Ana içeriğe atla

Birikim

Şuan Çok Popüler

Yüksek Etkileşimli

Yazarların Gözdesi

KOBİ'ler İçin Birikim Yapmanın Etkin Yolları
KOBİ'ler İçin Birikim Yapmanın Etkin Yolları

iyihisset.com

19 Şub 2021

Geride bıraktığımız yıl başlayan ve etkilerini günümüzde de sürdüren pandemiden en çok etkilenen kesimlerin başında KOBİ'ler geliyor. Özellikle Türkiye gibi gelişmekte olan ekonomilerde lokomotif görevi gören KOBİ'lerin kritik dönemlerdeki birikimleri, içinde bulunulan kritik dönemlerden daha kolay ve hızlı sıyrılmalarına neden oluyor. KOBİ'lerin ayakta kalmasına olanak sağlayan birikimleri yapabilmeleri için 5 etkili yöntem bu yazımızda.

Bütçe yönetimini merkeze koyun

Her şeyin başı bütçe yapmaktan geçiyor. Gereksiz yapılan harcamalar birikim yapmanın önündeki en büyük engeldir. Unutmayın parasını yöneten hayatını da yönetir. KOBİ'ler için de durum bu şekildedir. KOBİ'lerin birikim yapabilmeleri için mevcut kaynaklarını nereye harcadıklarını net belirlemeleri gerekiyor.

Doğru yatırım araçlarını kullanın

Doğru bütçe yönetimi sağlandıktan ve gelir-gider kalemleri net olarak ortaya konduktan sonra birikimin hangi yatırım araçlarına yapılacağı önem taşıyor. Bu konuda mümkünse bir uzmandan yardım almak, kulaktan dolma bilgilerle ilerlememek önem taşıyor.

Geleceği düşünerek hareket edin

Ekonomilerin can damarını oluşturan KOBİ’ler zaman zaman içerisinde bulundukları sektörün genel durumu, ulusal ya da uluslararası arenada meydan gelen değişimler ya da şirket olarak atılabilecek yanlış adımlar nedeniyle zor duruma düşebiliyorlar. Bunun önüne geçmek ve gelecekte ortaya çıkabilecek olumsuz durumlara karşı hazırlıklı olmak için siz de bugünden farklı önlemler almayı ve hazırlık yapmayı ihmal etmeyin.

Hemen her ekonomide çok önemli bir paya ve yere sahip olan KOBİ’lerin güçlü, sürdürülebilir ve sağlam bir yapıya kavuşması dikkat edilmesi gereken noktalardan biri. Siz de KOBİ’nizi güvence altına almak ve gelecekte daha emin adımlar büyümek için QNB Sigorta’nın sunduğu KOBİmin Yanında Hayat Sigortası’nı yaptırabilirsiniz. Akaryakıt indirimlerinden periyodik araç bakımlarına, iş yeri temizlik ve dezenfeksiyonlarından farklı danışmanlıklara kadar birçok hizmete ücretsiz ya da indirimli ulaşabileceğiniz KOBİmin Yanında Hayat Sigortası, hayatın içerisindeki farklı risklere karşı maddi güvenceler de sağlıyor.

Gelirinizin en az %10’unu birikime ayırın

Doğru bütçe yönetimini sağladıktan ve kararlı bir şekilde birikim amacınızı ortaya koyduktan sonra her ay mutlaka gelirinizin %10'nunu birikime ayırın. Mümkün olan durumlarda yüzde oranını artırmaya çalışın.

21 kuralını unutmayın

Biriktirmek bir alışkanlıktır ve alışkanlıklar tekrarlanarak kazanılır. Araştırmalar gösteriyor ki bir şeyi alışkanlık haline getirmek için en az 21 defa tekrarlamak gerekiyor. Bu alışkanlığı şirket olarak kazanmanız için 21 ay hiç ara vermeden biriktirmeye odaklanın.

  • 0
  • 0
  • 0
  • 0
  • 0
  • 0
  • 0
En Fazla 3 Tepki Verebilirsiniz

 

Kendinizi iyi hissettirecek kaliteli yaşam tavsiyeleri almak için kayıt olmak ister misiniz?

Kendinizi iyi hissettirecek kaliteli yaşam tavsiyeleri
almak için kayıt olmak ister misiniz?

Günümüzde ıslak mendiller, hızlı ve pratik bir temizlik aracı olarak sıklıkla tercih ediliyor.