Ana içeriğe atla

Birikim

Şuan Çok Popüler

Yüksek Etkileşimli

Yazarların Gözdesi

Krizi Fırsata Çevirin: Zararınızı Kâra Dönüştürecek 5 Öneri
Krizi Fırsata Çevirin: Zararınızı Kâra Dönüştürecek 5 Öneri

iyihisset.com

03 Eyl 2019

 
İş hayatı riskli bir süreçtir. Her zaman her şey planlandığı gibi gitmeyebilir. Bu da işletmelerin zarar etmesine neden olabilir. Bu tip süreçlerde kriz yönetimi önemlidir. Alınacak tedbirlerle kriz anları küçük zararlarla atlatılabilir. Hatta kriz anları kimi zaman doğru hamlelerle fırsata bile çevrilebilir. Kriz döneminde şirketleri rahatlatacak bazı tavsiyeler bulunuyor. Zararınızı kâra çevirmenize olanak tanıyacak 5 öneriyi yazdık.

1. Nakit akışını, yönetimini iyi planlayın
 
Kriz anlarında nakit akışının yönetimi çok kritiktir. Sıcak para gözden geçirilip borçlar ve alacaklar düzenlenmelidir. Stok ve kredi yönetimi gibi konular, bu süreçte dikkat edilmesi gereken noktalardır. Kriz anları, şirketle ilgili uzun vadeli kararlar almak için uygun zaman değildir. Bu nedenle nakit akışı planlanırken tedbirli olunmalı ancak çok uzun vadeli planlar yapılmamalıdır. Yine de elde olan nakit para tamamen tüketilmemeli ve en iyi şekilde değerlendirilmesi sağlanmalıdır. 

2. Dikkat çekici fiyatlandırmalar üzerinde durun
 
Kriz dönemlerinde şirketlerin yaptığı en büyük hatalardan biri, indirim kampanyaları düzenlemektir. Böyle dönemlerde yapılacak indirim hem marka değerine zarar verir hem de krizin daha da büyümesine sebep olabilir. Bu nedenle kriz dönemlerinde çok düşük fiyatların kullanıldığı indirim kampanyaları yerine, dikkat çekici fiyatlarla ürünleri pazar sunmak daha avantajlı olacaktır. Müşteri portföyünüze göre fiyatlarınızı 199,99 ve 149,99 gibi değerlerle daha çekici hale getirebilirsiniz. 

3. Maliyetleri ve giderleri azaltmaya çalışın
 
Kriz dönemlerinde zararınızı azaltmak için en verimli şeylerden biri de maliyetleri ve giderleri düşürmeye çalışmaktır. Özellikle şirket içerisinde yapılan harcamaların düşürülmesi, giderlerinizin bir bölümünün gelirinize eklenmesine olanak sağlar. Bu da tasarruf etmenizi ve krizin etkilerini bir nebze de olsun azaltmanızı sağlar. Ancak satışınıza yönelik kampanyalara yaptığınız yatırımlardan tasarruf etmeye çalışmamalısınız. Bu krizin daha da büyümesine neden olabilir. 

4. Bakış açınızı değiştirin
 
İçinden çıkamadığınız bir sorunla baş ederken belli bir noktada durup soruna farklı açıdan bakmak, detayları daha net görmenizi sağlayabilir. Şirketinizin yaşadığı kriz durumunda da bariz seçenekler yerine bakış açınızı değiştirerek krizle mücadele etmek için farklı yöntemler deneyebilirsiniz. Yeni bir ürün çıkarabilir, yeni bir pazara girebilir ya da şirketinizin yapısı hakkında yeni kararlar alabilirsiniz. Bu fikirler kriz anında gözünüzü korkutsa da yapacağınız yenilikle zararınızı kâra çevirmeniz mümkün.  

5. Yeni pazarları değerlendirin
 
Kriz anlarında, müşterilerinize ücretsiz deneme ürünleri dağıtarak piyasa hakkında fikir sahibi olabilirsiniz. Böylece talebin artacağı ürünleri pazara sokarak kâr elde edebilirsiniz. Bunun yanı sıra, kriz zamanlarında yeni satış kanalları oluşturmak krizi aşmanızı sağlayacak en temel yollardan biridir. Ürünlerinizi farklı pazarlarda test ederek geniş bir satış hacmi yakalamak için fırsat oluşturabilirsiniz. 

Kaynak:

http://www.hurriyet.com.tr/ekonomi/kobi/ekonomik-krizi-firsata-nasil-cevirebilirsiniz-40379208
https://www.entrepreneur.com/article/232848

  • 0
  • 0
  • 0
  • 0
  • 0
  • 0
  • 0
En Fazla 3 Tepki Verebilirsiniz

 

Kendinizi iyi hissettirecek kaliteli yaşam tavsiyeleri almak için kayıt olmak ister misiniz?

Kendinizi iyi hissettirecek kaliteli yaşam tavsiyeleri
almak için kayıt olmak ister misiniz?

Günümüzde ıslak mendiller, hızlı ve pratik bir temizlik aracı olarak sıklıkla tercih ediliyor.