Japonların Birikim Metodu Kakeibo ile İlgili Bilmen Gerekenler

Buradasınız

Yaşa 30 Eylül 2021

kakeibo, tasarruf, birikim, para, maddi, japon

Bugünlerde ekonomi ve para denildiğinde akla ilk gelenler tasarruf ve birikim oluyor. Gelecekte daha rahat ve huzurlu bir hayat yaşamak için bugünden küçük küçük birikimler yapmak büyük önem taşıyor. Hemen her keseye uyacak birçok farklı birikim ve tasarruf yöntemi mevcut. Sen de bunların içerisinde son dönemde popülerliği artan ve köklü Japon geleneğinin bir parçası olan Kakeibo metodunu deneyebilirsin. Her masrafı ve gideri kayıt altına alarak gereksizleri atma ve katkı sağlayacak alanlara yöneltmeyi hedefleyen Kakeibo’nun detaylarını bu yazımızda bulabilirsin.

Kakeibo yöntemi nedir?

kakeibo, tasarruf, birikim, para, maddi, japon, kadın, hesap

Japonca’da kelime anlamı “hane halkı finans günlüğü” ya da “bütçe defteri” olan Kakeibo, ev içerisinde yapılan her bir masrafı kayıt altına almaya, haftalık ya da aylık planlar yaparak fazla harcama yapılan noktaları belirlemeye ve buradan da hedef koyarak tasarruf etmeye dayanıyor. Hem kendine hem de aileye birçok basit soru sorarak yapılan bu yöntemde param ne kadar, ne kadar birikim yapmak istiyorum, ne kadar harcıyorum ve neleri değiştirmem lazım soruları temel noktaları oluşturuyor.

Kakeibo için nelere ihtiyacınız var?

kakeibo, tasarruf, birikim, para, maddi, japon, erkek, hesap

İlk ortaya çıktığında Japonya’daki ev kadınları tarafından sıkça uygulanan bir sistem olan Kakeibo, ev bütçesinin akıllıca ve pratik şekilde yönetilmesine dayanıyor. Bu yöntemde ihtiyaç duyacakların ise sadece bir defter ve kalem. Haneye giren her gelir ve yapacağın her türlü harcamayı buraya not ederek geriye doğru bir arşiv oluşturman ve buradan yola çıkarak kendine hedefler belirlemen yeterli olacaktır.

Kakeibo yöntemi nasıl uygulanır?

kakeibo, tasarruf, birikim, para, maddi, japon, kadın, erkek

İlk olarak 1900’lü yılların başında Japon kadın gazeteci Motoko Hani tarafından ortaya atılan bir yöntem olan Kakeibo’yu uygulayabilmek için sabit kazancını, gelirini, harcamalarını ve birikim hedeflerini belirlemen gerekiyor. Ardından bunları defterine not ettikten sonra attığın her adımı, gün gün buraya yazıyorsun. Sonrasında belirlediğin bir hedefe ulaşmak için hangi harcamandan kısacağını netleştiriyorsun. Örneğin yeni bir araba almak için biriktireceğim parayı, aylık dergi giderinden düşeceğim gibi bir hedef seçiyorsun.

Nasıl tasarruf edebilir ve birikim yapabilirsin?

kakeibo, tasarruf, birikim, para, maddi, japon, kadın, erkek, hesap

Yüz yılı aşkın süredir bir birikim ve tasarruf metodu olarak uygulanan Kakeibo’nun temelinde ihtiyaç duyulmayan herhangi bir şey için harcama yapılamaması yatıyor. Kakeibo, bir ailenin ya da bireyin harcamalarını; yaşamı sürdürmek için olanlar, lüks için olanlar, kültür sanat için olanlar ve beklenmeyen durumlar için olanlar olmak üzere kategorilere ayırıyor. Sen de bu kategorileri kendi gelir durumun ve yaşam tarzına adapte ederek harcamalarını çıkarabilir ve tasarruf etmeye bugünden başlayabilirsin.

Tasarruf etmek ve geleceğin için birikim yapmak için uygulayabileceğin en etkili yöntemlerden biri de Kakeibo olabilir. Bunun yanında bugün sahip olduğun yaşam standartları ve alışkanlıklarını gelecekte de devam ettirmek için bugünden küçük küçük birikimler yapman da önemli. Bunun için giriş aidatı ve yönetim gideri kesintisi ödemeyeceğin, Devlet katkısı ile de daha fazla birikim yapabileceğin Cigna Elit Bireysel Emeklilik Planı’nı seçebilirsin.     

YORUM YAP

CAPTCHA
This question is for testing whether or not you are a human visitor and to prevent automated spam submissions.
1 + 16 =
Bu basit matematik problemini çözün ve sonucu girin. Ör: 1+3 için 4 giriniz.