Kakebo Yöntemiyle Ev Ekonomisine Japon Dokunuşu

Buradasınız

Yaşa 29 Ekim 2019

Harcamalarınızı düzenli bir şekilde takip etmek; neye, ne kadar harcadığınızı bilmenize yardımcı olur. Paranın mükemmel bir şekilde organize edilmesini ve harcamaların kayıt altına alınmasını hedefleyen Japon geleneği Kakebo, tasarruf yapmak isteyen ve gereksiz harcamalardan kaçınanlar için mükemmel bir seçenek. Peki bu eski Japon geleneğini ev ekonominize nasıl uygulayacağınızı biliyor musunuz? İşte ev ekonomisinde Kakebo geleneğini uygulamak için bilmeniz gerekenler!

 

Kakebo yöntemi nedir?

1900’lü yılların başında yaygınlaşmaya başlayan Japon geleneği Kakebo, paranın mükemmel bir şekilde organize edilmesini hedefler. Günümüzde Japonya’da birçok ailenin uyguladığı bu yöntem, ev harcamaları için en etkili tasarruf metodu olarak kabul edilir. Hem gelir hem de gider kaydetme sistemi olarak kullanabileceğiniz Kakebo, bütçenizi dengeler ve gereksiz harcama yapmanızı önler.

 

Kakebo yöntemi nasıl işler?

Kakebo yöntemiyle birikim yapabilmek için ayın başında sabit giderlerinizi ve toplam gelirinizi not almanız gerekir. Ardından bu verilerden yola çıkarak hesaplamalarınızı yapabilirsiniz. Temel giderlerden ve diğer harcamalarınızdan oluşan toplam masrafı, toplam gelirinizden çıkartarak birikim yapmanız için geriye kalan parayı bulabilirsiniz. Eğer ev harcamalarından tasarruf etmek istiyorsanız belirlediğiniz tasarruf miktarını da harcamalarınızla beraber toplam gelirden düşmeniz gerekir. Ek olarak ay boyunca günün veya haftanın tüm masraflarını not almanız gerektiğini de unutmayın. Bu şekilde tüm harcamalarınızı kayıt altına alabilirsiniz.

 

Kakebo yöntemini nasıl organize etmelisiniz?

Kakebo organizasyonu yaparken gıda, ulaşım, sağlık, eğlence ve acil durumlar gibi birçok farklı kategori yaratmanız gerekir. Yarattığınız her kategoride günlük harcamalarınızı kaydetmeye özen göstermelisiniz. Bu sayede ne kadar para harcadığınızı ve geriye ne kadar paranızın kaldığını görebilirsiniz. Ayrıca bu tarz kategoriler yaratmak, hangi alanda ne kadar para harcadığınızı ve hangi harcama kalemlerinde kendinizi biraz daha sınırlamanız gerektiğini hesaplamanıza yardımcı olur.

 

Kakebo yönteminin ev ekonomisine etkileri nelerdir?

Kakebo tekniğinde başarı elde etmenin tamamen sizin disiplininize bağlı olduğunu belirtelim. Tekniği başarıyla uygulamak için birikim yapabilmenin yanı sıra, irade gücünüzün de sağlam olması gerekir. Örneğin, daha fazla kıyafet almama hedefiniz varsa bu hedefe sadık olmanız gerekir. Hedefleriniz konusunda ısrarcı ve kararlı olmak Kakebo’nun kilit prensiplerinden biridir. Dolayısıyla gereken iradeyi ve kararlılığı gösterdiğinizde Kakebo, ev ekonomisini yönetmenin en etkili yollarından biri olacaktır.

 

Kaynak:

https://sagligabiradim.com/bu-japon-yontemi-ile-birikim-yapmayi-ogrenin/

YORUM YAP

CAPTCHA
This question is for testing whether or not you are a human visitor and to prevent automated spam submissions.
1 + 2 =
Bu basit matematik problemini çözün ve sonucu girin. Ör: 1+3 için 4 giriniz.