Market Alışverişlerinizi Daha Hesaplı Hale Getirecek Basit Ama Etkili 5 Tüyo

Buradasınız

Yaşa 08 Temmuz 2019

 
Artan fiyatlarla birlikte market alışverişleri de cep yakar hale geldi. Günlük olarak tükettiğimiz ürünler bile artık bütçeyi zorluyor. Ancak yapacağınız birkaç basit şeyle alışveriş bütçesini azaltmak da mümkün. Market alışverişlerinizi daha hesaplı hale getirecek basit ama oldukça etkili 5 tüyoya bir göz atalım.

1. Mutlaka bir alışveriş listesi hazırlayın
 


Alışverişe çıkmadan önce bir alışveriş listesi hazırlamanız, sizin gereksiz ürünleri almanıza engel olur. Listenizi hazırlarken gerçekten ihtiyacınız olan ürünleri yazın. Böylece listeye sadık kalarak yalnızca ihtiyacınız olan ürünleri alabilir ve tasarruf edebilirsiniz. Bunun yanı sıra, aç karnına alışverişe çıktığınızda çok daha fazla şey satın almaya meyilli olacaksınız. O nedenle alışverişe çıkarken karnınızın tok olmasına özen gösterin.

2. Marka ürünler yerine market ürünlerini tercih edin
 
“Pahalı olan her zaman kalitelidir” algısı nedeniyle pek çok kişi marka ürünleri tercih ediyor. Hatta marketlerdeki düzenlemeler bile buna göre yapılıyor. Çoğu insan sağ elini kullandığı için mağaza açısından daha kazançlı olan ürünler hep sağ taraftaki raflarda ve göz hizasına denk gelecek şekilde sıralanıyor. Dolayısıyla ilk fark edilen ürünler de pahalı ürünler oluyor. Tasarruf sağlamak için markalı ürünler yerine marketlerin kendi markalarının ürünlerini tercih edebilirsiniz. Fiyat olarak diğerlerine kıyasla daha uygun olan bu ürünlerle market alışverişinizi daha hesaplı hale getirmeniz mümkün.

3. İndirimleri takip edin
 
Marketlerde indirim dönemlerini ya da “halk günü” adı altında düzenlenen kampanyaları mutlaka takip etmeye çalışın. Sürekli olarak kullandığınız zeytinyağı, kahvaltılık ürünler ve temizlik malzemeleri gibi kalemleri bu indirimlerden alıp tasarruf sağlayabilirsiniz. Ayrıca indirim zamanlarında, sık kullandığınız ve bozulmayacak ürünleri alıp saklayabilirsiniz. Bu şekilde daha kârlı bir alışveriş yapmış olursunuz. 

4. Market kartı edinin
 
Market alışverişinizi daha hesaplı hale getirmenize yardımcı olacak yöntemlerden biri de market kartı almanız. Çok düşük fiyatlara satılan market kartları, yılın her günü market müşterilerine pek çok avantaj sağlıyor. Sık gittiğiniz marketten edineceğiniz kartla belirli ürünleri daha indirimli fiyatlarla alabilirsiniz. Ayrıca bu kartlara özel promosyonlu ürünler ve puan biriktirme gibi fırsatlardan da yararlanabilirsiniz. 

5. Temizlik ürünlerinde büyük boy seçeneğini tercih edin 
 
Sıvı sabun ve deterjan gibi temizlik malzemelerinin büyük boy seçeneklerine mutlaka göz atın. Birim fiyatları üzerinden ürünleri kıyaslayarak hangisinin daha karlı olduğunu anlayabilirsiniz. Litrelik ürünlerin büyük boyları genellikle daha avantajlıdır. Alışverişinizi daha hesaplı hale getirmek için büyük boy ürünleri tercih edebilirsiniz. 

Kaynak:

https://www.haberturk.com/market-alisverisini-ucuza-getirmenin-puf-noktalari-1903218
http://peneplen.com/daha-hesapli-market-alisverisi/

YORUM YAP

CAPTCHA
This question is for testing whether or not you are a human visitor and to prevent automated spam submissions.
3 + 5 =
Bu basit matematik problemini çözün ve sonucu girin. Ör: 1+3 için 4 giriniz.