasınız

Yaşa 11 Ağustos 2022

finans, ekonomi, okuryazar, bilgi, yatırım, birikim

Günümüzdeki ekonomi temelli yaşam içerisinde her bireyin mutlaka öğrenmesi gereken bir beceri olarak ön plana çıkan finansal okuryazarlık, parayı rasyonel kullanabilme, kişinin gelirini doğru finanse edebilmesi ve dünya çapında gerçekleşen ekonomik değişkenleri anlama yetisi olarak tanımlanıyor. Mikro veya makro ölçekte finansal okuryazarlığına bağlı ekonomi yönetimi büyük önem taşıyor. Hem kişisel hem de toplumsal ekonomik gelişimde ve sağlıklı büyümede çok büyük önem taşıyan finansal okuryazarlık ile ilgili merak edilenleri senin için sıraladık.

Finansal okuryazarlığın avantajları nelerdir?

finans, ekonomi, okuryazar, bilgi, yatırım, birikim

Finansal okuryazarlık, elde ettiği geliri iyi kullanma ve tasarruf etme yeteneğinin ötesinde var olan ekonomik konjonktürü ve yapıyı çok iyi okuyabilme, bütçeyi doğru ve yerinde kullanabilme, tasarruflar ve yatırımlar konusunda doğru kararları alabilme ve maddi gerçeklikler konusunda doğru yöne hareket edebilme yeteneği olarak ifade edilebilir. İyi bir finansal okuryazar olmak, gelir ve gider dengesinin başarılı bir şekilde yönetilmesini sağlar. Finansal hedeflere ulaşmak ve birikim yapmak için yol haritası niteliğindedir. Ekonomik çıkarımların yapılmasına ve doğru anda doğru yatırımlar yapılmasına zemin hazırlar. Finansal farkındalığı artırır. Öz güvenli şekilde yatırım yapmayı ve ekonomiyi okumayı sağlar. Yaşam kalitesini artırmayı ve geleceğe güvenle bakmayı destekler.

Bu alanda eğitim alabilirsin

finans, ekonomi, okuryazar, bilgi, yatırım, birikim

Finansal okuryazarlık başlı başına bir bilgi birikimi ve analiz yeteneği gerektiren bir disiplin olarak ön plana çıkıyor. Bu noktada bireylerin finansal okuryazarlık becerilerini geliştirebilmesi için uzman kişilerden temel bilgi eğitimleri alması gerekiyor. Finansal okuryazarlık ile ilgili temel bilgilere sahip olan kişilerin, para kullanımında ve analizlerde daha başarılı olduğu görülüyor. İşin profesyonellerinden ve bu alandaki uzmanlardan eğitimler alarak sen de nasıl daha iyi bir finansal okuryazar olabileceğini öğrenebilirsin.

Planlı çalışmalısın

finans, ekonomi, okuryazar, bilgi, yatırım, birikim

Finansal okuryazarlıkta gelir ve gider dengelerinin maksimum seviyede orantılı olması oldukça önemlidir. Bu noktada bireylerin bir gelir-gider tablosu oluşturması, aktif ve varsa pasif gelirleri ile belirli bir zaman dilimine ait giderlerini bu tabloda toplaması gerekiyor. Planlı bir şekilde hareket etmek para yönetimini oldukça kolaylaştırıyor. İyi finansal okuryazar olmanın temelinde bol bol araştırma, piyasaları okuma ve planlama-programlama yatıyor.

Birikim yapmalısın

finans, ekonomi, okuryazar, bilgi, yatırım, birikim

Bir finansal okuryazar olmanın ana kurallarından biri de yatırım ve tasarruf yapmaktır. Bunun için de elde edilen gelir içerisinden bir miktar paranın ayrılması ve yatırımlar için doğru şekilde yönlendirilmesi gerekmektedir. Mevcut gelir üzerinden tasarruf etmek ve eğlence harcamalarını kısıtlayarak birikim yapabilmek finansal okuryazarlık açısından büyük önem taşıyor.

Yatırım yapmalısın

finans, ekonomi, okuryazar, bilgi, yatırım, birikim

Birikim olarak ayrılan bütçenin çeşitli fırsat durumlarında yatırıma dönüştürülmesi, finansal özgürlüğü artıran önemli bir unsur olarak karşımıza çıkıyor. Kriz veya fırsat anlarında kişilerin analiz yeteneklerini kullanarak makul yatırımlar yapması oldukça önemli. Bu noktada finansal hedeflerin ve risk oranının göz ardı edilmemesi gerekiyor. Öte yandan çeşitli yatırım araçlarına yönelmek de bazı durumlarda büyük bir avantaj yaratabilir.

Geleceğe yönelik yatırım yapmak ve önümüzdeki günlerinde daha da iyi finansal şartlara sahip olmak için sen de bugünden birikimlere başlayabilirsin. İyi bir finansal okuryazar olmanın da gereklerinden biri olan bu durum için Cigna’nın sunduğu bireysel emeklilik planlarından birini seçebilirsin. Bugünden yapacağın küçük birikimlerle gelecek dönemde daha iyi şartlara sahip olmanı sağlayacak Kolay Emeklilik Planı ya da alıştığın yaşam standardını gelecekte de korumanı sağlayacak Elit Bireysel Emeklilik Planı senin ve sevdiklerinin yaşamlarını finansal olarak koruma altına alacak.  

 

 

YORUM YAP

CAPTCHA
This question is for testing whether or not you are a human visitor and to prevent automated spam submissions.
6 + 2 =
Bu basit matematik problemini çözün ve sonucu girin. Ör: 1+3 için 4 giriniz.