Minimalizm Felsefesi ile Nasıl Birikim Yaparsın?

Buradasınız

Yaşa 12 Haziran 2022

minimalizm, felsefe, birikim, tasarruf, hayat, yaşam, gelecek

Minimalizm felsefesi, binlerce yıldır günlük hayata yön veren en temel yaşam şekillerinden biri. Genelde dekorasyon, moda, tasarım, mimari gibi alanlarda sıkça kullanılan ve genel bir davranış tarzı olarak hayatın her alanına yansıyan minimalizm, son zamanlarda birikim ve tasarruf denildiğinde de tercih edilmeye başlandı. Sadeliği, fonksiyonelliği ve nesnelliği öne alan bu akımla, fazla olan her şeyden kurtularak birikim yapmak mümkün. Sen de minimalist yaşama tarzını finansal hayatına yansıtarak birikimlerine yön verebilir ve birçok noktada tasarruf yaparak geleceğe daha emin adımlarla yürüyebilirsin.

Kullanmadığın her şeyden kurtulmalısın

minimalizm, felsefe, birikim, tasarruf, hayat, yaşam, gelecek, eşyalar

Minimalist bir yaşam tarzını benimsiyorsan öncelikli olarak kullanmadığın, bir gün kullanabilirim diye senelerdir dolaplarda veya çekmecelerde duran eşyalardan kurtularak işe başlamalısın. Bu yolla tasarruf yapmak istiyorsan tüm eşyalarını gözden geçirmeli, tamir edilse de kullanmayacağın eşyalar varsa bakım ve onarım masrafını ortadan kaldırmak için bunlardan kurtulmasın gerekirse bunları satarak ek gelir elde etmelisin. Evin içerisinde gereksiz yer tutan eski mobilyalar, kıyafetler, elektronik eşyalar, ayakkabılar gibi birçok eşyanı elden çıkararak finansal olarak da rahatlayabilirsin. Bunu bir hayat tarzı olarak benimsediğinde, o anda ihtiyacın olmayan, gereksiz yeni eşyaları da almayacak ve bu yolla da paranın cebinde kalmasını sağlayarak tasarruf edeceksin. Kullanmadığın eşyalarını satmak için ikinci el satış uygulamalarını deneyebilir ya da büyük şehirlerde halen kurulan eski eşya pazarlarına da gidebilirsin.

Daha küçük bir eve taşınabilirsin

minimalizm, felsefe, birikim, tasarruf, hayat, yaşam, gelecek, ev

Minimalist bir yaşam tarzına geçiş yaptığında içinde yaşadığın evi de küçültmen ve daha ufak bir yere taşınman olası olacak. Bu yolla büyük bir evin sana getirdiği tüm masraflar ve yüklerden kurtulacak, birikim yapma yolunda kendine yeni fırsatlar tanıyacaksın. Küçük bir eve geçtiğinde yine fazla eşyalarından da kurtulmak ve onları da mali olarak değerlendirmek için şansın olacak. Büyük evin ısıtma, soğutma, temizlik gibi ana ve büyük gider kalemlerini de bu yolla azaltacaksın.

Hem sağlığın hem cebin için yiyecek masraflarını da kısabilirsin

minimalizm, felsefe, birikim, tasarruf, hayat, yaşam, gelecek, beslenme

Bir evin içerisindeki en büyük gider kalemlerinden biri de yiyecektir. Evin içerisindeki insan sayısı arttıkça bu kalem oldukça büyür ve ay sonunda ciddi mali yük oluşturacak hale gelir. Bunun önüne geçmek için beslenme düzenini gözden geçirebilir ve minimalist felsefeye göre yeniden düzenleyebilirsin. Bu yolla hem çok daha sağlıklı bir yeme düzenine geçebilir hem de gereksiz, sağlıksız yiyecekler için harcadığın paralardan birikim yapma yoluna da gidebilirsin. Aynı şekilde ofiste ya da iş yerinde yediğin yemeklerini de evden götürerek dışardan yemeğe harcayacağın paranın bir bölümü ile tasarruf edebilirsin.

Kullanmadığın odalarını kiraya verebilirsin

minimalizm, felsefe, birikim, tasarruf, hayat, yaşam, gelecek, kiralama

Minimalist felsefe, kullanmadığın her şeyi farklı şekilde değerlendirme üzerine kurulu olduğu için eğer tek yaşıyorsan ve evinde kullanmadığın bir odan varsa daha fazla gelir elde etmek için bu odayı kiraya verebilirsin. Bu sayede mali ve finansal olarak sana yeni bir kapı açabilirsin. Bunun için hem yurt içinden hem de yurt dışından kişiler bulabileceğin online uygulamaları da kullanabilirsin.

Küçük birikimlerle geleceğe yatırım yapabilirsin

minimalizm, felsefe, birikim, tasarruf, hayat, yaşam, gelecek, para

Minimalizm felsefesi, sade bir yaşam tarzını benimsediği için sen de buna uygun şekilde tüm yaşam rutinlerini gözden geçirerek birikim yapabilirsin. Bunun için uygulayabileceğin en iyi yöntemlerden biri de kazandıkların arasından küçük birikimler yaparak gelecek için tasarruf etmek olabilir. Aylık gelirin içerisinden fazla ve gereksiz tüm harcamaları keserek birikim yapmak için kendine alan açabilirsin. Gelirin sabitken hayatını küçültebilir, harcamalarını bu doğrultuda kısabilir, minimalist bir yaklaşımla tasarruf yapabilirsin.

Minimalizm, birçok anlamda ve alanda hayatını daha rahat geçirmeni, daha mutlu ve huzurlu olmanı sağlayacak bir felsefedir. Bunu hayatının geneline yaydığında sen de yaşam standardını daha iyi hale getirebilir ve birikim yapmaya başlayabilirsin. Birikim yapmak için tercih edebileceğin bir başka yöntem ise Cigna’nın sunduğu Kolay Emeklilik Planı’dır. Bu plan ile faydalanabileceğin birikimlere ek olarak gelen yüzde 30 devlet katkısı ile bugünden kazanıp yarın için biriktirebileceksin.

 

YORUM YAP

CAPTCHA
This question is for testing whether or not you are a human visitor and to prevent automated spam submissions.
1 + 19 =
Bu basit matematik problemini çözün ve sonucu girin. Ör: 1+3 için 4 giriniz.