KOBİ'ler İçin Pandemi Günlerinde Ayakta Durmanın 7 Yolu

Buradasınız

Yaşa 08 Ocak 2021

Günlük hayata dair alışkanlıkları değiştirmeye devam eden koronavirüs salgını, ekonomiyi de ciddi ölçüde etkilemeyi sürdürüyor. Salgının ekonomik etkilerini en çok hissedenlerin başında ise son verilere göre Türkiye’deki işletmelerin yüzde 99,8’ini, istihdamın yüzde 73’ünü, ihracatın ise yüzde 55’ini oluşturan KOBİ’ler geliyor. Peki, ekonominin lokomotif gücü olan KOBİ'ler pandemi günlerini daha az zararla nasıl atlatabilir? Detaylar yazımızda...

Değişen müşteri beklentilerini görmek

Pandemi sürecinin getirdiği yeni yaşam tarzını ve değişen jenerasyonların beklentilerini analiz edemeyen KOBİ'ler, büyüyememe, müşteri ve gelir kaybı gibi önemli sorunlarla karşı karşıya kalmaktadır. KOBİ'ler, müşteri memnuniyetini ve beklentilerini merkeze koymalı, müşterilerinin ihtiyaçlarına anlık yanıtlar sunma kabiliyetine erişmelidirler. Her memnun müşterinin işletmeye yeni müşteriler kazandıracağı, memnun olmayan her müşterinin ise potansiyel müşterilerin kaybına neden olacağı unutulmamalıdır.

Pazarlamayı ertelememek

KOBİ’lerin yaptığı belki de en kritik hataların başında pazarlamayı önemsememek gelmektedir. KOBİ'’nin ürettiği ürün ya da sunduğu hizmet ne kadar iyi olursa olsun, doğru hedef kitlelere, doğru yöntemlerle ulaşmak için pazarlama kritik önem taşımaktadır. Özellikle de pandemi döneminde... Bu dönemde KOBİ'’ler pazarlamayı bir gider kalemi olarak değil, gelir kalemi olarak görmeli, mevcut bütçelerinden pazarlama çalışmalarına mutlaka pay ayırmalıdırlar.

Dijital dünyada aktif olmak

Son araştırmalara göre Türkiye’de 16-74 yaş grubunda yer alan vatandaşların %79 internet kullanıcısı durumunda. Öte yandan ülke nüfusunun hemen hemen %75’i ise aktif olarak dijital dünyada vakit geçiriyor. Özellikle de karantina süreci ile birlikte insanların daha fazla zaman geçirdiği dijital dünya, ürün ve hizmetlere dair tanıtımlar ve reklamlar için önemli bir potansiyele sahip. Bu bilinçle KOBİ’ler başta dijital mecralar olmak üzere, iş, ürün ve hizmetleriyle ile uyumlu tüm platformlarda yer almalı ve dijital dünyaya küçük de olsa bütçeler ayırmalıdır.

Web sitesine yatırım yapmak

Web siteleri, müşterilerin KOBİ’ler hakkındaki bilgilere hızlı ve kolay erişimini sağlar. Bu nedenle web sitesi olmayan KOBİ’ler en kısa sürede gerekli adımları atmalı, web sitesi mevcut olan KOBİ’ler ise güncel trendlere uygun olarak sitelerini geliştirmelidir. Ayrıca KOBİ’ler web sitelerinde “teklif formu” kullanarak müşterilerinden talep toplayabilir, teklifler sunabilir ve yeni müşterilere ulaşarak gelirlerini artırabilirler.

Mobili ihmal etmemek

Türkiye nüfusunun %80’i olarak tanımlanabilecek büyük bir kitle gününü mobil cihazlarda geçiriyor. Mobil internet trafiği pandemi döneminde her geçen gün hızla artış gösteriyor. KOBİ’ler web sitelerini bu bilinçle tasarlamalı, sitenin mobil cihazlara uyumlu bir tasarıma sahip olmasını ve mobil versiyonunun bulunmasını öncelik olarak görmelidir.

Çalışanları önemsemek

Özellikle kritik dönemlerde bir işletmenin en güçlü yanlarından biri, çalışan iş gücüdür. KOBİ’ler pandemi döneminde yalnızca ürün ve hizmetlerin üretimine ve satışına değil, çalışan iş gücünün verimliliğine ve motivasyonunu da odaklanmalıdır. İşletme, pandemi döneminde en iyi verimliliği yakalamak için personelin motivasyonunun artırılması yönünde çalışmaları yönetim süreçlerine dahil etmelidir.

İş birliklerine ağırlık vermek

Pandemi döneminde her işletmenin farklı sektörlerden iş birliklerine daha fazla ihtiyacı olduğu unutulmamalıdır. KOBİ’ler iş alanlarını büyütmek için iş birliklerine açık olmalı, farklı sektördeki işletmelerle iş birlikleri yapmayı iş süreçlerinde merkeze koymalıdır. Bu iş birlikleri hem işletmeye gelir sağlayacak hem de mevcut ve potansiyel müşteriler nezdinde iletişime katkı sunacaktır.

Şirketinizin geleceği için sigorta yaptırın

Pandemi günleri bir yandan sağlığımızı olumsuz etkilerken bir yandan da ekonomik dengeleri alt üst etti. Özellikle orta gelir grubunda yer alan KOBİ’ler, bu süreci oldukça sıkıntılı geçiriyorlar. Böyle durumlarla karşılaşmamak ve önceden hazırlıklı olmak için siz de farklı sigorta ürünleriyle zor günler için önceden bir adım atabilirsiniz.

QNB Sigorta’nın %6’ya varan akaryakıt indiriminden araç periyodik bakım hizmeti indirimine, iş yeri dezenfeksiyon hizmetinden KOSGEB ve hukuksal danışmanlık hizmetlerine kadar birçok ücretsiz ve indirimli avantajı sunduğu sigortasıyla, KOBİ’lerin hayatlarını kolaylaştırıyor. KOBİ’lerin kritik dönemlerde yanında olmayı amaçlayan KOBİmin Yanında Hayat Sigortası hakkında detaylı bilgi almak için tıklayın.

 

 

YORUM YAP

CAPTCHA
This question is for testing whether or not you are a human visitor and to prevent automated spam submissions.
11 + 7 =
Bu basit matematik problemini çözün ve sonucu girin. Ör: 1+3 için 4 giriniz.