Girişimciler İçin Birikim Yapmanın Yolları

Buradasınız

Yaşa 24 Nisan 2022

girişimci, startup, tasarruf, birikim, gelecek

Girişimciler, sahip oldukları hayallerini önce iş fikirlerine dönüştürmek, ardından da bu fikirleri somutlaştırarak ticarileştirmek için çok aşamalı ve zaman zaman da zorlu süreçlerden geçerler. Zihinlerinde oluşturdukları planı, doğru adımlar ve stratejilerle hayata geçirirken aynı zamanda düşünmeleri gereken en önemli noktalardan biri de gelecekleri için birikim ve tasarruf yapmaktır. Hem yeni işin heyecanı hem de ilk başlardaki maddi ve manevi zorlu virajlar içerisinde bu nokta zaman zaman atlanabilmektedir. Bu yazımızda yeni işlerini kuran girişimciler için yolun başındayken nasıl birikim yapabileceklerini araştırdık.

Tasarrufu bir yatırım gibi düşünmek gerekir

girişimci, startup, tasarruf, birikim, gelecek

Şirketler, ister genç girişimciler tarafından kurulsun, isterse de iş hayatının zorlu yollarında yürümüş profesyoneller tarafından hayata geçirilsin mutlaka belirli giderler ve maliyetlerle baş etmek zorundadır. Bunlar daha yolun başında başlayarak tüm süreç boyunca farklılaşarak ve zaman zaman da büyüyerek varlıklarını sürdürürler. Özellikle girişimciler için daha zorlu süreçler olan bu aşamaların ardından düzenli bir kazanç sağlanmaya başlandığı andan itibaren bunun bir miktarını ayırmak, tasarrufa gitmek çok önemlidir. Gelen bütün paranın, girişimin büyümesi için bile olsa tekrar işe harcanması fikri, kulağa hoş gelse de sürdürülebilir bir yapı oluşturulmasının önünde engel olabilir. Bunun için daha ilk adımdan kazanılan paranın bir bölümünün birikim için ayrılmasını temel bir felsefe haline getirebilirsin.

Şirket gelir - gider dengesini iyi analiz ederek birikime bütçe ayırmak

girişimci, startup, tasarruf, birikim, gelecek

Girişimcilerin tasarruf ve birikim yapmalarını sağlayacak en önemli noktalardan biri de gelir-gider dengelerini çok iyi analiz etmeleridir. Birçok girişimci işin verdiği heyecanla genel resmi tam göremeyebilir ve bu da hem öngörülemeyen harcamaların yapılmasına hem de gereksiz yerlere bütçe ayrılmasına neden olabilir. Bunun önüne geçmek ve tasarruf için bir miktar bütçe ayrılmasını sağlamak için şirketin giderlerini iyi analiz etmek, gelen bütçeyi ve kazançları kayıt altına almak, harcamalara bakmak ve bu denge içerisinde hangi noktadan tasarruf edilip bununla da birikim yapılacağını belirlemek bir girişimci için en hayati noktalardan biridir.

Harcama kalemlerini optimize edebilirsin

girişimci, startup, tasarruf, birikim, gelecek

Şirketler de yeni bir start-uplar da birçok noktada harcamalar ve yatırımlar yapmak zorundadırlar. Enerji harcamaları, kargo giderleri, benzin masrafları, araç kiralamaları vb. kalemlerin birçoğu toplandığında aylık ciddi miktarlarda bir bütçeye karşılık gelebilmektedir. Bunun için her bir harcama ve gider kalemini düzenli olarak gözden geçirmek, bunları optimize ederek hangi noktalarda kısıntıya gidileceğini belirlemek, tasarruf yapılabilmesini de sağlayan ana unsurlardan biridir. Buralardan ayrılacak bütçeler çok rahatlıkla tasarruf ve birikim yapılması için kullanılabilir.

Nakit akışı için profesyonellerden destek alabilirsin

girişimci, startup, tasarruf, birikim, gelecek

Yeni kurulan bir start-up olarak nakit akışının ve finansal konuların yönetimi ilk aşamada senin için biraz zor olabilir. Birçok girişimci, daha ilk adımlarında iş fikirlerini hayata geçirmeye o kadar çok odaklanır ki bir şirketin ana kuruluş aşamaları ve yapılması gerekenleri atlayabilirler. Bu noktada hem daha sağlıklı bir finansal yapı oluşturmak ve geleceğe emin adımlarla yürümek hem de kurulacak olan iyi bir finansal dengeden birikime pay ayırmak adına işin uzman ve profesyonellerinden destek alabilirsin. Uzmanlar hem daha sağlıklı bir mali yapı kurabilir hem de hangi alanlardan tasarruf yapman gerektiğini sana söyleyebilir.

Damlaya damlaya göl olur kuralını unutma

girişimci, startup, tasarruf, birikim, gelecek

Birçok kişi, bunlar girişimci olsun ya da olmasınlar kazandıklarından bir miktar ayırıp tasarruf etmeleri konu olduğunda bunu küçük miktarlarla yapmaktan imtina ederler. Küçük küçük yapılacak birikimlerin çok önemli bir fark yaratmayacağını ve göze batmayan bu miktarların çok da büyük bir önem taşımadığını düşünürler. Ancak işin aslı pek de öyle değildir. Binlerce yıldır defalarca görülüp kanıtlandığı üzere gelir varken bundan ayrılacak miktarların, küçük de olsalar gelecekte büyük farklar yaratacağı neredeyse kesindir. Bunun için küçük de olsa birikimler yapmak ve kenara para ayırmak son derece önemlidir. Sen de yeni bir girişimci olarak gelecekte güzel günler görmek ve mali açıdan rahat etmek için birikim yapmaya özen göstermelisin.

Bir girişimin kurulması ve büyümesi için daha ilk aşamadan birikim yapılması çok önemlidir. Bunun için harcamalardan bir bölümünü ayırarak sen de gelecek için birikim yapmaya Elit Bireysel Emeklilik Planı ile bugünden başlayabilirsin.  Üstelik %30 Devlet katkısından da faydalanarak.

YORUM YAP

CAPTCHA
This question is for testing whether or not you are a human visitor and to prevent automated spam submissions.
3 + 16 =
Bu basit matematik problemini çözün ve sonucu girin. Ör: 1+3 için 4 giriniz.