Ana içeriğe atla

Birikim

Şuan Çok Popüler

Yüksek Etkileşimli

Yazarların Gözdesi

Kişisel Zevklerinize Para Ayırmak İçin Yapabileceğiniz 5 Şey
Kişisel Zevklerinize Para Ayırmak İçin Yapabileceğiniz 5 Şey

iyihisset.com

03 Şub 2020

Günümüzde birçok insan, birikim yapamamaktan ve kişisel zevklerine para ayıramamaktan şikayet ediyor. Oysaki hobilerinize ve kişisel zevklerinize para ayırmak, düşündüğünüz kadar zor değil! Bütçenizi planlarken dikkat edeceğiniz birkaç kural ve günlük hayatınızda değiştireceğiniz minik alışkanlıklar sayesinde siz de paranızı kolayca biriktirebilir, dilediğiniz hobiniz için gönül rahatlığıyla harcayabilirsiniz. Ayrıca Akıllı Hayat Sigortası sayesinde hem gelecek planlarınızı hem de sevdiklerinizi bugünden koruma altına alabilirsiniz.

Kişisel zevklerinize para ayırmanın yöntemlerini sizler için yazdık. İşte kendinize para ayırabilmek için izlemeniz gereken 5 yol...

 

1. Bütçe planlaması yapın

Bütçe yönetimi yapmanın en önemli kurallarından biri de düzgün bir bütçe planlaması yapmaktır. Bütçe planlamasını gelirlerinizin durumuna göre aylık ya da haftalık olarak yapmanız mümkün. Tabii kira ya da fatura gibi giderler aylık olarak ödendiği için haftalık planlardansa aylık planları tercih etmek çok daha sağlıklı olacaktır. Aylık olarak elinize geçen paranın detaylı bir hesaplamasını yapabilir, sabit giderlerinizi düştükten sonra size kalan para miktarını kolaylıkla görebilirsiniz. Bu paranın makul bir kısmını ise kişisel zevklerinize ayırmanızda hiçbir sıkıntı yok! Tabii ayırdığınız tutarın üstüne çıkmamanız da oldukça önemli!

 

2. Gereksiz harcamalardan kaçının

Dilediğiniz bir alanda para harcamanın en sağlıklı yollarından biri de yaptığınız harcamaları gözden geçirmek ve gereksiz harcamalardan kaçınmaktır. İhtiyacınız olmadığı halde alışveriş yapıyorsanız ya da hiç gitmediğiniz spor üyeliklerine sahipseniz bu harcamaları gözden geçirmenin vakti gelmiş demektir! Bu gibi gereksiz harcamalardan kısarak elde edeceğiniz parayı kişisel zevkleriniz için harcayabilir, sizi daha mutlu eden alanlara yönlendirebilirsiniz.

 

3. Ödeme planı oluşturun

Eğer kredi kartı borcu gibi çeşitli borçlara sahipseniz ve bu borçları ödemek için hiçbir ödeme planınız yoksa kişisel zevklerinize veda etmeniz an meselesi! Hobilerinize ve kişisel zevklerinize vakit ve bütçe ayırmak istiyorsanız öncelikle borçlarınızı hafifletmeniz şart. Borçlarınızı hafifletmenin en etkili yollarından biriyse işe yarar bir borç ödeme planına sahip olmak! Bunun için bir uzmandan yardım alabilir ya da tıpkı bütçe planlamasında yaptığınız gibi bir ödeme planı oluşturabilirsiniz.

 

4. Ek gelir yöntemlerini araştırın

Bütçe ve ödeme planınızı oluşturdunuz, hatta gereksiz harcamalarınızı da azalttınız ancak elde ettiğiniz gelir hala kişisel zevkleriniz için yeterli değil. Bu gibi durumlarda öncelikle objektif olmakta fayda var. Kişisel zevklerinizin çok uçuk zevkler olmadığına ve gelirinizle doğru orantılı olduğuna emin misiniz? Cevabınız evetse hiçbir sorun yok! Eğer üzerinize düşen tüm sorumlulukları yerine getirdiğiniz ve karşılanabilir kişisel zevklere sahip olduğunuz halde yine de hobilerinize para ayıramıyorsanız bu durumda ek gelir yöntemlerini araştırmaya başlayabilirsiniz.

 

5. Kendinize kurallar ve hedefler koyun

Çeşitli harcamalarınızdan kısmak ve kişisel zevklerinize para ayırmak, başlangıçta oldukça zor gelebilir. Bu gibi durumlarda sizi gereksiz harcamalardan koruyacak kurallar ve motivasyonunuzu arttıracak hedefler bulmalısınız. Örneğin; 2 hafta boyunca dışarıdan yemek yemeyi sınırlandırabilir, 2 haftanın sonunda güzel bir yemekle kendinizi ödüllendirebilirsiniz. Bu gibi sınırlandırmalar ve ödüller, harcama düzeninizi oturtana kadar belirlediğiniz çizgilerin dışına çıkmamanız için size yardımcı olacaktır.

 

Kaynak:

https://www.cnnturk.com/fotogaleri/ekonomi/genel/iste-dusuk-maasla-para-biriktirmenin-9-yolu

http://www.yeniisfikirleri.net/kolay-para-biriktirmek-icin-45-yontem/

  • 0
  • 0
  • 0
  • 0
  • 0
  • 0
  • 0
En Fazla 3 Tepki Verebilirsiniz

 

Kendinizi iyi hissettirecek kaliteli yaşam tavsiyeleri almak için kayıt olmak ister misiniz?

Kendinizi iyi hissettirecek kaliteli yaşam tavsiyeleri
almak için kayıt olmak ister misiniz?

Günümüzde ıslak mendiller, hızlı ve pratik bir temizlik aracı olarak sıklıkla tercih ediliyor.