Kredi Ödemenin Kolay Yolları

Buradasınız

Yaşa 17 Şubat 2016

kredi odemenin kolay yollari

Aklımıza parlak bir fikir gelir ve uygulamaya dökmek için sermayeye ihtiyaç duyarız. Ev ya da araba sahibi olmak, evlenmek ya da bir yakınımıza yardım etmek isteriz. Durumları çoğaltabiliriz ama uzatmanın bir manası yok, kredi almak zor değil, önemli olan krediyi zamanında ödeyebilmek. Zor olan şey ise, krediyi ödeyemiyorsak ne yapacağımıza karar vermek.

Klişe TV: Borç Yiğidin Kamçısıdır

borc yiğidin kamcısı

Postaya gelen zarflar pek güzel haberler vermiyorsa ve ödeyemediğiniz krediler uykularınızı kaçırıyorsa önce sakinleşin. Şimdiye kadar üstesinden geldiğiniz sorunları düşünün, muhtemelen maddi problemler aralarında en basit olanıydı. Üstelik ünlü finans yazarı Gail Vaz-Oxclade’in size birkaç önerisi var:

Kredi Kartlarınızla Ayrılık Yemeğine Çıkın

kredi kartı

Kredi kartlarınızı yanınıza alın ve kendinize son kez pahalı bir yemek ısmarlayın, o yemekten sonra artık onlardan ayrılacaksınız. Sadece nakit parayla yaşamayı öğrenmeniz gerekiyor.

Aylık bütçenizi şu şekilde bölmelisiniz:

%35 ev ihtiyaçlarına,

%15 borçlara,

%25 yaşamsal ihtiyaçlara,

%10 tasarrufa,

%15 ulaşıma ve diğer ihtiyaçlara.

Borçlarınız için yüzdeyi arttırmanız gerekiyorsa tasarruf, yaşamsal ihtiyaçlar ve ulaşım için ayırdığınız bütçeden kısın.

Faiz Oranları İçin Kredi Aldığınız Kurumla Bir Görüşün

faiz oranlari

Bazen faiz oranları o kadar yüksek olur ki, sadece onları ödeyebildiğiniz için çıkmaz sokağa dalmış olursunuz. Kredi vereninizle bir görüşün, olumsuz geçerse borcunuzu ödeyebilmek için başka kurumlarla daha düşük faiz oranıyla anlaşın.

Kredi Çekmeden Önce

kredi cekmeden

Belirsizlik; hayatın bir gerçeği, yarın neler getirir, kim bilebilir? İşlerin her zaman yolunda gitmeyebileceğini unutmayın, kredi çekmeden önce geleceğinizi güvene alın. QNB Sigorta’ın Kredi Ödeme Güvencesi Yıllık Hayat Sigortası ile tüm risklerden korunun.

 

Çalışmak Artık Sizin Önceliğiniz

calismak

İşinize dört elle sarılın, hiçbir ek gelir fırsatını kaçırmayın. Kötü bir dönemdesiniz ve atlatabilmeniz için dirayetli olmanız gerekiyor.

Borçlarınızı Listeleyin

borclarinizi

Kredi ödeyememenin nedenlerinden biri, insanların borçlarına yeterince dikkat etmeyip biriktiklerini fark etmemesi, bunu unutmayın. Tüm borçlarınızı bir deftere yazın, ödeme planınızı çıkarın ve o ödeme planından asla şaşmayın.

Size Para Harcatan Zevklerinizi Şimdilik Raflara Kaldırın

size para

Eğlence sektörüne ayırdığınız bütçeyi olabildiğince kısmalısınız. Tatil yapmayı düşünmeyin, stres atmak için hobiler edinin. Mesela ahşap oymacılığı ya da origami gibi. Üstelik edindiğiniz hobiler size ek gelir getirebilir.

Oyuncaklarınızdan Vazgeçin, Geleceğe Umutla Bakın

oyuncaklarınız

Size ekstra gelir getirebilecek eşyalarınızı, varsa arabanızı satmayı düşünün. Onlardan ayrılmaktan korkmayın, eğer borçlarınızı vaktinizde ödeyemezseniz zaten onları almaya geliyorlar. Umudunuzu asla yitirmeyin, çünkü sizi engelleyebilecek tek şey karamsarlık.

YORUM YAP

CAPTCHA
This question is for testing whether or not you are a human visitor and to prevent automated spam submissions.
4 + 15 =
Bu basit matematik problemini çözün ve sonucu girin. Ör: 1+3 için 4 giriniz.