Cigna Finan Hemen Bilgi Al

Hayatınızı Daha Kolay ve Keyifli Yapacak 8 Basit Öneri

YAŞA07 Mayıs 2017

Hemen hemen hepimiz günlük hayatın koşturmacası ve yoğunluğu içerisinde birçok şeyi yapmak için fırsat bulamıyoruz. Sabahın ilk ışıkları ile birlikte güne hızlı bir adım atarak, son derece aktif ve yoğun bir şekilde işlerimize koşturuyor, bir şeyler yetiştirmeye çalışıyor ve çoğu zaman akşamın nasıl geldiğini bile anlayamıyoruz. Sanki sonu gelmeyecek gibi duran bir tempoda hayatlarımıza devam ediyoruz. Çalışmak güzel, koşturmak güzel ancak bunu yaparken de yaşamlarımızı biraz daha kolay ve keyifli hale getirecek adımları atmak da yine bizim elimizde. Biraz motivasyon, cesaret, küçük değişiklikler ve biraz çaba ile birlikte çok daha keyifli günler geçirmemiz mümkün. Bunun için hayatımıza kolaylıkla adapte edebileceğimiz, yaptıkça hem daha çok keyif alacağımız hem de yepyeni şeyler öğreneceğimiz birkaç önerimiz var sizlere.

Hobiler edinin

hobi edinmek

Sizi günlük hayatın stresinden biraz osun uzaklaştıracak ve keyifli vakit geçirmenizi sağlayacak hobiler edinebilirsiniz. Kendinizi çok yormayacak hobiler edindiğinizde; zaman içerisinde zihninizi dağıtacak ve günü daha verimli geçirdiğinizi hissedeceksiniz. Örneğin maket oyuncaklar yapabiliriz, biraz bol parçalı bir yapboz kurabilir, evinizde uygun bir alan varsa çiçek büyütebilirsiniz. Sadece ev içinde kalmayacak şekilde bir enstrüman çalmak için kursa gidebilir ya da bir koroya da yazılabilirsiniz. Belki de içinizdeki cevheri keşfetme vaktiniz gelmiştir.

Bir yabancı dil öğrenin

yeni dil öğrenmek

Bir lisan bir insan prensibinden hareketle kalan boş vakitlerinizi bir yabancı dil öğrenmeye ayırabilirsiniz. Yeni bir dili öğrenmek, onu konuşan yepyeni kültürleri ve insanları tanımanızı sağlayacaktır. Yeni insanlarla tanışmanıza, yeni lezzetler tatmanıza, farklı dillerde yazılmış kitaplar okumanıza, filmler izlemenize, şarkılar dinlemenize olanak verecektir. Ayrıca bu dilin dünya üzerinde konuşulduğu ülkelere, şehirlere ve bölgelere gitmeniz için de size cesaret verecektir. Bir yabancı dil öğrenmek için online olarak da yardım alabileceğiniz, üstelik ücretsiz de olan birçok kaynak var. Biraz daha profesyonel bir yaklaşım isterseniz bir kursa yazılarak istediğiniz dili öğrenmeniz de mümkün.

Topluma destek olabilirsiniz

topluma destek olmak

Sivil toplum alanında faaliyet gösteren bir kuruma üye olarak onlara ücretsiz destek olabilirsiniz. Sizi manevi olarak da rahatlatacak bu çalışma için farklı kollarda çalışan bir kuruluş bulmanız mümkün. Bu şekilde hem ihtiyacı olanlara destek olabilir hem de vaktinizi çok önemli bir işe ayırabilirsiniz. Belediyeler de bu alanda kapısını çalabileceğiniz merkezler arasında.

Her gün farklı bir rota deneyin

yenilik

İşe ya da eve giderken ve tabi dönerken her gün farklı bir rota üzerinden gitmeye ne dersiniz? Bu şekilde hem yaşadığınız şehrin gizli kalmış yönlerini keşfedebilirsiniz hem de gelecekte işinize yarayabilecek yeni mekanlar öğrenebilirsiniz.

Bir kitap kulübüne üye olun

kitap kulübü

Kitap okumak bir hobiden ziyade bir yaşam biçimi. Bunun hayatınızda olması çok önemli. Ama bu işi biraz daha keyifli hale getirmek ve kendinize yepyeni bir sosyalleşme alanı yaratmak için size bir önerimiz var; kitap kulüpleri. Bu kulüplerin düzenlediği etkinliklere katılarak hayata olan bakış açınızı da tümden değiştirebilirsiniz.

Korkularınızın üzerine gidin

korkularla yüzleşmek

Yüksekten mi korkuyorsunuz, o zaman uzun bir binanın en üst katına çıkın ve aşağıya bakın. Hayvanlardan mı korkuyorsunuz, o zaman bir petshop ya da hayvanat bahçesine giderek onlarla konuşun. Uçaktan mı korkuyorsunuz, o zaman kısa mesafeli uçuşlara katılın. Her gün korkularınızın üzerine giderseniz bir süre sonra kendinize güveniniz artacak ve daha mutlu olacaksınız.

Hobi bahçeniz olsun

hobi bahçesi

Varsa evinizde, eğer yeriniz yoksa bu iş için özel olarak ayrılmış alanlarda hobi bahçeleri edinebilirsiniz. Toprakla daha fazla vakit geçirerek günlük stresinizi atabilir ve belki de kendi domatesinizi yetiştirmeye başlayabilirsiniz.

Küçük küçük biriktirin

birikim

Geliriniz ne kadar olursa olsun gelecek için birikim yapmak herkesin temel ihtiyaçlarından biri. Hemen, ertelemeden bir birikim planına başlayarak geleceğinizi şimdiden güvence altına almak da yine sizi elinizde. Esnek ödeme şartları ve sunduğu sayısız avantaj ile Kolay Emeklilik Planı tam size göre…

Bireysel Emeklilik Hemen Başvur

YORUM YAP

CAPTCHA
This question is for testing whether or not you are a human visitor and to prevent automated spam submissions.
YAŞA 25 Eylül 2017

İnsan kaç yaşında hangi meslek grubundan ve hangi cinsiyetten olursa olsun başarılı olmayı ister. Küçük bir çocuğu ele alın; legoları birleştirip kale yapmaya çalışıyor. Başarısız olup kale yıkıldığında tekrar deniyor, tekrar deniyor. Birkaç başarısız denemeden sonra başarıya ulaştığında gözlerindeki mutluluğu ve gururu farketmemek mümkün değil; birkaç saniye sonra tekrar yıkılacak olsa bile. Başarısız olduğunda ise genelde kızar, üzülür ve kendisine güvenini kaybedip legoları fırlatıp köşesine çekilebilir. Çünkü başarısız olmuştur. Yapmaya çalıştığımız şey ister üzümlü kek olsun, ister bilimsel bir proje, başarısız olmayı kolaylıkla kabullenen ve ziyanı yok diyen insan sayısı çok azdır. Başarılı olmak tatmin olmaktan çok daha fazlasıdır. Başarılı olmak para kazanmaktır, çevre edinmektir, saygı görmektir. Ve başarılı olmak her şeyden önce mutlu olmaktır ya da en azından öyle hissetmektir. 

Peki başarılı olmak için ne gerekiyor? Mükemmel genler, yüksek bir IQ ya da iyi ödeme almış bir yaşam koçu mu? Aslında soruya başarı nedir diye başlasak daha doğru olur. Örneğin iyi bir işe sahip olup istediği zaman bir tıkla uçak bileti alıp Karayip Adalarına seyahat edebilecek bir kişi başarılı olmuş mudur? Hayattan beklentisi buysa eğer başka ne söylenebilir ki... Peki insan kendisini aşırı yıpratmadan, tonlarca ağırlığın altında ezilmeden ve 7/24 çalışmak zorunda kalmadan başarılı olabilecek donanıma sahip değil midir? 


Muazzam kapasiteyle ve binlerce farklı yeteneklerle donatılmış eşsiz varlık olan insan hayatta başarılı olmak ve keyif almak için yaratılmış adeta. Hiçbir insan var mıdır ki bütün duyuları doğuştan eksik olsun. Bir kivinin tadını, bir gülün kokusunu alamasın; rüzgarı teninde hissedemesin, konuşamasın ve bir kuşun cıvıltısını duyamasın. Aynı zamanda yürüyemesin ve konuşulanları anlayamasın. Bütün bu eksiklikler ve daha fazlasının bir insanda toplandığına tanık oldunuz mu? Zaman zaman dil öğrenme yeteneğimizin olmadığından, gitar çalamamaktan veya güzel yemek yapamamaktan şikayetçi oluruz. Bunların saydıklarım içinde son derece önemsiz yetersizlikler olduğu aşikardır. İnsan eksikliklerini bilirse başka alanlara yönelip başarılı olabileceği meslekleri seçebilir. Yani eksiklikler bile insanın hayatını yönlendirmesinde tabela görevi görebilir. Kısaca bize bir yol ayrımında sağdan mı yoksa soldan mı gideceğimizi bir göz kırpışıyla anlatabilir. Kendimizi tanımamızı sağlayabilir.

Hayatta başarıya erişmek o kadar da zor değilken neden bir çoğumuz kendimizi yolda uzun molalar vermiş, sorunlarla uğraşmaktan bitap düşmüş ve sonuçta hedeflerimize ulaşamamış halde bulabiliyoruz . Belki de bunun için uğraşıyoruz da ondandır. Başarısız olmak için gereken yolları teker teker deneyip -eğer bütün bunlar bizde hala önemli bir tahribata yol açmadılarsa- Edison misali 99 yanlış yöntemden sonra 100. denemede başarıya ulaşabilir miyiz acaba? Bu biraz abartı olmadı mı? O kadar da yanlış yapar mıyız ki?
Hayatta başarısız olmanın altın kuralları nelerdir peki?

1. Kendinden Bihaber Olmak

Yeteneklerini farketmemek için yoğun bir çaba sarfederek kendisini gündüz kadın programlarına verenler, günde birkaç saatini yeme içmeye harcayıp, geri kalanını bilgisayar oyunları oynayarak geçirenler, hobilerini kitap okumak ve müzik dinlemek olarak ifade edenler başarısız olmanın birinci altın kuralını harfi harfine uygulamaktan geri kalmayanlardır. Birçok ailenin bu konuda çocuklarına ne kadar yardımcı olduğu da aşikardır. Bir ailenin 3 çocuğunun 3’ünden de matematik dersinden iyi bir performans beklemesi ve evlatlarının ille de doktor ya da mühendis olmalarını umması çocukların zihninde küçük yaşlardan itibaren belirli mesleklerle uğraşmanın hayatta başarılı olmak için yeterli olduğu algısı uyandırmaz mı? Başarılı olmak doktor olmak mıdır? Ya çocuğunuzun büyük bir çizim yeteneği varsa ve ileride bir botanikçi olup bitki çizimleri yapabilecekse? Çocuklarınızın yeteneklerini fark etmek için onlara nelerden hoşlanırsın diye sormanız bazen doğru sonuç vermeyebilir. Böyle bir soru karşısında erkek çocuklarının büyük bir kısmından futbol, kız çocuklarından ise resim veya müzik cevabı almanız çok doğal olurdu. Zaten kendini tanıma meselesi de bu kadar kolay olsaydı başarısızlığın birinci altın kuralı olamazdı. Kendini tanımak pop müzik dinlemekten veya basketbol oynayabildiğini keşfetmekten daha fazlasıdır. Bu yazıyı okuyanların “ama ailem benim yeteneklerimi hiç fark etmedi” dediklerini duyar gibiyim. Bu da ikinci altın kuralı bize gümüş tepside sunuyor: Başkalarını suçlamak.

2.Başkalarını Suçlamak

İyi bir eğitim alamadım ki, sermayem olmadı ki veya bana hiç fırsat verilmedi ki diyenler burada mı? Siz de en az birinci altın kuralı uygulayanlar kadar doğru yolda ilerliyorsunuz. Başkalarını suçlayıp yaptıklarından ve kendisinin yol açtığı durumlardan sıyrılmak en kolay kaçış yoludur. Bunu ben yapmadım ailemin yüzünden, patronum yüzünden, eşim yüzünden… Bu cümlelerden en az birini hayatı boyunca kurmamış olan yoktur. Başkalarını suçlamak en kolay kaçış yoludur. Peki hayatımız tamamen bizim kontrolümüzde midir? Kesinlikle değildir. Zaten bütün bir yazı boyunca söylediğim de buydu. Her şeyi biz kontrol edemeyiz tabii ki. Yaşadığımız yeri biz seçmedik ki... Ama insan küçük bir kasabada doğmuş bile olsa hayatında tek bir dönüm noktasında bile o kasabadan çıkmış olsa bütün bir hayatını değiştirmiş olur. Ve hayatının geri kalanını ailesini ve yaşadığı şehri suçlayarak geçirmek yerine “bu benim kararımdı, Allah yardım etti ve işte şimdi bulunduğum yerdeyim” diyebilir. Hayatta bazen risk almak gerekir.
Hayatımızda bizi başarıya ulaştıracak tabelalar var, uyarılar var demiştim. Farklı farklı yollar var. Bu yollar çoğu zaman iç içe geçmiş durumdadır. Yani çok da bariz bir şekilde doğru yol “ben buradayım, ben buradayım“ demiyor. Doğru karar flaş çakıp bize doğru gelmiyor. Çoğu zaman iki değil, belki bin tane seçenek vardır hayatta.

3. Kendini suçlamak ve suçluluk duymak

Gözlemlerime dayanarak insanları ikiye ayırıyorum: Başkalarını suçlayanlar ve kendilerini suçlayanlar. Genelde başkalarını suçlayanlar işin kolayına kaçan taraf olup, kendilerini suçlayanlara göre toplumda daha az kabül görürler. Hatta kendilerini suçlayanlar alkışlanırlar çoğu zaman. Fakat bu bazı zamanlar çok tehlikeli olabilir. Bir insandan bir kazık yediğinizde kendinizi suçlamayın. Kendinizi aşağıya çekmeyin. Kötü bir hareketle karşılaştığınızda, eğer “bu benim hatamdı” derseniz, o insan o harekete devam edecek ve üzerinize daha fazla gelecektir. Bu durumda siz iyi insan olmazsınız, ancak ve ancak saf insan olursunuz. Bunu unutmayın ve nerede dur diyeceğinize iyi karar verin. Suçluluk duygusu bazen gereklidir ama aşırısı insanın hareket kabiliyetine engel olur. Her insan hata yapar. Başkalarının hatalarını küçük görüp kendi hatalarınızı göklere çıkarırsanız zaten o andan sonra sağlıklı kararlar alıp hayatınıza devam edemezsiniz. 

Bir yolculuk sonuçta hayat. Bazen iner bazen çıkarız. Herkes gibi biz de hata yaparız. Bazen çevremize çok yükleniriz. Bazen de en çok kendimizi suçlarız, hak etmesek de. Ama bazı fırsatları kaçırsak da toparlanmak ve yolu birazcık uzatıp hedeflerimize ulaşmak bizim elimizde. Hayatta başarısız olmak bir sanattır. Fazla sanatçı ruhlu olmasak da olur.