Kakebo Yöntemi ile Birikim Yapın

Buradasınız

Yaşa 30 Ocak 2023

Japon, Kakebo, yöntem, tasarruf, birikim

Günümüzün sürekli değişen ve giderek de zorlaşan ekonomik ortamında para biriktirmek ve tasarruf yapmak belki de hiç olmadığı kadar zor hale geldi. Küçük birikimlerle gelecek için yatırım yapmak ve tasarruf etmenin de önemi büyük. Bu konuda uygulayabileceğin birçok farklı yöntem de mevcut. Temel olarak Japonya çıkışlı olan ve paranın nasıl elde tutulacağı ve biriktirilebileceği felsefesi üzerine kurulu olan Kakebo yöntemini de deneyebilirsin. Tüm yaptığın harcamaları, gelirleri ve giderlerini kayıt altına alarak buradan nasıl tasarruf yapabileceğin üzerine odaklanan bu yöntemle özellikle ev ekonomisini düzenleme konusunda büyük adımlar atabilirsin. İşte Kakebo yönteminin detayları…

Bir Japon geleneği Kakebo yöntemi nedir?

Japon, Kakebo, yöntem, tasarruf, birikim

Para biriktirmek için kullanılan Kakebo, ilk olarak Japonya’da 1900’lü yılların hemen başında uygulanmaya başladı. Temel amacı küçük yaşlardan itibaren tasarruf öğretmek ve bunu bir yaşam tarzı haline getirmek üzerine kurulu bir sistem olan Kakebo, özellikle bu ülkede aile ekonomilerinin doğru yönetilmesi için tercih ediliyor. Para akışının kontrol altına alınması ve her adımın bir kenara not edilerek gelecek için buradan bir birikim yapılması esasına dayanan Kakebo, bir çeşit bütçe dengeleme sistemidir. Burada en çok dikkat edilen nokta ise bir şeyi satın alırken “Buna gerçekten ihtiyacım var mı?” sorusunu kendine yöneltmek ve adımını buna göre atmak olarak öne çıkıyor. Eğer alınması istenen şeye ihtiyaç yoksa bu alım yapılmıyor ve o miktar bir kenara ayrılıyor. Bu şekilde de ailenin bütçesinin dengelenmesi sağlanıyor.  

Kakebo yöntemi ile para biriktirebilirsin

Japon, Kakebo, yöntem, tasarruf, birikim

Kakebo yönteminde asıl dikkat edilen konulardan biri de hedef koymak. Aylık gelir ve gider dengesinden hareketle kendine hedef koyabilir ve buna sadık kalarak birikim yapabilirsin. Her şey yazılı ve kayıtlı olduğundan da sistemde herhangi bir kaçak ya da aşırı harcama olmadan yoluna devam edebilirsin. Aylık olarak harcamak zorunda olduğun miktarı gider olarak çıkardığında geriye kalan paradan bir miktarını kenara ayırarak birikim yapabilirsin. Temel giderlerden ve diğer harcamalarınızdan oluşan toplam masrafı, toplam gelirinizden çıkartarak birikim yapmanız için geriye kalan parayı bulabilirsiniz. Kelime anlamı olarak da “ev bütçesi için muhasebe defteri” anlamına gelen Kakebo, sadece ev ekonomisi için değil, hayatın genelinde ve tüm finans sistemlerinde kullanılabilir bir yapı sunuyor.

Kakebo yöntemi nasıl çalışıyor?

Japon, Kakebo, yöntem, tasarruf, birikim

Kakebo yönteminde ilk yapman gereken uygun bir defter almak ve öncelikli olarak ortalama aylık giderlerini buraya not etmek. Ardından da aylık olarak ortalama gelirlerini bir yere yazmak. Ardından da günlük ya da haftalık olarak harcamalarını alt alta yazmak ve kayıt altına almak. Birkaç ay sonra bu sisteme bakarak nerede kısıntıya gidebileceğini ve hangi noktalarda birikim yapabileceğini çok daha iyi kestirebiliyorsun. Dikkat etmen gereken en önemli nokta günlük harcamalarını herhangi bir atlama yapmadan kontrol etmen. Gıda, ulaşım, sağlık, eğlence ve acil durumlar gibi birçok farklı kategorideki harcamalarını düzenli olarak not etmeye özen göstermelisin. Bu sayede ne kadar para harcadığını ve geriye ne kadar paran kaldığını görebilirsin. Bu da sana tasarruf etmek için bir fırsat yaratacaktır.

Kakebo yönteminin ev ekonomisine etkileri de büyük

Japon, Kakebo, yöntem, tasarruf, birikim

Kakebo tekniğinde birikim yapmanın ve başarıya ulaşmanın kilit faktörü disiplin. Bu tekniği başarı ile uygulamak ve bir felsefe olarak hayatına adapte etmek istersen disiplinli bir şekilde not almanın, hesap yapmanın ve her adımı kayıt altına almanın önemi büyük. Örneğin, daha fazla kıyafet almama hedefin varsa bu hedefe sadık olman gerekir. Hedefler konusunda ısrarcı ve kararlı olmak Kakebo’nun kilit prensiplerinden biri. Dolayısıyla gereken iradeyi ve kararlılığı gösterdiğinde Kakebo, ev ekonomisini yönetmenin de en etkili yollarından biri olacak. Yapacağın fazla harcamaların önüne geçerek ev ekonomisinin daha iyi yönetilmesi sağlayabilirsin.

Birikim yapmak ve mali olarak tasarruf etmek geleceğin için bugünden atabileceğin en önemli adımlardan biri. Bunun için Kakebo gibi uygulayabileceğin çok sayıda yöntemi deneyebilir ve küçük birikimlerle gelecekte büyük farklar yaratabilirsin. Bu noktada QNB Sigorta’nın sunduğu Elit Bireysel Emeklilik Planını da tercih edebilirsin. Bugünden yapacağın küçük birikimleri alacağın devlet katkısı ile daha da büyüterek geleceğin için tasarrufta bulunabilirsin.

YORUM YAP

CAPTCHA
This question is for testing whether or not you are a human visitor and to prevent automated spam submissions.
3 + 3 =
Bu basit matematik problemini çözün ve sonucu girin. Ör: 1+3 için 4 giriniz.