Giyim Harcamalarından Nasıl Tasarruf Yaparsın?

Buradasınız

Yaşa 06 Aralık 2022

giyim, kıyafet, tekstil, tasarruf, birikim

Birçok kişinin aylık bütçesi içerisindeki gider kalemlerinden biri de giyim harcamalarıdır. Giyim, temel olarak vazgeçemeyeceğimiz ve kullandıkça sürekli yenilememiz gereken unsurların başında gelir ve aylık harcamalarımız içerisinden de bu kaleme zaman zaman bir bütçe ayırmamız gerekmektedir. Ancak bunu yaparken de dikkatli olmak ve ay sonunda gelir-gider dengesi yaparken sıkıntıya düşmemek için doğru adımları atarak harcama yapmak önemlidir. Giyim harcamalarını yaparken nasıl tasarruf edebileceğine ve bütçeni çok fazla sarsmadan bu harcamaları nasıl yapabileceğine dair detayları bu yazımızda senin için derledik.  

Listesiz asla olmaz

giyim, kıyafet, tekstil, tasarruf, birikim

Giyim harcamalarında yapılan en büyük hatalardan biri kıyafetlerin, ayakkabıların, aksesuarların büyüsüne kapılarak sadece birkaç defa giyilecek ve çok da kişinin tarzı olmayan eşyalara yönelmektir. Gardırobunda bulunacak ve sadece birkaç kez tercih edeceğin bu kıyafetler bütçenin aşırı derecede şişmesine neden olacağı gibi işine de çok yaramayan bir stok oluşturmanı sağlayacaktır. Bunun önüne geçmek için giyim alışverişlerine başlamadan önce mutlaka bir liste oluşturmalı, evdeki eşyalarını gözden geçirmeli, bir plan yapmalı ve işe ihtiyacın olanlardan başlamalısın. Elinde bir liste olduğunda spontane olarak gördüğün yeni ürünleri alma refleksinden de kendini kurtaracak ve doğru olanlara yönelerek ihtiyacını gidermek için yola çıkacaksın.

Eski eşyalarını elden çıkarabilirsin

giyim, kıyafet, tekstil, tasarruf, birikim

Giyim harcamalarından tasarruf etmenin bir diğer yolu da elindeki eski ancak halen kullanılabilir durumda olan eşyaları satmak olabilir. Dolabında fazla yer tutan ve senin de artık tercih etmediğin eşyaları satabilir ve buradan elde edeceğin gelirle yeni giyim harcamaların için en bütçe oluşturabilirsin. Birçok markanın son dönemde başlattığı yeni bir uygulama olan, kullanmadığın eşyalarını getirip belirli oranlarda indirim alma kampanyalarından da bu yöntemle faydalanman mümkün. Böylece yine giyim harcamalarını yaparken tasarruf etmenin de yolunu açabilirsin. Ayrıca eskileri gönderdiğinde yeni kıyafetler için de dolabında yer açabileceğini unutma.

Modaya çok da takılmamalısın

giyim, kıyafet, tekstil, tasarruf, birikim

Moda, her dönemde, her mevsimde ve sezonda bizlere yeni renkler, çizgiler ve trendler sunmaya devam ediyor. Bu yeni koleksiyonların aslında belirli zamanlarda birbirini takip ettiğini, kendini tekrarladığını ve gelip geçici olduğunu unutmamalısın. Bunu kendine temel felsefe olarak edindiğinde giyim harcamalarını yaparken de daha uzun soluklu düşünmeye ve sadece o sezonda giyeceğin eşyaları satın alma dürtüsünden de kurtulmaya başlayacaksın. Senin ihtiyacın olan, tarzına uyan ve daha genel geçer kıyafetleri tercih ederek, modaya da çok takılmayarak giyim harcamalarından bir miktar daha tasarruf yapman mümkün olabilir.

İnternet alışverişlerinde dikkat olmalısın

giyim, kıyafet, tekstil, tasarruf, birikim

Son dönemlerde popülaritesi giderek artan ve birçok kişinin de ana alışveriş yöntemi olarak tercih ettiği e-ticaret, zaman zaman tüketicileri kendisine geçen bir girdap gibi de olabiliyor. İnternette sörf yaparken karşına çıkan ve seni cezbeden giyim eşyalarını düşünmeden, sadece hoşuna gittiği için aldığında kredi kartının da bir anda şişmesine ve borcunun artmasına neden olabilirsin. Bunun için internette dolanırken de dikkatli olmalı, ve kendini kontrol edebilmelisin. Buranın büyülü dünyasına kendini kaptırmadan alışveriş yapmayı başarabilirsin.

İkinci el almayı da düşünebilirsin

giyim, kıyafet, tekstil, tasarruf, birikim

Giyim harcamalarını yaparken tercih edebileceğin yöntemlerden biri de ikinci el kıyafetler tercih etmek olabilir. Az kullanılmış veya hiç kullanılmamış etiketli olarak satılan ve senin de tarzına uyan kıyafetleri, ikinci el sitelerinden ya da mağazalarından daha ucuz fiyatlara satın alabilirsin. Bu şekilde elindeki bütçeyi daha verimli kullanman ve ortalama bir bütçe ile daha fazla sayıda kıyafet alman mümkün olabilir.

 

YORUM YAP

CAPTCHA
This question is for testing whether or not you are a human visitor and to prevent automated spam submissions.
10 + 1 =
Bu basit matematik problemini çözün ve sonucu girin. Ör: 1+3 için 4 giriniz.