Kripto Para İle Birikim Yaparken Siber Tehlikelerden Korunmanın Yolları

Buradasınız

Yaşa 15 Haziran 2021

kripto, para, bitcoin, siber, tehlike, risk

Tüm dünyada ve ülkemizde son dönemde hızla yaygınlaşan ve yeni ekonomik düzenin hayatımıza kazandırdığı en büyük değişimlerden biri olan kripto para, aynı zamanda dijital ortamda çok sayıda dolandırıcılık, siber saldırı ve farklı tehditleri de beraberinde getiriyor. Her geçen gün sayıları, türleri ve verdikleri hasarlar artan siber tehditler, kullanıcı zafiyetleri olmak üzere internete bağlı cihazlar ve farklı teknolojik cihazlardaki güvenlik açıklarını kullanıyorlar. Yeni bir birikim aracı olarak kabul edilen ve gelecekte de gündemi daha sık meşgul edeceğe benzeyen kripto paralara yatırım yaparken nelere dikkat etmek gerekiyor? İşte kripto dünyasında karşılaşabilecek siber tehditler ve korunma yolları…

Sahtelere dikkat etmelisin

kripto, para, bitcoin, siber, tehlike, risk

Her şeyin olduğu gibi kripto para borsalarında ve işlemlerinde de eş zamanlı olarak sahte birçok unsur ortaya çıktı. Sahte kripto para borsaları, kendilerini meşru bir değiş tokuş platformu gibi konumlandırıyorlar ve farklı yöntemlerle kullanıcılarını daha fazla yatırım yapmaya teşvik ediyorlar. Bazıları rakiplerine oranla daha fazla faiz ya da daha düşük ücretle satın alma imkanı da sunduğundan birçok kişi tarafından tercih ediliyor. Sen de herhangi bir dolandırıcılıkla karşılaşmamak için tanınmış, kurumsal ve büyük gruplara bağlı borsalarda işlem yapmayı tercih etmelisin. Ek olarak böyle durumla karşılaştığında hızla bunu ilgili makamlara da bildirmelisin.

Kimlik avcılarına dikkat

kripto, para, bitcoin, siber, tehlike, risk

Kripto ile paranı biriktirmeye ve çoğaltıp tasarruf elde etmeye çalıştığında karşılaşabileceğin en büyük siber tehditlerden biri de sanal kimlik avlama. Kripto dünyasında işlem yapmak için girilen kimlik bilgileri ve kişisel veriler farklı yöntemler kullanılarak kopyalanıyor ve kötü amaçlarla kullanılabiliyor. Özellikle e-mail, mesaj gibi yöntemlerle gönderilen maillerdeki bağlantılara tıklandığında, siber dünyada bilgilerin çalınabiliyor. Bunun için resmi kurumların sitelerinden, mutlaka farklı güvenlik programları eşliğinde bilgilerini paylaşmalı, bilmediğin yerden gelen her şeyi hemen silmelisin.

Oltacılar iş başında

kripto, para, bitcoin, siber, tehlike, risk

Kripto dünyasında en sık uygulanan korsanlık yöntemlerinde biri de oltalamadır. Senin kripto borsasında işlem yaptığını öğrenen dolandırıcılar, buradaki birikimlerine ve işlemlerine ulaşabilmek adına, son derece profesyonel şekilde hazırlanmış mesajları farklı kanallarla sana ulaştırıyorlar. Genelde e-mail uzantılarını değiştirerek, site kopyalayarak ya da gerçekçi gözüken arayüzlerle senin bilgisayarın ya da telefonuna girerek, casus yazılımlarla siber tehdit oluştururlar.

Herkese açık yerlerde işlem yapma

kripto, para, bitcoin, siber, tehlike, risk

Çok klişe gibi gözükse de internet yoluyla, bilgisayarın ya da telefonun üzerinden yaptığın işlemleri kafe, restoran, iş yeri kalabalık ve herkesin aynı wifi ağına bağlandığı yerlerde yapma. Bu noktalar da zaman zaman siber tehditlere açık hale gelebilir ve özellikle orada bulunan ağa yapılan bir saldırıda senin de bilgilerin rahatlıkla çalınabilir.

 Şifrelerini ayır ve düzenli olarak değiştir

kripto, para, bitcoin, siber, tehlike, risk

İnternet ortamında senin güvenliğini sağlayacak ve dolayısıyla kripto para borsalarındaki işlemlerinde de seni koruyacak yöntemlerden bir diğeri de şifrelerindir. Sadece harf  ya da rakamlar yerine farklı işaretleri barındıran şifreler oluşturman ve zaman zaman bu şifreleri değiştirmen çok önemli. Bu yöntemle kendini koruma altına alabileceğin gibi şifrelerinin ele geçirilmesi durumunda da onları değiştirerek olası siber tehditlerin de önüne geçebilirsin.

YORUM YAP

CAPTCHA
This question is for testing whether or not you are a human visitor and to prevent automated spam submissions.
2 + 0 =
Bu basit matematik problemini çözün ve sonucu girin. Ör: 1+3 için 4 giriniz.